Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Ludzie cydru: Krzysztof Maurer

Komentarze
© Archiwum prywatne.

Krzysztof Maurer, P.P.U.H. Tłocznia Maurer

Od 2002 roku zajmuje się produkcją soków naturalnych, od 2012 produkuje też cydr. Nazwał go Jabcok, bo to zadziorna i kontrowersyjna nazwa. Wytwarza okowity owocowe w 15 smakach. W najbliższej przyszłości planuje rozszerzenie produkcji i dalsze przetwarzanie owoców.

Dlaczego cydr?

Jako właściciel tłoczni soków od 12 lat wciąż staram się rozszerzać gamę produktów. Produkcja cydru jest naturalną konsekwencją tego, co robię, a dodatkowo od strony logistyki zaplecza nie stanowi to dla nas wielkiego wyzwania.

Żeby robić cydr w Polsce trzeba…

Żeby robić w Polsce cydr legalnie, swobodnie i bez limitów, trzeba spełnić takie wymagania, jak duży producent wyrobów winiarskich.

W jakim kierunku będzie się rozwijał polski cydr?

Trudno powiedzieć, to zależy od wielkich graczy rynkowych tej branży. Na razie idzie to w złym kierunku, bo oferuje się napój nie w pełni naturalny, tylko dosładzany i modyfikowany.

W rozwoju kultury cydrowej w Polsce pomogłyby…

Liczne degustacje i uświadamianie konsumentom, co to jest naturalny, prawdziwy jabłecznik.

Najlepsze jabłka do produkcji cydru…

Jabłka łąckie – mają swoją góralską nutkę.

Moje ulubione cydry zagraniczne pochodzą z… 

Spotkałem tylko jeden, który mi odpowiadał. Był to cydr naturalny od małego, regionalnego producenta z Niemiec.

Moim cydrem najlepiej popijać…

„Jabcok” jest dobry na każdą okoliczność.

Największe marzenie polskiego cydrownika…

…żeby wszyscy wytwórcy produkowali w 100% cydry jabłkowe, tylko i wyłącznie z moszczu jabłkowego.

Cydry Krzysztofa Maurera są naturalnie mętne i niesiarkowane. Kosztują od 8 do 11 zł za 0,5 l, można je kupić w sklepie firmowym w miejscowości Zabrzeż (woj. małopolskie) oraz w sklepach na terenie całej Polski.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Radek

    szkoda, że ludzie za wzorzec cydru uważają cydr lubelski no ale od czegoś trzeba zacząć ;)

  • Witol

    Bardzo mi smakował, ale piłem poprzedni rocznik, z panelu Winicjatywy wynika że najnowszy – na zapisem „mocny” na etykiecie – nie jest już tak dobry. Muszę to przetestować. W panelu zresztą nie podawano zawartości alkoholu, a mam taką intuicję, ze przekroczenie bariery 4,5 lub 5% daje szansę na napój bardziej „cydrowy” a już na pewno nieprzemysłowy. Cydr Ignaców ma 5%, czyli z jednej strony nie moze być sprzedawany w miejscach z koncesją wyłącznie na piwo, z drugiej jednak załapuje się na obniżoną akcyzę. Ustalenie jej bariery na poziomie 5% jest zresztą kolejnym sukcesem naszych orłów od prawodawstwa.

  • Witol

    Czytam sobie w sieci o akcji „Postaw się Putinowi – jedz jabłka”: http://www.rp.pl/artykul/236296,1130474-Zagraniczne-media-zaintrygowane–jablkowym-protestem–Polakow.html , która uwzględnia też jabłka przerobione na cydr. No to łatwo dzięki tej akcji można wskazać urzędników Putina działających w Polsce – to ci, którzy ustalili obniżenie akcyzy na cydr do zawartości alkoholu na poziomie 5% i ci, którzy wpadli na genialny pomysł oklejania cydru banderolą. Dla porównania – Porter Żywiec – piwo o zawartości alkoholu 10,5%, bez banderoli. To są spostrzeżenia konsumenta, zapewne producenci wskażą więcej zasług urzędników Putina w Polsce.