Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Celler Escoda-Sanahuja Els Bassots 2020

Komentarze

Celler Escoda-Sanahuja Conca de Barberà Els Bassots 2020

Dla wszystkich fanów eksploracji kosmosu ostatnie dwa lata mogły być przełomowe. Najpierw inauguracyjny lot odbyła maszyna firmy Virgin Galactic należąca do Richarda Bransona, nieco później (i nieco wyżej, bo na wysokość około 106 km) dotarł pojazd z Blue Origin, której właścicielem jest prezes Amazona, Jeffa Bezos. Od tego czasu odbyły już kilka, kolejnych komercyjnych lotów i choć stawki za bilet zwykle nie są ujawniane, przyjmuje się, że to około 450,000 $ i 150,000 $ depozytu. Za pośrednictwem mojej dzisiejszej propozycji, wystrzelić się w kosmos można znacznie taniej.

Celler Escoda-Sanahuja to katalońska winiarnia znajdująca się w Prenefeta w Conca de Barberà (pomiędzy Prioratem a Penedès). Wspólnie z żoną, Marią Carme, prowadzi ją Joan Ramón Escoda, znakomity enolog, pracujący najpierw u innych producentów z regionu, a od 1999 roku – już na własny rachunek. Na 11 hektarów upraw składa się mozaika większych i mniejszych parceli, które różnią się wysokością, rodzajem gleby oraz odmianami winorośli. Wśród tych ostatnich znajdziemy zarówno ekstremalnie rzadko spotykane odmiany endemiczne, jak i popularne, międzynarodowe szczepy winorośli. Wszystkie wina są fermentowane spontanicznie na dzikich drożdżach, niefiltrowane, nieklasyfikowane i niesiarkowane, jednak zważywszy na wskazane wyżej parametry, potrafią mocno się od siebie różnić. Dlatego w ofercie znajdziemy zarówno przykłady tych bardzo owocowych, o raczej przystępnym stylu, jak i nieco bardziej szalonych.

Els Bassots 2020 zdecydowanie należy do tych ostatnich. To chenin blanc (raczej rzadko spotykana odmiana na Półwyspie Iberyjskim), o mocno mętnej barwie i sporej dawce osadu na dnie butelki. Wśród nut owocowych dominują cytrusy, pigwa i mirabelka, jest też trochę skórki z cytryny i mandarynki. Przewijają się także nuty wędzone, przyprawowe oraz odrobina lotnej kwasowości. Wszystko wieńczy dobrze zaznaczona kwasowość i słonawy finisz. To jedno z tych białych win, które warto zdekantować, a następnie zasiąść w fotelu (lub zważywszy na aurę – na leżaku) i delektować się kolejnymi warstwami winiarskiej stratosfery. Kombinezon będzie zbędny, choć samo wino to niezły kosmos (104 zł). ♥♥♥♥+

Importerem Celler Escoda-Sanahuja w Polsce od wielu lat jest El Catador, jednak ta etykieta dostępna jest – w pełnym porozumieniu – w poznańskim SPOT, który zaryzykował i postanowił sprowadzić ją do własnej oferty. Wino najlepiej zakupić poprzez sklep internetowy (kliknij na link z ceną) lub stacjonarnie w Poznaniu.

Źródło wina: degustowane na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Importer)

    Rzeczywiście, można polatać – sadząc po opisie wrażeń :). Czasem jednak ponosi nas trochę za bardzo, cytrusy, to nie mirabelki ani pigwa ;).

    • (Winicjatywa)

      Paweł Oziębło

      Zdecydowanie, dlatego po słowie cytrusy postawiłem przecinek, a nie dwukropek :)

  • (Importer)

    W załączniku zrzut ekranu formy pierwotnej tekstu, do której się odniosłem, pisząc komentarz 1 lipca. Wyraźnie napisał Pan: „Wśród nut owocowych dominują cytrusy (pigwa, mirabelka, cytryna), jest też […]”. Po słowie cytrusy jest nawias, a dopiero po nim przecinek – taki zapis sugeruje (ze względu na zawartość nawiasu), że za cytrusy uznaje Pan pigwę i mirabelkę. Taka drobnostka a jaka jest Pana reakcja? Zamiast podziękować ( w końcu ulepszam Pana tekst) i przyznać się do błędu, próbuje Pan przeinaczać fakty (udaje Pan, że wersji pierwotnej nie było). Nieładnie – mam słuszność, dowód w załączniku. Miałem się poczuć nieswojo, jak idiota? Role się odwróciły… Miłego dnia, oczywiście ;)

    • (Winicjatywa)

      Paweł Oziębło

      Nieporozumienie wzięło się stąd, że po Pana uwadze (za którą dziękuję) zredagowałem tekst, a Maciej uznał zmieniony tekst za pierwotną wersję (czemu się zresztą nie dziwię, bo w gruncie rzeczy był to drobiazg). Bardzo dziękuję za zachowanie screenshotu, ale zapewniam Pana, że nikt nie próbował wprowadzić Pana w błąd. Pozdrawiamy serdecznie!