Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Małżeństwo po portugalsku

Komentarze

Niewątpliwy pożytek płynący z przekrojowych degustacji, dzięki którym zyskujemy panoramiczny ogląd win danego regionu, przesłania pewna wątpliwość. Między 56. a 57. próbką nachodzi myśl czy przeczucie, że coś tutaj umyka. Wina są wyrwane ze swojego naturalnego kontekstu, jakim jest zastawiony stół. W ramach tegorocznego Wines of Portugal organizator uprzedzając tego typu rozterki zorganizował arcysmaczne warsztaty, podczas których mogliśmy ocenić użyteczność win z przekąskami. Autorem koktajlowych kanapeczek była Agata Wojda, szefowa kuchni, której nie trzeba przedstawiać. Do niedawna związana z Opasłym Tomem, obecnie nadzoruje kuchnie w Hotelu Belloto. Jej jedno-kęsowe propozycje były utrzymane w stylu międzynarodowym, luźno nawiązującym do kuchni luzytańskiej. Opisuję je tutaj z tym większą radością, że w sezonie sylwestrowo–karnawałowym mogą być dobrą inspiracją do własnych prób w trudnej sztuce kuchni bankietowej.

Fantastyczna frekwencja na Wines of Portugal! © Wines of Portugal

Klasycznie zaczęliśmy od bąbelków i to bardzo dobrej klasy. Cave da Montanha Grand Cuvee Brut 2013 to kupaż  arinto i chardonnay (w równych proporcjach), który leżakuje 36 miesiecy nad osadem, co wynosi go do poziomu win o poważnej strukturze. Na talerzyku pojawiła się przystawka z musu z wędzonego pstrąga z ikrą na ziemniaczanym rosti. Kwasowość wina ładnie kontrowała słone smaki „kawioru”, a jego faktura dobrze korespondowała z ziemniakiem, uwydatniając jego kremowość. Kończący łyk świetnie odświeżał usta po, nie ma co ukrywać, dość tłustej kompozycji rybno-ziemniaczanej. Świetne zestawienie!

Mus z wędzonego pstrąga z ikrą na ziemniaczanym rosti. © Wines of Portugal

Następnym winem (co wydaje się jak najbardziej logiczne) było vinho verde – Quinta de Curvos Avesso 2016 (importer City Wine) z rzadkiego szczepu avesso. Grzanka z awanturką w wersji atlantyckiej, w której rolę szprotki przejęła sardynka, została świetnie podkręcona przez dodatek musu z kiszonej cytryny. Kwasowość tej ostatniej ingrediencji dobrze się połączyła z zielonym aspektem wina. Za to jego mocne, mineralne tony równoważyły z kolei intensywność smaku sardynki. Znowu zgodność i to nie tylko na kwasowej niwie.

Nieco kwasowości ze strony wina zabrakło w kolejnym zestawieniu. Sałatka z ciecierzycy, suszonego dorsza (po portugalsku bacalhau, po polsku sztokfisz) ze skórką cytrynową i oliwą, znalazła godnego partnera z podobnej kategorii wagowej w kupażu trzech szczepów (rabigato, viosinho, moscatel galego) zawartych w beczkowym Rui Roboredo Madeira Vinha da Urze Reserva Branco 2015. Wino jest samo w sobie dobrze skomponowane, o ładnej kwiatowej nucie codegi i przyjemnej cielistości charakterystycznej dla szczepu voisinho. Gdyby pożyczyło trochę kwasowości od wcześniejszego avesso, byłoby idealnie.

Serię win czerwonych otworzyło Monte Cascas Bote 2015 VR Lisboa (do kupienia w Kondrat Wina Wybrane za 34 zł). To nieskomplikowane, ale przyjemnie wino zyskało na wigorze w połączeniu z prosciutto i grillowanym bakłażanem. Jego mocna owocowość gasiła słoność prażonej bułki z solą morską, która wieńczyła smak dania. Ten zestaw pokazał, że codzienne wino, które znalazło dobrego kompana na talerzu, może dać sporo satysfakcji.

© Wines of Portugal

Następna para pokazała zupełnie odmienny aspekt sztuki połączeń. Tu niedobre, mocno beczkowe wino z powidłowym owocem i mocnym smakiem przypraw odnajdowało swoje raison d’etre w zestawieniu z wieprzowymi żeberkami w sosie sojowo-anyżowym. Zimne żeberko samo w sobie nie jest łatwym daniem, bo zimny smalczyk na kawałku mięsa powoduje pewien zgrzyt. Wyraźny sos, który dobrze rymował się z przyprawowym charakterem Casa Santos Lima Al-Ria Reserva Tinto 2015 ratował sytuację.

Kanapeczka z rostbefem, sosem puttanesca i anchois. © Wines of Portugal

Następny mariaż okazał się małżeństwem nieudanym. Sama w sobie smaczna kanapeczka z rostbefem, sosem puttanesca i anchois obnażyła płaskość swojego partnera – Santos da Casa Reserva 2015. W kontakcie ze skoncentrowanym smakiem anchois taniny się spłaszczyły, a alkohol uwydatnił. Za dużo ciepła zabiło ten związek.

Szczęśliwie dalej było już bardzo dobrze. Quinta da Ribeirinha Vale de Lobos Grande Escholha 2013 przegryzione grzanką z łopatką jagnięcą na mocno kuminowym hummusie nabrało głębi. Przyprawy dania i pikanteria wina po raz kolejny znalazły porozumienie. Wydawało się, że temu połączeniu nic nie dorówna…

Wtedy pojawiło się czekoladowe ciastko z orzechową prażynką. To słodkie cudo, grające różnymi teksturami czekolady zwieńczone maliną świetnie połączyło się z wyraźnym owocem Touriga Nacional Reserva 2014 od Casa Ermelinda Freitas. Kwasowość wina korespondowała z maliną, a porzeczkowo-malinowy owoc tourigi znalazł dopełnienie w czekoladzie, nabierając jednocześnie głębi. Jak się okazuje, touriga nacional jest w kuchni winem uniwersalnym, można ją podać do dorsza i do tortu.

Źródło win: próbowane na degustacji zorganizowanej przez Wines of Portugal. Winicjatywa była partnerem wydarzenia.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.