Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Amarone 2017: dobre wino, skromny rocznik

Komentarze

Klasyk z Valpolicelli jest coraz bardziej wytrawny. Producenci amarone wykorzystują i podkreślają w winach przyrodzoną kwasowość weneckich odmian, która świetnie równoważy naturalną tężyznę win ze wzgórz wokół Werony. W gorącym 2017 to duże osiągnięcie.

Rocznik 2017 zasłynął w północnych Włoszech ponadprzeciętnymi upałami. W Valpolicelli ostatni raz było tak ciepło w 1994 roku. Na szczęście wcześniej winnice uniknęły kwietniowych przymrozków, które dotknęły niemal całe Veneto, zaś czerwcowe i lipcowe deszcze pozwoliły glebie zakumulować wystarczająco dużo wilgoci przed gorącym latem. Wysokie temperatury sprawiły, że zbiory zaczęły się i zakończyły dużo szybciej, niż zwykle – na ogół już pod koniec pierwszego tygodnia września, mniej więcej 10 dni wcześniej, niż przeciętnie. Od przeciętnej niższy był także plon.

Mimo ekstremalnego gorąca, w swej średniej amarone’17 wypada nadspodziewanie dobrze. Wśród producentów krystalizuje się trend robienia win coraz bardziej wytrawnych, o lepszej równowadze, wyrazistej kwasowości i soczystym, świeżym, a nie ugotowanym czy przepalonym nutami spirytusowymi owocu. Najlepsze wina mają też, głównie dzięki wspomnianym wyżej cechom, duży potencjał dojrzewania.

Anteprima Amarone to impreza, w czasie której prezentowany jest rocznik oficjalnie wchodzący na rynek. Teoretycznie zatem wina z 2017 mają prawo być już od kilku miesięcy w sprzedaży. W praktyce wielu producentów wypuści je dopiero w roku 2023, a niektórzy nawet później. W miarę posiadanych informacji datę tę staram się podawać w notach degustacyjnych wyróżnionych butelek.

♥♥♥♥♡+ Ca’ La Bionda Amarone della Valpolicella Classico Ravazzol

Wino o bardzo specyficznym, ognistym aromacie, w którym czuć odrobinę świeżo kładzionego asfaltu i opiekanej nad żywym płomieniem cebuli. Na podniebieniu za to ultrasoczysty owoc w postaci ciemnych, kwaśnych, w pełni dojrzałych wiśni i chrupkich czereśni. Wino przestrzenne, skalne, już przesmaczne, ale z wielkim potencjałem. Tęgie, ale perfekcyjnie zrównoważone.

♥♥♥♥♡+ Vigneti di Ettore Amarone della Valpolicella Classico

Jeszcze powściągliwe, ale bardzo eleganckie, ładnie ułożone amarone – poważne, zdecydowanie mineralne, świetnie zintegrowane, strukturalne, zbudowane wokół kwasowo-skalnego kręgosłupa, podbite soczystym owocem. Na razie szepczące, ale też wiele obiecujące. Klasa.

♥♥♥♥♡ Bolla Amarone della Valpolicella Classico Riserva Le Origini

Soczyście owocowe, wiedzione aromatami corviny, pełne czereśni i wiśni, świeże, bardzo soczyste wino. Ekspresyjne, wytrawne, bez nut alkoholowych. Na podniebieniu zrównoważone, w pełni wytrawne, zaokrąglone beczką. Z roku na rok będzie z nim tylko lepiej. (2023)

♥♥♥♥♡ Massimago Amarone della Valpolicella

Oryginalne amarone o ziołowo-ziemistym, ale dobrze podbitym owocem aromacie – rzutkie, mineralne, czyste, a przy tym dość pełne, o zaokrąglonych krawędziach. Wino soczyste, z nutą dobrze palonej kawy i ciemnych wiśni, o świetnej kwasowości, z delikatnym słodkim posmakiem appassimento. Wyraziste i mimo sporej koncentracji – świeże i eleganckie. Duża przyszłość.

♥♥♥♥♡ Valentina Cubi Amarone della Valpolicella Classico, Morar

Czołowa etykieta Valentiny Cubi zwykle wymaga dłuższego dojrzewania. Rocznik 2017 również ma jeszcze, na tym etapie, nie do końca poskładane elementy aromatu. Trochę tu słodyczy, ciut nut warzywnych, sporo gęstości, czekolady, a dla równowagi także żwiru. Wino ma jednak świetną strukturę, jest wielowątkowe i choć nie jest na razie gotowe do picia, bardzo wiele obiecuje. Kto jednak zna winiarnię, ten wie, że Cubi obietnic dotrzymuje. Barokowe! (2025)

♥♥♥♥♡ Villa San Carlo Amarone della Valpolicella

Beczkowy, ale elegancki aromat – użyte drewno pachnie drogo i nie ma w nim śladu wulgarnych nut wanilii czy kokosa. Wino pozostaje na podniebieniu soczyste, pełne nut chrupkiej czereśni. Jest strukturalne, ładnie zbudowane. Amarone w swoistym, jak na kaliber apelacji zdecydowanie lekkim stylu. Bardzo przyjemne i obiecujące.

♥♥♥♥♡ Fattori Amarone della Valpolicella Riserva

Jeszcze surowe, szepczące, niemniej skoncentrowane, przypominające nieco aromatem czekoladowo-bakaliowy grylaż amarone. Można się w nim doszukać nut kwiatowych, nawet fiołkowych. W ustach zaskakująco przestrzenne, otwarte, dobrze kwasowe, pełne substancji, ale ani odrobinę nie męczące. Żywe, czyste, przyjazne. Poważne i radosne zarazem.

♥♥♥♥♡ Novaia Amarone della Valpolicella Classico, Corte Vaona

Mineralne, żwirowe amarone o czystym, owocowym aromacie. Szczodre, młodzieńcze, taniczne, kwasowe, przed wszystkim jednak przepełnione nutami świeżych, chrupkich czereśni. Mało w nim charakteru appassimento, za to mnóstwo energii i charakteru.

♥♥♥♥♡ Santa Sofia Amarone della Valpolicella Classico

Eleganckie, powłóczyste, świetnie ułożone wino o owocowo-beczkowym aromacie. Dobrze zintegrowane, poukładane, tęgie, ale przy tym harmonijne. Doskonała kwasowość i sporo dojrzałego garbnika. Rzutkie, sprawnie zrobione amarone z dużym potencjałem dalszego starzenia.

♥♥♥♥+ Secondo Marco Amarone della Valpolicella

Amarone przyszłości. Na razie jeszcze dość alkoholowe, tęgie, ale już ekspresyjne i mimo wszystko nieźle przewietrzone. Zgrabna nuta czekoladowa, pod spodem wiśnie, a całość w beczkowej otulinie. Przy tym wszystkim strzeliste, o dobrej kwasowości, smukłe, choć mocne. Do picia najwcześniej za pięć lat. (2025-26)

♥♥♥♥+ Bertani Amarone della Valpolicella Valpantena

Ciche, przymknięte wino o nutach skalnych, ziemistych, korzennych. Dobrze zbudowane, powłóczyste, ze świetnie dojrzałym garbnikiem. Pociągłe, soczyste, długie, eleganckie. Więcej na razie opowiada o budowie, niż aromatach, bo te jeszcze w powijakach. Znając reputację producenta i długowieczność jego amarone warto zająć się tą butelką najwcześniej za dekadę.

♥♥♥♥+ Gerardo Cesari Amarone della Valpolicella Classico

Amarone o nie do końca jeszcze ułożonych aromatach, nieco zredukowane, pachnące mokrym żwirem i zimnym żelazem. Na podniebieniu za to bardzo zgrabne, owocowe, wyraziste i świetnie zrównoważone dobrą, dojrzałą kwasowością. Wino niezwykle świeże, z dużym potencjałem, ożywcze i przyjazne.

♥♥♥♥+ Corte Figaretto Amarone della Valpolicella Valpantena, Brolo del Figaretto

Klasyczny dla stylu domu aromat – wyraźnie beczkowy, ale nie przesadzony, dość krągły, szczodry. Także w ustach wino, przy swej soczystości wydaje się dość beczkowe. Nie brak mu jednak znakomitego owocu, krawędzie są miękkie, a nutę wanilli równoważy czereśniowy niuans. Tak jak słodycz znajduje kontrapunkt w wyważonej kwasowości. Bogate.

♥♥♥♥+ Fattori Amarone della Valpolicella Col de la Bastia

Mocne, garbnikowe, ale zbudowane na doskonałej jakości owocu wino. Poważne, o świetnej strukturze, zwarte i napięte, o harmonijnej kwasowości. Mimo tężyzny świeże. Bardzo smaczne.

♥♥♥♥ Le Guaite di Noemi Amarone della Valpolicella
♥♥♥♥ Sartori di Verona Amarone della Valpolicella Classico Reius
♥♥♥♥ Costa Arènte Amarone della Valpolicella Valpantena
♥♥♥♥ Domíni Veneti Amarone della Valpolicella Classico
♥♥♥♥ Ilatium Morini Amarone della Valpolicella Campo Leon
♥♥♥♥ Cantine Riondo Amarone della Valpolicella Casalforte
♥♥♥♥ Salvaterra Amarone della Valpolicella Classico
♥♥♥♥ Santi Amarone della Valpolicella Classico Santico
♥♥♥♥ Torre di Terzolan Amarone della Valpolicella Torre di Terzolan
♥♥♥♥ Zeni 1870 Amarone della Valpolicella Classico Vigne Alte
♥♥♥♥ Tenuta Santa Maria Valverde Amarone della Valpolicella Classico Riserva

♥♥♥♥ Clementi Amarone della Valpolicella Classico
♥♥♥♥ Rocca Sveva Amarone della Valpolicella Riserva
♥♥♥♥ Tenuta Santa Maria di Gaetano Bertani Amarone della Valpolicella Classico Riserva
♥♥♥♥ Ca’ del Sette Amarone della Valpolicella, Appassionate 1944 M.C.
♥♥♥♥ Cantine di Verona Amarone della Valpolicella Torre del Falasco
♥♥♥♥ Monteci Amarone della Valpolicella Classico
♥♥♥♥ Giacomo, Montresor Amarone della Valpolicella
♥♥♥♥ Pasqua Amarone della Valpolicella, Famiglia Pasqua
♥♥♥♥ Roccolo Grassi Amarone della Valpolicella
♥♥♥♥ Terre di Leone Amarone della Valpolicella Classico, Il Re Pazzo

Wina degustowałem w Weronie na zaproszenie miejscowych wniarzy, w czasie imprezy Anteprima Amarone, w trakcie której nie są prezentowane butelki tzw. Historycznych Rodzin. Te, w większości nie pokazały też jeszcze rocznika 2017.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • czy te zmiany, o których pan pisze, to chęć poszerzenia możliwości konsumpcji Amarone? moje dotychczasowe, niezbyt liczne, doświadczenia: przez swoją „ciężkość” raczej do picia solo a trudne do sparowania kulinarnie