Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Ludzie cydru: Marcin Wiechowski

Komentarze
© Kwaśne Jabłko.

Marcin Wiechowski,

Kwaśne Jabłko

Z wykształcenia jest psychologiem, w rubryce zawód zazwyczaj wpisuje „rolnik”, a zajmuje się projektem Kwaśne Jabłko, czyli cydrem, agroturystyką degustacyjną, pozytywną oazą na mapie Warmi. Wszystko w wersji eko.

Dlaczego cydr?

Dużym skrótem myślowym byłoby stwierdzenie, że taki mamy klimat. Pierwszą miłością były i pozostają wina, ale po wizycie u Toma Olivera z Herefordshire zrozumiałem, że winogrona nie mają monopolu na niesamowitą głębię aromatów.

Żeby robić cydr w Polsce trzeba…

Robić cydr przez 5-10 lat ustawicznie się kształcąc i eksperymentując, a jednocześnie nie tracąc z pola widzenia podstawowej prawdy, że cydry robi się z jabłek. Tylko z jabłek…

W jakim kierunku będzie się rozwijał polski cydr?

Zakładając, że jestem Polakiem i robię cydr w Polsce mogę bez konsekwencji odpowiedzieć na pytanie „w jakim kierunku będzie się rozwijał mój cydr?” Tak więc –  będzie coraz lepszy.

W rozwoju kultury cydrowej w Polsce pomogłoby…

… gdyby ludzie pili więcej cydru.

Najlepsze jabłka do produkcji cydru to…

Najlepsze są jabłka odmian cydrowych (analogia winiarska sama się nasuwa na myśl…). W Polsce nie mamy właściwie takich odmian więc korzystamy z jabłek, którym jest do nich najbliżej. Z mojego doświadczenia najlepsze rezultaty można osiągnąć z jabłek tzw. „starych odmian”, a najlepszą odmianą na cydr jednoszczepowy jest antonówka.

Moje ulubione cydry zagraniczne pochodzą z…

Najlepszy cydr jaki kiedykolwiek piłem to był cydr od Toma Oliviera z Anglii.

Moim cydrem najlepiej popijać…

Zarówno smutek jak i radość. A kulinarnie: cydr cichy Miłakowo to partner dla serów dojrzewających, cydr cichy Włodowo I to para z potrawami lekkimi z drobiu i z wieprzowiny, a cydr musujący Włodowo jest dobry jako aperitif.

Największe marzenie polskiego cydrownika to…

Pić wiele dobrych cydrów od innych polskich cydrowników. 

W Kwaśnym Jabłku powstają trzy cydry: dwa ciche wytrawne (Miłakowo i Włodowo I) i jeden wytrawy musujący (wtórna fermentacja w butelce). Wszystkie z jabłek starych odmian z sadów ekologicznych certyfikowanych i niecertyfikowanych. Od rocznika 2014 nie są siarkowane na żadnym etapie produkcji. Cydry będą dostępne w sprzedaży jesienią 2014 r. W Kawaśnym Jabłku (miejscowość Włodowo na Warmi) powstaje też niewielka agroturystyka, w której od przyszłego sezonu będzie można degustować cydry i zażywać relaksu. 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Kamil

    Jest do kupienia w Warszawie?

    • Anonim

      Kamil

      Będą dostępne w sprzedaży dopiero jesienią, mamy nadzieję, że także w Warszawie.