Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Bio Weingut Martin Cabernet Blanc 2021

Komentarze

W polskim winiarstwie przez wszystkie przypadki odmienia się takie nazwy jak solaris, johanniter, muscaris, cabernet cortis czy nawet wciąż względnie nowy w tym zestawieniu souvignier gris, ale o cabernet blanc jest na razie cicho. Zapewne dlatego, że ta szwajcarska krzyżówka cabernet sauvignon z nieustaloną do dziś hybrydą (choć spekuluje się, że ta druga może być efektem jeszcze wcześniejszych krzyżówek m.in. rieslinga i sylvanera) na szerszą skalę uprawiana jest jedynie przed dwóch rodzimych producentów – zachodniopomorskie Winnice Kojder (w tym roku pierwsze zbiory z kilkuletnich już krzewów) i dolnośląską Winnicę Niemczańską. Ta ostatnia ma w tym temacie największe doświadczenie – do sprzedaży trafiły już wina z różnymi interpretacjami tego szczepu (pisałem o nich tutaj i tutaj), a najnowsza odsłona – Cabernet Blanc 2021 – która znalazła się w ścisłym finale Polskich Korków 2022, wydaje się być jak do tej pory najbardziej obiecująca.

 

 

Tymczasem za zachodnią granicą naszego kraju cabernet blanc cieszy się coraz większym powodzeniem i jest wybierany przez wielu winiarzy (spójrzcie na to zestawienie) nie tylko z uwagi na odporność na choroby grzybowe i ekstremalne warunki atmosferyczne, ale i świadomy, ekologiczny wybór – w przeciwieństwie do odmian szlachetnych odmiany PIWI wymagają znacznie mniejszej ilości oprysków (w niektórych przypadkach nawet 5:1). Właśnie tym drugim argumentem kierował się niemiecki (w tym kraju nasadzenia cabernet blanc w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły dwukrotnie) producent Bio Weingut Martin, a żywym dowodem jest Cabernet Blanc 2021, które niedawno do polskiej oferty wprowadził Vivolovin. To wino może być właściwie wzorcem z Sèvres tej odmiany: ma intensywne aromaty agrestu i trawy, wyraźne akcenty ziół i trochę nut cytrusów, kremową fakturę oraz dobrze spinającą całość kwasowość. Gwarantowało świetne orzeźwienie podczas wczorajszych upałów, ale sprawdzi się także w nieco niższych temperaturach (59 zł). ♥♥♥

Importerem jest VivoLoVin, podana cena jest sugerowaną ceną sprzedaży. Wino można kupić m.in. w Wino w Gliwicach, Wino w Katowicach, Winobramie (Poznań), Morze Wina (Koszalnin), Wina Adam Słabicki (Szczecin).

Źródło win: próbowane w czasie NOE Festiwal w Chorzowie.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.