Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

3 wybitne wina z Włoch

Komentarze

Lato powoli dobiega do końca, ale najwyżej ocenione nowości letniego numeru Fermentu można pić z przyjemnością przez cały rok. Poniżej trzy wybitne wina z Włoch, z których każde warte jest swojej ceny.

Cantine del Notaio Aglianico del Vulture Il Sigillo 2007

Importer Magia del Vino proponował w ostatnim czasie kilka starszych roczników tego doskonałego producenta. Najlepszy był bodaj La Firma 2005, ale druga etykieta – Il Sigillo 2007 – jest od niego nieodległa swoją ogromną, balsamiczną, wręcz żywiczną koncentracją. Wino już w pełni dojrzałe (uwaga, w butelce mnóstwo osadu!), jednak imponujące i masą, i jakością owocu, i wyrazistym, słodkim, ale też żywym smakiem (Magia del Vino, 156 zł). ♥♥♥♥♡

G. D. Vajra Barbera d’Alba Superiore 2017

Od kilku roczników czołowa barbera Vairów jest mocno alkoholowa (15,5 proc.), co jest rozsądną ceną, jaką płacimy za absolutną dojrzałość i fenomenalną jakość owocu spod znaku wiśni, czereśni i śliwek. W zestawieniu z tą słodyczą i mocą świdrująca wiśniowa kwasowość jest nie z tej ziemi. Do tego wino fenomenalnie się trzyma po otwarciu butelki, po trzech dniach byłem gotów przysiąc, że alkoholu nie ma w nim w ogóle. Wielka butelka i to w rozsądnej cenie (Vini e Affini, 179 zł). ♥♥♥♥♡+

Argiolas Isola dei Nuraghi Antonio Argiolas «100» 2010

Wino słodkie z suszonych gron cannonau (grenache). Barwa nie tak ciemna, za to rejestr aromatyczny owszem – nuty suszonych śliwek, śliwowicy, pikantnych przypraw, bożonarodzeniowego suszu, ogniska. Bardzo słodkie na podniebieniu, ale zdecydowanie ostre, z nutą octu balsamicznego, potem miększe, ewoluujące w stronę wanilii i goździków. Wino jedyne w swoim rodzaju – słodsze niż wzmacniane czerwienie z Francji, o wiele żywsze niż porto, flirtujące namiętnie i z utlenieniem, i lotną kwasowością. Gloria Starego Świata, sardyńskiej tradycji, słonecznej koncentracji (Magia del Vino, 152 zł; 0,5 l). ♥♥♥♥♡+

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Trzy wybitne wina z Włoch których już nie kupicie w Polsce ;) Panie Wojciechu czy może Pan polecić coś zbliżonego stylistycznie do Argiolas Isola dei Nuraghi Antonio Argiolas «100» 2010? Pozdrawiam.

    • (Winicjatywa)

      Krystian Ianowski

      Trudny temat, bo styl wina unikalny. Albo Recioto della Valpolicella w starszym stylu (chyba najbliżej ma Santa Sofia z Vinoteki13), albo Maury/Banyuls w stylu Hors d’Âge / Réserve, najlepiej Mas Amiel jeśli jeszcze jest w DELiWINA.