Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Frontonio Telescópico Carignan 2016

Komentarze

Nowa Hiszpania w pełnej krasie – na antypodach niedawno rządzących tu jeszcze soków dębowych – zamiast tego poszukiwanie pierwotnej ekspresji lokalnych szczepów winorośli i zapomnianych siedlisk – tutaj górskiej Aragonii. Polecam dwa wina garażowego producenta Frontonio, z których pierwsze było jednym z hitów drugich urodzin Fermentu (obok m.in. tego pinot gris), drugie zaś znalazło się właśnie w Fermentowym zestawieniu najlepszych win sezonu.

Frontonio Valdejalón Microcósmico Macabeo 2017 – Reinterpretacja powszechnego i zwykle pogardzanego szczepu macabeo w kluczu nieinterwencjonistycznym, choć czystym, bez naturalistycznych odchyleń. Grejpfrut, szara reneta, pestka moreli ze znakomitą soczystością i dobrą głębią. W posmaku sporo intensywności, wręcz lekkich tanin z krótkiej maceracji. Bardzo interesujące, świetnie zaprojektowane wino (59,99 zł). ♥♥♥♥

Frontonio Valdejalón Telescópico Carignan 2016 – Bardzo niecodzienna, fascynująca cariñena z Aragonii. Nie ma tu podbitych pieprzem powideł znanych z katalońskiego mainstreamu – zamiast tego smakuje borowikami, kwaśnymi wiśniami, wodą z wapiennego strumienia. Zero beczki, dżemu, alkoholu czy innych atrybutów nowoczesnego winiarstwa, ale też brak lotnej kwasowości czy końskich nut win „naturalnych”. Mamy po prostu wino autorskie, ukazujące w zupełnie nowy sposób polno-korzenną naturę szczepu i górskie siedlisko (95 zł). ♥♥♥♥

Wina Frontonio sprowadza do Polski El Catador. Do kupienia w warszawskich sklepach importera.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez producenta

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Panie Wojtku, w notkach win, powiedzmy, nieco poważniejszych, przydałaby się informacja o potencjale starzenia, proszę o tym pamiętać (czasami Pan pamięta, czasami nie ;)). To ważna informacja, czy wino można pić od razu, czy lepiej odłożyć i nie otwierać, czy można i pić i odkładać :). Zdaje sobie też sprawę, że ocena potencjału wina nie jest sprawą oczywistą, ale ma Pan zapewne doświadczenie…

    • (Winicjatywa)

      Marcin Aleksander

      To wino jest gotowe do picia, z umiarkowanym potencjałem poprawy – 4–5 lat, po prostu jest zrobione stosunkowo „na lekko” bez ambicji na długie leżakowanie.

      • Wojciech Bońkowski MW

        Dziękuję! Czasami kupuje się wina droższe, bo są dostępne, bo jest jakiś rocznik, bo strach, że już nie będzie (co się akurat u tego importera często zdarza), kupuje się bez planu, bez sensu itd. No i potem wrzuca do piwnicy, więc warto wiedzieć, kiedy się po nie ponownie schylić.