Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Bordoski kłopot bogactwa

Komentarze
– Uff, jest francuski – odetchnął Jean-Philippe Delmas, pokazując mi swój krawat Hermès. – Bałem się, że włożyłem włoski i byłby wstyd.
Jean Philippe Delmas, dyrektor Haut-Brion. © Wojciech Bońkowski
Patriotyzm ekonomiczny nade wszystko. Zwłaszcza, gdy reprezentuje się najbardziej dochodową gałąź narodowego winiarstwa. Eksport win bordoskich w 2016 roku przyniósł Francji 1,7 mld euro. Zawsze chciałem przyjrzeć się Bordeaux z perspektywy krawata. Nigdzie bowiem w świecie wina nie ma tak dobrze ubranych mężczyzn. Degustując wszystkie te grands crus classés, można odnieść wrażenie, że konkurują ze sobą głównie na krawaty dyrektorów eksportu. Smak win jest bowiem bardzo podobny, technologia produkcji wszędzie identyczna, różnią się tylko krawaty.

Piętnaście sekund posmaku

Piszę te słowa na gorąco, spróbowawszy jednego dnia – był to wtorek – pięciu win klasy premier grand cru classé. Jedynie Château Haut-Brion nieco się różniło, bowiem w roczniku 2015 użyto w nim aż 55 proc. merlota i do tego ma przeszło 15 proc. alkoholu. (Gwoli prawdy smakowało mi najbardziej z całej piątki, ale nie mówcie tego Bieńczykowi). Pozostałe wydawały się bliźniakami. Wedle apokryfu enolodzy trzech châteaux pierwszej klasy z Pauillac w degustacji w ciemno nie są w stanie rozpoznać własnych win. Nie dziwi mnie to wcale. Zawodowy degustator też nie.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!