Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Auchan – Jesienny Festiwal Win 2020

Komentarze

Jesienne festiwale win w Auchan weszły już na stałe do polskiego krajobrazu. Jako pierwszy francuski koncept Foire aux Vins – ogromnych wyprzedaży, gdy w ciągu paru dni realizuje się kilkadziesiąt procent rocznych obrotów – zrealizował w Polsce ursynowski Leclerc, lecz to dopiero Auchan nadało tej operacji rozmach znany z francuskich marketów. W poprzednich latach – 2019, 2018, 2017 – był to niewątpliwie punkt odniesienia w polskich sieciach detalicznych, do którego musieli równać nawet dawniej przodujący Lidl czy Biedronka. Do tego dochodzi porada sommelierska w weekendy czy huczna degustacja inaugurująca zeszłoroczny Festiwal. Nic dziwnego, że oczekiwania wobec tegorocznej edycji były spore.

Pandemia stanęła na przeszkodzie planowanej degustacji. Sama zaś oferta pod wieloma względami jawi się skromniej niż dotychczasowe. Jeśli oceniać po przeszło 100 winach, które otrzymaliśmy do degustacji, nie będzie tak znanych etykiet z Bordeaux – pojawiły się raptem drugie i trzecie wina znanych châteaux, a przecież francuskie foire aux vins opierają się w dużej mierze na tanich ofertach klasyfikowanych bordeaux.  Tęsknię też za paroma evergreenami tych Festiwali – winami greckimi, świetnymi słodkimi tokajami. Nie znaczy to jednak, że nie ma w czym wybierać – atrakcyjnych etykiet jest kilkadziesiąt, co wystarczy do szczęścia praktycznie wszystkim winomanom. W tym roku błyszczy na przykład czerwona Loara, Rodan, pojawiły się ciekawe wina z Maroka, a najlepszą niespodzianką jest solidna oferta win polskich ze znanych winnic (a nie żadnych zamiennych etykiety produkowanych tylko dla marketów) w dobrych cenach. Powodów do odwiedzenia Auchan zatem nie brak.

Poniżej prezentuję recenzje win z oferty Auchan – zarówno z Festiwalu, jak i stałej oferty. Nie wszystkie wina dostępne są we wszystkich sklepach – w razie braków należy upomnieć się o daną etykietę u kierownika lub dyżurujących w weekend sommelierów. Podane ceny mogą nieznacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi sklepami. Jesienny Festiwal Win obowiązuje od czwartku 8 października.

Pełne opisy win:

Skala ocen: ♥ wino mierne, niepolecane; (odpowiednik oceny punktowej 75–79/100); ♥♥ przeciętne; ♥♥♥ dobre do bardzo dobrego; ♥♥♥♥ doskonałe; ♥♥♥♥♥ niezapomniane.

♥♥♥♥ Bastide Saint-Dominique Châteauneuf-du-Pape Réserve Saint Dominique 2018

Drogie – cena jest na poziomie specjalistycznych winotek – ale porządne châteauneuf, z dużą głębią smaku, która odróżnia tę apelację od innych w dolinie Rodanu. Bardzo dojrzałe, ze sporym alkoholem, nutami śródziemnomorskiej makii, grzybów, ale ładnie soczyste, powidłowe. Pełna satysfakcja, choć nie okazja. (129,99 zł).

♥♥♥♡ Château Jean Cros Gaillac 2018

Czerwone wina z apelacji Gaillac są lekkie jak piórko, pachnące, powłóczyste, o mięciutkich taninach, wtopionej kwasowości i charakterystycznym popiołowym posmaku. Jean Cros bardzo ładnie pokazuje ten styl, jest winem czystym, superpijalnym, co prawda na antypodach owocowej bomby, ale ufam, że znajdzie ciekawych doznań winomanów – tym bardziej, że cena jest świetna. Jedna z rewelacji tego kiermaszu. (23,99 zł).

♥♥♥♡ Château La Branne Médoc 2016

Jeszcze mocno beczkowe bordeaux, które potrzebuje dodatkowych 2–3 lat leżakowania. Trzyma dobry poziom bez wielkiej osobowości: pokazuje dojrzały owoc rocznik 2016, ale i mocną strukturę Médoc, z jego kamiennymi taninami. Ładna soczystość. Cena jak na dobre cru bourgeois ze świetnego rocznika – atrakcyjna. (54,99 zł).

♥♥♥♡ Pessac-Léognan by Latour-Martillac 2014

Trzecia etykieta dobrze notowanego zamku w Pessac ma bardzo klasyczny nos bordosa w starym stylu: beczka, ziemia, sztukamięs, całość ładnie zaokrąglona i już gotowa do picia, ale niepozbawiona powagi i głębi. Jak na trzecie wino – zaskakująco dobre, choć też i nietanie, niestety. (94,99 zł).

♥♥♥♡ Château Lilian Ladouys Saint-Estèphe 2008

Sensacja tegorocznego festiwalu w Auchan, świetnie notowane cru bourgeois z dobrego rocznika w cenie, z którą najczęściej kupimy ledwie drugą etykietę. Wino jeszcze nie w pełni dojrzałe, z bardzo ładną nutą konfitury z czarnych porzeczek, stopionymi taninami, świetną świeżością. Owoc dobrej jakości, żadnej suchości, smrodków. Świetna okazja, by napić się szlachetnego bordeaux w sile wieku po bardzo atrakcyjnej cenie 89,99 zł.

♥♥♥♡ Château Potensac Médoc Croix de Potensac 2011

Świetnie się przechowała ta trzecia etykieta z nie tak wysoko cenionego (choć ciekawego) rocznika. W wieku 9 lat wino ma wciąż dużo owocu, ładną porzeczkową soczystość, nieco nut dymno-ziemistych powoli dojrzewającego bordeaux. Nietanio, ale solidnie i do tego edukacyjnie. (79,99 zł).

♥♥♥♡ Château Teyssier Puisseguin-Saint-Émilion Cuvée d’Exception 2016

Świetny rocznik 2016 zrobił swoje – dostajemy znakomicie skomponowanego merlota o nutach dojrzałej, słodkiej śliwki i czarnej porzeczki, z typowymi dla bordoskiego Prawego Brzegu atłasowymi, wtopionymi taninami. Jakość owocu jest nienaganna, alkohol (14,5%) w zasadzie niewyczuwalny, całość hedonistyczna, świetna do picia dziś i to w bardzo dobrej jak na ten ciężar i ambicję cenie. (57,99 zł).

♥♥♥♡ CVVA Les Propriétaires Récoltants de la Région du Vieil Armand Alsace Grand Cru Riesling Ollwiller 2018

Co roku jeden z ciekawszych zakupów Festiwalu w Auchan – nie inaczej tym razem. Oczywiście jest to skromne grand cru ze spółdzielni, ale w swojej cenie oferuje ładny, czysty bukiet mineralno-kwiatowy i bardzo soczysty smak rieslinga, umiejętnie podkręcony cukrem resztkowym. Świeże, rzutkie i arcysmaczne. (44,99 zł).

♥♥♥♡ Domaine des Clos Godeaux Chinon Cuvée Terroir Les Coteaux 2018

Świetne chinon, łączy dojrzały, słodki, hedonistyczny owoc rocznika 2018 z poczuciem typowości i klasyczności w swoich nutach jesiennych liści i struganego ołówka. Świetna soczysta końcówka. Świeże, półgęste, lekko podkręcone dębem wino. Nie jest to najtańsza Loara na marketowych półkach, ale ma istną osobowość. Zakup obowiązkowy! (39,99 zł).

♥♥♥♡ EMB 66136BV Côtes du Roussillon Saint-Roch Grande Réserve 2018

Arcybogactwo Roussillon w pełnej krasie, wino skoncentrowane, bardzo soczyste, bardzo słodkie, z niuansem mięsisto-korzennym i (niepotrzebnie) beczkowym. Trudno się oprzeć tej zmysłowości, zwłaszcza że wino jest gotowe do picia od razu i ma dobrą cenę. (41,99 zł).

♥♥♥♡ Guestault Montlouis-sur-Loire Demi-Sec 2018

Kolejna odsłona tego wina w Auchan. Trzyma poziom – w swojej cenie stanowi jeden z lepszych wstępów do chenin blanc w Polsce. Wino jest wyraźnie półwytrawne, z nie tak agresywną jabłeczną kwasowością, jak w wielu cheninach, za to o bardzo przyjemnym mirabelkowym owocu. Dobre! (39,99 zł).

♥♥♥♡ Nägelsförst Baden Gewürztraminer Bühlertal feinherb Rosengold 2018

Udany traminer, ma wyraziste nuty szczepowe – brzoskwini, lilii, liczi, jest lekko słodkawy, ale też świeży, na pewno nie mdły. Niezła złożoność – pojawiają się migdały, wanilia, skórka cytryny. Cena jak na supermarket wysoka, ale wino bardzo ciekawe. (59,99 zł).

♥♥♥♡ Plaimont Producteurs Saint-Mont Le Passé Authentique 2017

Co roku wypatruję na festiwalu w Auchan win z Plaimont Producteurs, wielkiej spółdzielni w apelacji Saint-Mont, jednego z solidniejszych dostawców win marketowych we Francji. W tym roku mamy ciekawe, bezbeczkowe białe wino z lokalnych odmian pod wodzą gros manseng, z jednej strony atakujące bogactwem jesiennych owoców, z drugiej – świdrujące wysoką cytrynową kwasowością. Udany miks i fajne – choć nietanie – wino. (39,99 zł).

♥♥♥♡ Rémy Ferbras Côtes du Rhône-Villages Visan Terre de Mistral 2018

Apelacja Visan zbiera coraz lepsze recenzje dzięki swoim wyrazistym, intensywnym, a jednocześnie nietypowo kwasowym côtes du rhône. Świetnie skomponowane wino, pełne skoncentrowanego wiśniowo-śiwkowego owocu grenache, zarazem z całkiem mocną strukturą, choć taniny są nienagannie dojrzałe i miękkie. Jeszcze młodziak, o lekko wiśniówkowym niuchu, najlepszy będzie za pół roku. Świetna cena! (33,99 zł).

♥♥♥♡ Sophie Bertin Pinot Noir 2019

Kolejny rocznik tego zaiste atrakcyjnego pinot noir z Loary. Wino jest bardzo kwiatowe, leciutkie jak piórko, bez tanin, ale i bez nadmiernej kwasowości, łatwe w piciu, słodkawe, smaczne i w dobrej cenie. (31,99 zł).

♥♥♥♡ Tempore Bajo Aragón Terrae Finca Vasallo 2018

Bodaj najlepszy dotąd rocznik tej znanej już u nas garnachy. Minimalne siarczyny przekładają się na nieco wafelkowy, utleniony styl, ale wino ma wystarczająco dużo owocu, żeby to ukryć. Niska kwasowość, zero beczki, zero komplikacji, ale mnóstwo słodkiego owocu. Trudno mu się oprzeć. (46,99 zł).

♥♥♥♡ Winnica Saint Vincent Muscat Ottonel 2018

Wytrawny muszkat o rozpoznawalnym, choć delikatnym aromacie szczepu: winogrona, galaretka owocowa, wiosenne kwiaty. Ładnie czysty, intensywny i długi – bardzo udane polskie wino. (49,99 zł).

♥♥♥ Alain Assadet Menetou-Salon Les Alouettes 2019

Mało świeżości jak na loarskie sauvignon i wina nie ratuje niezła głębia smaku, delikatna mineralność ani w sumie przyjemnie mleczna faktura. Jedynie w bardzo wytrawnej, kamienistej końcówce odzywa się terroir. (44,99 zł).

♥♥♥ Arthur Metz Alsace Riesling Médaillé 2018

Lekko kwiatowy, przystępny, bezproblemowy, słoneczny w swojej ekspresji, gorzkawy, klasycznie alzacki riesling w prostym, ale dobrym stylu. (31,99 zł).

♥♥♥ C.F.M. e C. Sicilia Nero d’Avola Purato 2019

Z dwóch ekolologicznych nero d’avola w tej ofercie to jest słodsze, gładsze i miększe, solidne dzięki dobrej jakości owocu, choć brakuje mu nieco świeżości, którą pokazuje L’Auratae. Na pewno smaczne. (39,99 zł).

♥♥♥ Castelmaure Corbières Les Hauts de Castelmaure 2018

Gęste od koncentracji i od beczki corbières z iście rustykalną taniną. Mało złożone czy głębokie, z niezłą strukturą do starzenia, choć czy warto leżakować takie w sumie skromnie zakrojone wino? No i nie takie tanie (39,99 zł) – kosztuje dwa razy więcej niż inne, równie smaczne corbières w tej ofercie.

♥♥♥ Cellier des Princes Vaucluse Syrah 2017

Pieprzne, ziołowe, bardzo autentyczne syrah z doliny Rodanu, z owocem raczej w tle, przyjemnie wygładzone beczką. Specyficzny ziemisty bukiet nie każdemu przypadnie do gustu, ale w swojej cenie 18,99 zł wino atrakcyjne i do tego typowe.

♥♥♥ Cellier des Princes Côtes du Rhône Vieilles Vignes 2019

Arcytypowe côtes du rhône z muślinowo miękkim, malinowym owocem, miękkimi taninami i niską kwasowością. Ma w magazynku jeden mocno owocowy nabój, ale strzela nim celnie. (27,99 zł).

♥♥♥ Cellier des Princes Vacqueyras 2018

Jak na vacqueyras – apelację, która w swoich najlepszych wcieleniach może konkurować z châteauneuf-du-pape – wino jest miękkie, proste, bez tanicznego pazura i głębi smaku najlepszych grenache z tych okolic. Wino smaczne, ale nie smaczniejsze dwa razy tańszego Visan w tej ofercie. (63,99 zł).

♥♥♥ Château Artigues Pauillac 2016

Zapach jest świetny – intensywna, czysta czarna porzeczka cabernet sauvignon. Na podniebieniu wino typowe dla Pauillac, mocno zbudowane, grafitowe, ale już nie tak szlachetne, z nieco suchą, ściągającą taniną. Dobre wino, ale kosztuje krocie tylko ze względu na sławną apelację (89,99 zł).

♥♥♥ Château Bellone Saint-Georges-Saint-Émilion 2014

Bordeaux z 2014 – nawet te droższe – w zasadzie wypadły już z półek supermarketów, to się ostało. Chyba nie było warto czekać, bo mimo przyjemnego klasycyzmu wino jest bardzo mięsiste, zredukowane, suchawe, natomiast żadnego owocu nie zachowało. Średnie ciało, mało złożoności, przyzwoity finisz – to wszystko mało nawet za 39,99 zł, chyba że po prostu studiujecie ewolucję win z Bordeaux.

♥♥♥ Château Cantemerle Haut-Médoc Les Allées de Cantemerle 2012

To château jest dobrze notowane, więc po jego drugiej etykiecie można się spodziewać solidnej butelki, ale zaważył bardzo przeciętny rocznik – wino jest cienkie, bez intensywności i również bez potencjału, żeby się poprawić. Zwolennicy klasyki polubią jego lekkość, deszczowe rozwodnienie, lecz w tej cenie pozostali oczekiwać będą więcej doznań. (79,99 zł).

♥♥♥ Château Comigne Corbières 2019

Proste corbières, raczej miękkie i wygładzone jak na tę apelację, delikatnie waniliowe. W smaku bez tanin, łatwe w piciu, z fajnym momentem dojrzałego owocu. W cenie 17,99 zł nie ma na co narzekać.

♥♥♥ Château de Cary Potet Bourgogne Côte Chalonnaise 2017

Bardzo udany lekki burgund o aromacie kwiatów i prawdziwków, na podniebieniu elegancki, bardzo typowy dla pinot noir, lekko beczkowy, z zaskakująco mocną jak na tak skromną apelację taniną. Ten ekstrakt jest raczej problemem niż zaletą, ale wino jest z pewnością poważne i warte swojej ceny 52,99 zł.

♥♥♥ Château du Monastère Graves 2016

Słodziutkie i zaskakująco gładkie, łatwe w piciu graves – jakby zapomnieli dodać do niego taniny. Beczki za to nie brakuje. Wino środka, bezbolesne, ale bez większej osobowości, przez co cena 45,99 zł wydaje się przesadna.

♥♥♥ Château Fongaban Castillon Côtes de Bordeaux 2018

Dobre bordeaux o klasycznym smaku wiśni i śliwek, umiejętnie podbitych korzenną, mleczną beczką. Ma więcej głębi i charakteru niż najtańsze bordeaux w tej ofercie – oczywiście dopłacamy za to kilkanaście złotych, ale warto. (42,99 zł).

♥♥♥ Château Haut Bonneau Montagne-Saint-Émilion Château La Croix des Ducs 2013

Wino już w pełni dojrzałe, utleniające się, wytrawne, ale o słodkawym śliwkowym posmaku merlota, do tego czarne oliwki i suszone zioła. Broni się elegancją i dobrą integracją, co jak na kiepski rocznik 2013 jest sukcesem. Dobra cena. (34,99 zł).

♥♥♥ Château Jean Cros Gaillac Fraîcheur Perlée 2019

Leciutko perliste białe gaillac, które z neutralnych aromatów swoich odmian (głównie mauzac), z trudem pachnących jesiennym jabłkiem, czyni atut w postaci bardzo świeżego stylu. Winu brak jednak wyrazistości i drugiej nogi, szczególnie w porównaniu ze świetnym winem czerwonym tego producenta. (23,99 zł).

♥♥♥ Château Lafite Monteil Bordeaux Supérieur 2016

Bardzo klasyczne w stylu bordeaux – mięsiste raczej niż owocowe, średniej wagi, o powoli rozpuszczających się taninach i wytrawnym posmaku. Surowe jak na swój przedział cenowy i ciepły rocznik, ale aż 40% cabernet sauvignon (w tak tanich winach udział niespotykany) zrobiło swoje. Solidne. (32,99 zł).

♥♥♥ Château Le Vieux Serestin Médoc 2014

Bardzo mięsne, by nie powiedzieć końskie bordeaux o mocnym posmaku sosu sojowego. Świeży owoc może kiedyś był, ale nie przetrwał 6 lat starzenia. Wyrazisty charakter cabernet sauvignon stanowi w sumie zaletę, bo taniny są miękkie, nie suche. W tej cenie (36,99 zł) ciekawa możliwość spróbowania dojrzewającego bordeaux w starym stylu.

♥♥♥ CVVA Les Propriétaires Récoltants de la Région du Vieil Armand Alsace Pinot Blanc Médaille 2019

Są typowe dla pinot blanc nuty masła i cytryny, jest przyjemny, łagodny owoc na podniebieniu, jest przyzwoita struktura i niemal mineralna wytrawność. Do pełnej satysfakcji brakuje koncentracji – wino jest rozwodnione, choć w swojej cenie zasługuje na polecenie. (24,99 zł).

♥♥♥ CVVA Les Propriétaires Récoltants de la Région du Vieil Armand Alsace Pinot Gris Médaille 2019

Półwytrawny w smaku pinot gris, ładnie pikantny jak przystało na szczep, z dominantą słodkiej brzoskwini. Niby prosty i nie tak intensywny, ale satysfakcjonujący, zwłaszcza w tej znakomitej cenie – 27,99 zł.

♥♥♥ CVVA Les Propriétaires Récoltants de la Région du Vieil Armand Alsace Pinot Noir Médaille 2017

Bledziutki, lekuchny pinot w klasycznym stylu alzackim, dwa razy lżejszy od burgunda, lekko ziemisty i pieprzny, za to niezbyt owocowy. Do ryby się sprawdzi, zwłaszcza że cena (31,99 zł) konkurencyjna.

♥♥♥ Domaine Chêne Mâcon-La Roche Vineuse Cuvée Prestige 2019

Łatwe, przystępne miękkie mâcon o bardzo miękkim smaku, lekko wręcz słodkawym w odczuciu. Mało świeżości, ale dobra jakość owocu. Mâcon nigdy nie jest tanie (43,99 zł), rzadko też rozczarowuje i ta butelka to potwierdza, choć brakuje jej głębi i werwy do wyższej oceny.

♥♥♥ Domaine Davault La Chaise Touraine Tradition 2019

Niby to niedrogie touraine jest typowo loarskie w swojej wysokiej kwasowości, nutach czarnej porzeczki wymieszanych z ziołowością typową dla cabernet franc. Jest jednak bardzo mocne (14,5% alk.), atramentowo ciemne i skoncentrowane i mimo świetnej (zwłaszcza w tej cenie – 27,99 zł) jakości owocu brakuje mu jednego – odświeżenia.

♥♥♥ Domaine de la Perruche Saumur-Champigny La Pente des Rochepicards 2019

Klasyka cabernet franc, wino atramentowo-porzeczkowe o wyrazistej kwasowości i delikatnej, nieco popielatej taninie. Bez beczki, prosto do owocowego celu. Jeszcze młodziak, będzie lepszy wiosny, gdy niewątpliwie intensywny, dojrzały owoc się ułoży. Dobry zakup, choć nie tak dobry, jak (tańsze) Chinon z tej samej oferty. (41,99 zł).

 

♥♥♥ Domaine de la Zouina Guerrouane Zouina 2018

Wina marokańskie to u nas wciąż nowinka. A szkoda, bo oferują zwykle solidną jakość w dobrej cenie (tu trochę wysokiej – 45,99 zł) i znajomy styl – są bogate, owocowe, gładkie i łatwe w piciu jak côtes du rhône. Taka właśnie jest bezproblemowa Zouina. Chciałoby się więcej pazura, lecz jest to wino więcej niż poprawne.

♥♥♥ Domaine de la Zouina Guerrouane Zouina Gris 2018

Marokańskie „wino szare”, czyli lekkie, bardzo wytrawne różowe. Rzadkość w Polsce, tutaj w dobrej, choć prostej wersji, rozegranej na jednej, truskawkowo-ziemistej nucie. Niezłe. (45,99 zł).

♥♥♥ Domaine des Chevaliers Brouilly 2019

Bardzo dojrzałe, jeżynowe wino, które przestaje smakować jak lekki, kwiatowy gamay z Beaujolais. 14,5% alk. to też przesada. Wino ma dobry owoc i jest intensywne, ale brak mu świeżości. (35,99 zł).

♥♥♥ Domaine des Quatre Saisons Petit Chablis 2018

Ciepły rocznik zrobił swoje, w swoich nutach maślanej gruszki i brzoskwini przypomina bardziej mâcon niż chablis, na szczęście na podniebieniu pojawia się mocniejsza mineralność i ziołowa wytrawność bardzo już typowa dla petit chablis. Nie ma tu wiele nerwu, ale jest przyzwoita typowość i cena – 47,99 zł.

♥♥♥ Domaine Thierry Drouhin Pouilly-Fuissé Plaisance 2018

Poważny (jak na supermarket) biały burgund o wyraźnej nucie dębowej, lekko wręcz taniny, dobrej fakturze od dojrzewania na osadzie drożdżowym, mało może żywy czy głęboki jak na prestiżową apelację Pouilly-Fuissé, ale z pewnością „konkretny”. Czy jednak wart swojej ceny 91,99 zł?

♥♥♥ F71570 for Boutinot Western Cape Grand Cape Merlot 2018

Dobry czysty zapach czereśni i porzeczek, na podniebieniu w zasadzie bez nut dymnych typowych dla tanich win z RPA, wino chude i raczej lekkie, ale soczyste, łatwe w piciu i warte swojej ceny 19,99 zł.

♥♥♥ F71570 for Boutinot Costières de Nîmes Le Clairon des Anges 2019

Mocne, wyraziste, intensywne wino z nadmorskich, gorących winnic w Nîmes. Tej mieszance słodkiego grenache, gęstego syrah i pieprznego mourvèdre brak świeżości, w dodatku posmak jest nieco nieczysty, błotny. Ileż tu jednak smaku za 27,99 zł.

♥♥♥ F71570 for Boutinot Beaujolais-Villages Les Pivoines 2019

Soczysty, radosny, choć powiedzmy szczerze – nie tak intensywny czy skoncentrowany „bożolak” do codziennych zastosowań. Czysty i smaczny, z niezłą strukturą (taniny!), choć ciut za drogi za te emocje – 32,99 zł.

♥♥♥ F71570 for Boutinot California Rebel Canyon Merlot 2018

Łatwiutkie w piciu, smakujące słodką wisienką i malinką, gładziutkie, bo bez najmniejszych nawet garbniczków i kiselinki, smaczniuteńkie wineczko z Kalifornii. Dobra cenka 25,99 zł!

♥♥♥ J. M Kuentz Alsace Yvonne Blanck Gewurztraminer Réserve Personnelle 2018

Smaczny traminer, wyraźnie słodki, ale nie syropowy, z ładnym kontrapunktem kwaskowatego jabłka. Prosty, ale ma swoją intensywność i długość. W tej cenie (41,99 zł) dobry. Zdecydowanie najlepsze wino pod etykietą Yvonne Blanck.

♥♥♥ J. M Kuentz Alsace Yvonne Blanck Sylvaner Réserve Personnelle 2017

Niby alzacki sylvaner jest winem do szybkiego wypicia, ale dzięki kwasowej strukturze może parę lat poleżeć. Tutaj się udało – wino jest bardzo owocowe, świeże, jabłeczne, proste, ale apetyczne. Niezła cena. (29,99 zł).

♥♥♥ La Cave de Valençay Les Terroirs 2019

Typowe loarskie sauvignon przełamane 20-proc. domieszką chardonnay – soczyste, lekko trawiaste, ale też dojrzałe, z nutami melona i kiwi. Wino ma w swojej cenie (32,99 zł) sporo treści i osobowości, tylko uprzedzam – nie jest tak ostre, kwaśne i pieprzne jak wzorzec sauvignon z Loary.

♥♥♥ Lafage Côtes Catalanes Muscat Sec Bastions de Llaro 2019

Wytrawny muszkat z Roussillon, który ma wielki potencjał dla tego szczepu, ale tutaj dostajemy wino mało szczodre, bardziej warzywne niż owocowe, przyjemnie świeże, ale wyraźnie zielone. Szkoda! (36,99 zł).

♥♥♥ Léon Perrot Bourgueil 2018

Dobry wstęp do czerwonych win z Loary – pieprzno-liściasta typowość cabernet franc jest świetnie zaprezentowana, wino jest bardzo wytrawne, ale nie cierpkie, łatwe w piciu, zdecydowanie atrakcyjne. (25,99 zł).

♥♥♥ Les Chais du Val de Loire Menetou-Salon La Pousterie 2019

Sympatyczne sauvignon blanc o mocno agrestowym, nieco cukierkowym smaku. Proste i powierzchowne, ale dobrze schłodzone, umili ostatnie ciepłe wieczory. Jednak drogo! (48,99 zł).

♥♥♥ Les Chais du Val de Loire Pouilly-Fumé Les Brosses 2019

Wino lepsze niż bliźniacze sancerre pod tą samą nazwą, dzięki intensywniejszemu smakowi słodkich owoców (melon), choć wciąż brakuje mu mocniejszej kwasowości oczekiwanej od sauvignon z Loary. Jest jednak niezła mineralność. Nie wyróżnia się, ale jest przyzwoite. (49,99 zł).

♥♥♥ Les Grandes Serres Ventoux Sainte Croix Blanc 2019

Biały Rodan o charakterystycznym, polno-woskowym posmaku grenache blanc i roussanne. Świetna świeżość dzięki wysoko położonym winnicom, co równoważy ową gęstą, nieco kleistą fakturę. W tej cenie (23,99 zł) naprawdę ciekawe znalezisko.

♥♥♥ Les Grandes Serres Ventoux Sainte Croix Rouge 2019

Leciutki Rodan, który swoimi nutami kwiatowymi i malinowymi przypomina beaujolais, ale jest miększy, mniej kwasowy. Smaczne, czyste, atrakcyjne wino, choć o parę złotych za drogie – 25,99 zł.

♥♥♥ Les Maîtres Vignerons de Cascastel Fitou Castelroc 2016

Prostota i niejaka rustykalność apelacji Fitou zaprezentowane w przystępny sposób – wino w wieku 4 lat jest już dojrzałe, gotowe do picia, ładnie stopione. Nie ma tu komplikacji czy głębi, ale jest dobre picie, choć cena nie taka niska (36,99 zł).

♥♥♥ Les Maîtres Vignerons de Cascastel Corbières Domaine de la Grange Grande Réserve 2018

Lekkie corbières bez tanin, nie tak rustykalne jak często w tej apelacji, z czarującym kwiatowym bukietem, ale i całkiem skoncentrowanym smakiem wiśni i śliwki. W dalekim tle waniliowa beczka. W swojej cenie (21,99 zł) bardzo dobre.

♥♥♥ Les Maîtres Vignerons de Cascastel Fitou Expression de Schistes 2017

Podrasowana wersja fitou z wielkiej spółdzielni. Owoc jest skoncentrowany, pieprzna, pikantna typowość łupkowych winnic w tej apelacji dobrze podana… Szkoda jednak, że całość skąpano w dębie – przez to wino grzęźnie w stylistycznym banale, choć w swojej cenie (41,99 zł) ma na pewno wiele zalet.

♥♥♥ Maison Bouey Blaye Côtes de Bordeaux Carrousel 2018

Niezłe w swojej cenie bordeaux z ciepłej północy regionu, stąd astronomiczny alkohol (15%). Wyostrza on odczucie kwasowości i gorzkich tanin, więc wino będzie lepsze z jedzeniem niż bez. Przyzwoite, choć niezrównoważone. (19,99 zł).

♥♥♥ Maison Bouey Bordeaux Hauts de Meynac 2019

Prościak, i to nieco za miękki i dojrzały jak na lekkie sauvignon z Bordeaux. Tylko szczypta typowego zielonego smaku, a poza tym wino się szybko rozłazi, mimo długiej końcówki. (19,99 zł).

♥♥♥ Maison Bouey Cahors Malbec Stellis 2018

Malbec uproszczony, bez koncentracji i intensywności najlepszych win z Cahors, ale przyjemnie świeży przy swoich nutach śliwkowych powideł. Proste, smaczne w swojej cenie 21,99 zł, choć dla wielu podniebień zbyt suche i wytrawne.

 

♥♥♥ Maison Bouey Lalande de Pomerol Marquis de Plaisance 2019

Młodzieniaszek, które nieokrzesanie swoich wciąż ściągających tanin usiłuje zamalować waniliową beczką. Wino z wielkiej rozlewni i tak właśnie smakuje – przybliżone, uproszczone, uogólnione. (42,99 zł).

 

♥♥♥ Nägelsförst Baden Riesling feinherb Nestwärme 2018

Smaczny, soczysty, chrupki, świeży w swojej prostocie riesling z Badenii. Cukier wyczuwalny, ale raczej jako przeciwwaga dla mocnej kwasowości. Cena jak za ten dobry marketowy poziom jest przesadzona (46,99 zł), ale wino godne polecenia.

♥♥♥ Nodus Valencia Bobal El Renegado 2019

Lekko tylko pieprzny i pikantny bobal – zamiast dzikiego zwierza mamy raczej uproszczoną wersję dla mas, ale zrobioną z kulturą. Cokolwiek płaskie, ale smaczne wino. (36,99 zł).

♥♥♥ Pizzato Fausto Merlot 2017

Merlot z Brazylii, ale w stylu kalifornijskim – superdojrzały, powidłowy, z wyraźnymi nutami dębowymi. Jedynie szorstka tanina nie zdałaby egzaminu w USA. Wyraziste i skoncentrowane, ale bez świeżości i nieco męczące w piciu. Zdecydowanie za drogie (74,99 zł).

♥♥♥ Plaimont Producteurs Saint-Mont Les Vieilles Vignes 2016

Mocno dojrzałe, wręcz konfiturowe wino z południa Francji. Już dojrzewa w stronę mlecznej czekolady, brakuje mu tej wiśniowej świeżości, którą czasem w Saint-Mont udaje się zachować. Nieco suche taniny dopełniają obrazu wina dobrego, ale mało emocjonującego w cenie 39,99 zł.

♥♥♥ Quancard Diffusion Entre-Deux-Mers Cuvée Hortense 2019

Fermentowane w beczkach dębowych entre-deux-mers, co się w tej apelacji zdarza rzadko, a w tej cenie – nigdy. Na razie zapach zdominowany przez lakierniczo-boazeryjne nuty świeżej dębiny, w smaku z dobrą nutą grejfpruta, ananasa i kwasowością może nieco stłumioną, ale obecną. W swoim stylu jest to wino proste, ale też kosztuje jedną trzecią tego, co inne podobne butelki (27,99 zł).

♥♥♥ Sommer Green Sun 2019

Smaczne w swojej prostocie i soczystości eko-wino z Niemiec, przyjemnie agrestowe, świeże, ale nie kwaśne, udane – choć nietanie (45,99 zł).

♥♥♥ Sophie Bertin Menetou-Salon Les Vignes Nobles 2019

Menetou, czyli ubogi kuzyn sławnych sancerre i pouilly-fumé. Najlepsi winiarze potrafią tu zrobić wino na poziomie tych apelacji, w tym przypadku mamy raczej prościaka, który smakuje jak rozwodnione sancerre. Zielone owoce, nieco świeżości, ale całość nieco płaska. (56,99 zł).

♥♥♥ Telish Mavrud & Merlot 2015

Zaskakująco lekka kompozycja dwóch zwykle w Bułgarii mocarnych szczepów. To kwestia wieku – wino jest już w pełni dojrzałe, z ciekawym w sumie staroświatowym sznytem. Do pełni szczęścia brakuje mu jednak owocowego wypełnienia. (46,99 zł).

♥♥♥ Tempore Bajo Aragón Esenzia Garnacha 2017

Bardzo dojrzała, konfiturowa garnacha ze starych krzewów, którą od banału ratuje niezła głębia, lekko pieprzny posmak wysoko położonych winnic, no i brak wyraźnych nut dębowych. Proste, ale smakowite wino. (42,99 zł).

♥♥♥ Tessier & Fils Saumur-Champigny Clos des Morains 2019

Ładnie opakowane, świetnie wycenione, bardzo klasycznie skomponowane cabernet franc o wyraźnej, choć drobniutkiej taninie, nutach ziemistych, szypułkowych, lekko pieprznych, z dobrym też jagodowym owocem. Może nieco zbyt suche i ściśnięte, mimo niskiej ceny (29,99 zł) polecam to dobre wino mniej niż genialnego chinona z tej oferty.

♥♥♥ The Wine People Puglia Primitivo Integro 2019

Pachnie jak wino bez siarczynów – utleniającą się konfiturą i zwierzem. W smaku bardzo gładkie i słodkawe, na pewno znajdzie szeroką publiczność, choć jest to wino – mimo ogólnej czystości – bardzo jednowymiarowe, a do tego za drogie (47,99 zł).

♥♥♥ VI-MI Sicilia Nero d’Avola L’Auratae

Bardzo proste, by nie powiedzieć – uproszczone nero d’avola, ale zaleca się intensywnym, bardzo soczystym owocem. Struktury brak, efekt natychmiastowy, przyjemna świeżość, całość robi solidne wrażenie mimo wyczuwalnego alkoholu. Dobra cena. (31,99 zł).

♥♥♥ Vins Aujoux Viré-Clessé Vieilles Vignes 2019

Dobrze zbudowane, przyzwoicie intensywne, ale nieco jednowymiarowe w swoich nutach palonego masła chardonnay z południowej Burgundii. Brak mu świeżości, czemu oczywiście nie sprzyja coraz gorętszy klimat. Przyjemnie jednak bogate i w uczciwej jak na gminne burgundy cenie. (44,99 zł).

♥♥♥ Winnica Saint Vincent Pinot Gris 2018

Półwytrawne pinot gris z późnego zbioru (15% alk.!) o smaku lodów waniliowych i kawy z mlekiem. Po początkowym szoku smakowym dzieje się mniej, ale wino mimo mikrej kwasowości jest przyzwoicie wyważone, jakoś tam typowe dla szczepu, przyjemnie intensywne i ciekawe. (49,99 zł).

♥♥♥ Winnica Vanellus Meridium 2018

Najlżejsze wino Winnicy Vanellus jest bodaj najbardziej udane – prostolinijne, świeże, lekko zielone, ale z umiarkowanym kwasem, czyste i po prostu przyjemne w piciu. (49,99 zł).

♥♥♥ Winnica Vanellus Ortus 2018

Zapach sadu, lekko hybrydowy w swych nutach pieprznych, smak czystszy, delikatny, wytrawny, ale nie kwaśny, w pełni udany poza brakiem wyrazistszych aromatów. (49,99 zł).

♥♥♥ Winnica Vanellus Vesperum 2018

Wytrawne, mocno zielone w swoich nutach liściasto-warzywnych, ale o raczej stonowanej kwasowości. Lekkie, raczej na lato, więc czy przetrwa do kolejnego, skoro to rocznik 2018? Smaczne, ale brakuje wyrazistszego stylu. (49,99 zł).

♥♥♡ F71570 for Boutinot Valle Central Mucho Más Merlot 2019

Butelkowany we Francji merlot z Chile o mocnym zapachu mentolowych drażetek, owocowy, ale raczej cienki i trochę suchy. Pijalny, ale wina tego pokroju można w Polsce bez trudu kupić za 15 zł (tu – 21,99 zł).

♥♥♡ Arthur Metz Crémant d’Alsace Brut Pinot Blanc–Pinot Noir

Mieszanka pinot blanc i pinot noir – to brzmi dumnie, ale wino jest bardzo proste, bez szampańskiej głębi smaku i do tego mocno słodkawe jak na brut. Prostota na poziomie prosecco. (46,99 zł).

♥♥♡ Cave des Vignerons de Mancey Mâcon Les Classiques 2017

Lekkie i bezosobowe pinot noir z dużej spółdzielni, ma szczyptę wiśniowego smaku i nieco suche (od dębu?) taniny. Przeciętne. (36,99 zł).

♥♥♡ Cellier des Princes Ventoux Domaine de Ju 2018

Az 15% alk. w winie za 25,99 zł i to czuć – dobry malinowy owoc jest przytłoczony niemal naftową dojrzałością, kwasowości jak na lekarstwo, całość smaczna, ale męcząca. (25,99 zł).

♥♥♡ Château Hait-Liloie Bordeaux Supérieur 2016

Wciąż dużo beczki, w pierwszym kontakcie przesłaniającej dobry wiśniowy owoc. Spora kwasowość, natomiast taniny są już wtopione, więc wino będzie idealne do jedzenia. Jest jednak proste, bez większej intensywności i charakteru. (32,89 zł).

♥♥♡ Château Haut Robert Bordeaux Cuvée Héritage 2017

W tanim bordeaux jedna rzecz nie jest potrzebna – waniliowa beczka, więc niezależnie od tego, jak wiele osób poszukuje w każdym winie – nawet bordoskim – riojy crianzy, tego stylu nie polecam. Bo też brakuje tu owocu i ogólna rachityczność rocznika 2017 daje się we znaki. (24,99 zł).

♥♥♡ Château La Pelouette Graves 2015

5-letnie wino białe w supermarkecie za 22,99 zł to zwykle dzwonek alarmowy. Tutaj co prawda nie ma utlenienia albo nadmiernie starczych smaków, ale wino jest wymyte z owocowych nut i ma niewiele ciekawego do zaproponowania.

♥♥♡ Château Laubarède Haut-Médoc 2018

Słodkie, dojrzałe, już utleniające się (nuty migdałowe!) wino. Jak na tak młody rocznik jest to niepokojące. Zwiędły kwiat, który wkrótce zamieni się w ocet. Nie warto. (34,99 zł).

♥♥♡ Château Merville Saint-Estèphe 2016

Zamek z trzeciego szeregu, oferowany po ambitnej cenie, wydaje się na razie suchy i nieprzystępny – choć ta rustykalna ziemistość jest może typowa dla Saint-Estèphe. Owoc wydaje się już jednak zmęczony jak na rocznik 2016, wino mimo dobrej świeżości kończy się całkiem gorzko. Niezłe, ale niewarte swojej ceny 74,99 zł.

♥♥♡ Château Piarrine Madiran Cuvée Première 2018

Robienie łatwych, pijalnych win z mocarnego szczepu tannat pozornie mija się z celem. Tutaj też nie udało się „dowieźć” mocnego porzeczkowego owocu, za to są suche taniny oraz zredukowany zapach suchych liści. Niby niedrogo (32,99 zł), ale wino jest utrzymane w mało komunikatywnym stylu i nie wróżę mu nad Wisłą kariery.

♥♥♡ Decordi Sicilia Grillo–Pinot Grigio SupèrBio 2019

Słodkie jabłko i gruszka, ale kwaskowatość jest typowa dla pinot grigio. Trudno się w tym eko-winie doszukać czegoś sycylijskiego, ale jest na pewno czyste i poprawne, choć wodniste i bez pazura. (29,99 zł).

♥♥♡ Domaine du Haut Fresne Muscadet Coteaux de la Loire sur lie 2019

Po muscadecie oczekuję świeżości, wytrawności i mineralnego posmaku. W tym winie brak przede wszystkim pierwszego elementu, zamiast niego pojawiają orzechowe nuty à la utlenienia. Nie polecam. (25,99 zł).

♥♥♥ Domaine Sangouard-Guyot Pouilly-Fuissé Terroirs 2019

Miękkie od ciepłego rocznika, leciutko może mineralne, delikatnie zabeczkowane, solidne, ale bynajmniej nieemocjonujące w tej cenie chardonnay. Brakuje nerwu i głębi, by było naprawdę warte swojej ceny (89,99 zł).

♥♥♡ F71570 for Boutinot Western Cape Grand Cape Chenin Blanc 2019

Bardzo prosty, lekki chenin o maślano-gruszkowym smaku pozbawionym głębi. Jesteśmy bardzo daleko od podniecających win południowoafrykańskich z tego szczepu – cenowo też (21,99 zł). Prościak.

♥♥♡ F71570 for Boutinot Valle Central Mucho Más Sauvignon Blanc 2019

Zacny sauvignon o drobnej nucie limonki i agrestu, dojrzały, krągły, łatwy w piciu, ale świeży i przyzwoity w swojej cenie 23,99 zł.

♥♥♡ F71570 for Boutinot Western Cape Prime Cuts Red 2019

Bezproblemowa łatwizna z RPA o niestety częstym w tym kraju i tej kategorii cenowej zapachu gumowego kalosza wrzuconego do ogniska. Owoc też jest – wiśnie, truskawki – i przy odpowiedniej zagryzce pije się przyjemnie. (19,99 zł).

♥♥♡ Hacienda La Serrata / Francisco Gómez Alicante Bocanegra 2018

Asfalt, ziemia, dobry czarny owoc, ale i intensywna cynamonowa beczka. Hiszpan, który chce uciec z przemocowego domu i nie udaje mu się. Na końcu filmu, zamiast się wybić na niepodległość, trafia do waflowo-waniliowej korporacji. Szkoda! (44,99 zł).

♥♥♡ J. M Kuentz Alsace Yvonne Blanck Muscat Réserve Personnelle 2017

Mało porywający muszkat, z uwagi na wiek stracił główną zaletę – świeżość i wyrazistość aromatów, zostało dobrze zrobione, pieprzne, wytrawne wino dobre do jedzenia. (34,99 zł).

♥♥♡ J. M Kuentz Alsace Yvonne Blanck Pinot Blanc Réserve Personnelle 2017

Starzejące się (po co?) pinot blanc, już bez owocu, z nutami gorzkimi, ale wciąż rześką kwasowością. Nieciekawe – zwłaszcza że w tej samej ofercie jest świetny Pinot Blanc Médaille. (31,99 zł).

♥♥♡ J. M Kuentz Alsace Yvonne Blanck Riesling Réserve Personnelle 2017

Trzy lata to mało dla rieslinga z Alzacji, o ile ma koncentrację i strukturę. Ten egzemplarz wszystkiego – bo i też smaku – ma mało, więc już dostaje zadyszki. Wytrawny, ale zielony, co się z kolei kłóci z ewolucyjnymi nutami masła. Nie polecam. (34,99 zł).

♥♥♡ La Bodegas de Pinoso Alicante Flos de Pinoso Blanco 2019

Airén i macabeo w niewybitnym, użytkowym, choć przyzwoicie intensywnym eko-koktajlu o smaku słodkiego jabłka. Niezłe. (34,99 zł).

♥♥♡ La Bodegas de Pinoso Alicante Flos de Pinoso Tinto 2018

3 miesiące w beczce nadały tej mieszance monastrell i syrah charakteru swojskiej crianzy. Kwasowości mniej niż w tempranillo, wino jest cokolwiek budyniowe, a do tego szorstko-pieprzne. Przyzwoite, ale mało oryginalne. (41,99 zł).

♥♥♡ Les Chais du Val de Loire Sancerre Les Brosses 2019

Sancerre bez nerwu, płaci za globalne ocieplenie mleczno-mdłym profilem, a wobec ceny 59,99 zł typowe nuty sauvignon blanc – skoszona trawa, agrest – przy tak miękkiej kwasowości nie wystarczą do szczęścia.

♥♥♡ Les Hauts de Palette Bordeaux Baron de Gascq 2019

Lekkie bordeaux w stylu moelleux (tej kluczowej informacji brak na etykiecie). Smaki banana i ananasa w lekko kleistym, ryżowym sosie. Smaczne i tanie, ale nie wychodzi poza niską średnią swojego stylu, który – przyznajmy – trudno uczynić ciekawym. (21,99 zł).

♥♥♡ Maison Bouey Côtes de Bourg Les Charmes de Capran 2018

Słodkawe i do tego mocno zabeczkowane bordeaux. Spora kwasowość nie współgra z wysokim alkoholem. Taniny są cokolwiek męczące. Tanie, ale są w tej ofercie lepsze wina w podobnej cenie. (19,99 zł).

♥♥♡ Producta Vignobles Côtes de Bergerac Domaine de la Fontvieille moelleux 2019

Leciutko słodkie, mało intensywne wino o rozmytym gruszkowym smaku. Półsłodkie bergeraki rzadko są ekscytujące; ten zaledwie potwierdza tę zasadę. (19,99 zł).

♥♥♡ Quint Mosel Spätburgunder 2017

Bardzo perfumowane wino, nieprzypominające ani bukietem, ani smakiem – landrynkowo-soczkowym – dobrego pinot noir. Jedynie rześka wiśniowa kwasowość nawiązuje do odmiany. Cena niby przyzwoita jak na niemieckiego pinota, ale wino jest bardzo techniczne, bez finezji mimo ogólnej lekkości. (49,99 zł).

♥♥♡ TDV pour Les Vignerons de St Pey-Génissac Bordeaux Château Tour Caillet 2016

Jak na doskonały, ciepły rocznik wino jest bardzo wytrawne, by nie powiedzieć chude, z suchymi taninami. Z hedonistycznego owocu tego rocznika nie ostało się nic. Wino niedrogie, ale i tak skąpe. (22,99 zł).

♥♥♡ Winnica Saint Vincent Riesling 2018

Czysty i przyjemnie łagodny w swojej wytrawności riesling, który ma jednak mało aromatu i smaku – trudno się tu doszukać rieslingowych cytrusów czy owoców egzotycznych. W posmaku niepokojąca nuta utlenienia. Wino poprawne, ale brak mu osobowości. (49,99 zł).

♥♥♡ Bergerac Comte de Libuzac 2019

Niedrogi zamiennik bordeaux, podobnie jak tanie bordeaux chudy i kwasowy, z deficytem owocu, zwłaszcza jak na świetny rocznik 2019. Przeciętne. (19,99 zł).

♥♥ Domaine Pagnotta Bourgogne Chardonnay Sélection 2017

Jak na bourgogne chardonnay – porażka, wino bez koncentracji, bez charakteru, miałkie, zredukowane, zupełnie nierozpoznawalne. (36,99 zł).

♥♥ F71570 for Boutinot Western Cape Prime Cuts White 2019

Lekko perfumowany agrestowym sauvignon blanc, bardzo prosty, niezbyt szlachetny, cokolwiek mączny blend z RPA. Bez zachwytu nawet w tej cenie. (19,99 zł).

♥♥ Unión Campesina Iniestense «Colección 34» Petit Verdot Señorío de Iniesta 2018

Wyraźna beczka, słodycz i lekkie utlenienie. Karykatura wina, mdły budyń z dodaną kwasowoscią, bez struktury i pikanterii prawdziwego petit verdot. Nieudany eksperyment. (37,99 zł).

Źródło win: nadesłane do degustacji przez Auchan.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Powiedzieć że bordeaux w porównaniu z poprzednim rokiem wypada słabo to nic nie powiedzieć. Za to całkiem fajne ceny polskich win.

    • Krystian Iwanowski

      Serestin wypiłem i rzeczywiście dokładnie jak w recenzji, ale jak ktoś akceptuje owoc w zaniku to warte zakupu

  • Wyrazy wdzięczności Panie Wojciechu za tę recenzję. Nieoceniona pomoc przy wyborze win z półek Auchan. Dzięki!

  • dołączam się do pozytywnej opinii Saint-Roch Grande Réserve, mi nawet ta beczka w ogóle nie przeszkadzała, bardzo smaczne, drugiego nawet lepsze – jakby się lepiej zintegrowało

  • (Winicjatywa)

    Dla tych, którzy śledzą ten wątek – opublikowałem dodatkowe recenzje win z tej oferty Auchan.

  • Z dwóch bordeaux z 2014 roku o ile serestin rzeczywiście jest już prawie bez owocu, to Bellone Saint-Georges-Saint-Émilion zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, taniny już w zaniku ale czarna porzeczka jeszcze bardzo wyraźna, do tego stopnia, że mam odczucie, że piłem inne wino niż opisane w recenzji (czy możliwa jest różnica w butelkach?). Dla mnie serestin to bliżej 2,5 serca a bellone 3,5.

    • (Winicjatywa)

      ara mis

      W winach leżakujących różnice między butelkami są naturalne, a czy aż takie? Może też różnice w indywidualnej percepcji. Ważne że smakowało!

  • Szanowni Państwo, kiedy w tym roku odbędzie się Festiwal?

    • Aleksander Knupp

      W moim Auchan festiwal zaczyna się w piątek 1. października. Palety z winami podobno juz są w magazynie, a dziś zaczynają ustawiać regały…

      • (Winicjatywa)

        Konstanty Jaxa-Rożen

        W tym roku Festiwal oficjalnie rozpoczyna się w czwartek 7 października. Możliwe że niektóre wina będą rozstawione na półkach wcześniej, ale raczej nie będzie to 1.10. Recenzja ponad 200 win na Winicjatywie rano 7.10.

        • Wojciech Bońkowski MW

          To wiadomość z dziś z Auchan Janki. Będę pod koniec tygodnia to sprawdzę…

        • Wojciech Bońkowski MW

          Jak pisałem, w Jankach wystartowali dziś z festiwalem… Może trzy minuty byłem, póki co to słabo… Duża ilość win, ale jakichś ciekawostek jak choćby rok temu Turriga od Argiolasa nie widać. Za to duże zróznicowanie geograficzne, nawet wina z Peru są…

        • Wojciech Bońkowski MW

          Dzień dobry, 6.10 Targi Wina w Leclercu- czy tez planują Państwo recenzje?

          • (Winicjatywa)

            Ewelina Szydłowska

            W tym roku nie ma degustacji, ale zajrzymy do sklepu i zrecenzujemy ogólnie.

          • Wojciech Bońkowski MW

            Jeżeli to:
            https://lacave.com.pl/img/cms/Katalog%20Targi%20Wina%202021.pdf
            jest zasadnicza część tegorocznej targowej oferty Leclerca, to chyba nie warto nawet specjalnie tam jechać :( Chyba, że przy okazji innych zakupów, to ewentualnie można zerknąć.

        • Wojciech Bońkowski MW

          Bardzo czekam na Pana recenzję.
          Czy jest szansa, że rano 7.10 pojawi się 7.10 do wieczora?

  • Widziałem wczoraj jarmarki w Opolu i Wrocławiu. No, no ! W Auchan zaczęli pracę jacyś żartownisie. W obu przypadkach miałem wrażenie, że do marnej proweniencji outletu trafiłem. Zaintrygowało mnie wino o nazwie Black Wizzard. Choć kusiło ceną, zabrakło mi odwagi. Wygląda na to, że nie jestem docelowym klientem Auchan.

    • Bel Mondo

      Może nie będzie tak zle, w Jankach stało kilka ciekawych butelek a największy wybór jak zawsze zapewne w Piasecznie. Poczekajmy na obiecaną na dziś rano recenzje:-) A co do Leclerca to nie sugerowałabym się w żadnym stopniu tym pożal się Boże katalogiem ze strony

      • Ewelina Szydłowska

        W Zielonej Górze, nikt nie słyszał, że jakiś jarmark ma być. Na półce Wina Konesera, połowa to polskie wina. W tym takie hity jak czarna porzeczka, czarny bez, itp. I tak polskie wino zalicza awans społeczny.