Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o Clàssic Penedès

Komentarze

1. Czym jest Clàssic Penedès?

Clàssic Penedès to dodatkowa jednostka klasyfikacyjna w obrębie apelacji DO Penedès, utworzona wyłącznie dla win musujących. Jej inicjatorzy – Josep Maria (Albet i Noya), Sergi Colet (Colet), Augustí Torelló (AT Roca) – chcieli stworzyć apelację dla najwyższej jakości bąbelków, w kontrze do powszechnie znanej DO Cava (patrz niżej). Ruch ten powszechnie uznaje się za jeden z najważniejszych w kontekście późniejszych rewolucji w regionie.

Logo apelacji Clàssic Penedès.

2. Gdzie leży Clàssic Penedès i dlaczego powstało?

Clàssic Penedès, jak sama nazwa wskazuje, powstało w sercu Katalonii. Motorem do ustanowienia tej apelacji było przekonanie o znacznym osłabieniu reputacji DO Cava, kojarzonej z tańszym, masowym produktem, a nie rzemieślniczym winem musującym. Dodatkowym argumentem były również rozbieżności pomiędzy założeniami apelacji DO Cava (z siedzibą w Madrycie) a aspiracjami silnej grupy miejscowych producentów z Katalonii.

Sergi Colet, jeden z inicjatorów powstania Clàssic Penedès. © Colet.

 

3. Od kiedy istnieje Clàssic Penedès?

Klasyfikacja została oficjalnie ustanowiona w 2014 roku, ale jeśli wcześniejszy rocznik spełnia wymagania, to również może być oznaczany jako Clàssic Penedès. To pierwsza oficjalna inicjatywa dedykowana wyłącznie winom ekologicznym, wyprzedzająca więc prestiżowy projekt Corpinnat o zbliżonym charakterze (pisaliśmy o nim tutaj).

4. Kto należy do Clàssic Penedès?

Obecnie wina z tej apelacji butelkuje 17 producentów:

Albet i Noya
AT Roca
Aymar
Can Lleó
Can Marlés
Can Morall del Molí
Colet
Heretat Montrubí
La Font de Jui
Loxarel
Mas Bertran
Mas Comtal
Miquel Jané
Montpicolis
Plana d’en Jan
Torre del Veguer
Viladellops

5. „100% Vignerons (RM)”

Fundamentalną zasadą jest wytwarzanie wina wyłącznie z własnych gron. Nie ma zatem mowy o skupowaniu winogron i zwiększaniu produkcji kosztem jakości. Najważniejsze szczepy to xarel.lo, macabeo i parellada. Nie brakuje też odmian międzynarodowych, oficjalnie dozwolonych. Niech zatem nikogo nie dziwi obecność w blendach chardonnay, rieslinga, muscata czy nawet gewürztraminera!

Rdzenny kataloński szczep xarel.lo to podstawa win Clàssic Penedès. © Colet.

 

6. „100% Orgànic”

Lista regulacji i założeń definiujących Clàssic Penedès jest obszerna i rygorystyczna, znacznie bardziej niż w przypadku DO Cava. Jej najważniejszym punktem jest obowiązkowe posiadanie certyfikatu ekologicznego dla wszystkich winnic.

 

7. „100% DO Penedès”

Kluczowe znaczenie dla producentów ma regionalność, w odróżnieniu od rozproszonego po całej Hiszpanii obszaru produkcji DO Cava. Możemy zatem mieć całkowitą pewność, że wszystkie grona dojrzewały w słońcu Penedès, a wina odzwierciedlają tym samym charakter siedliska.

 

8. „100% Traditional Method”

Wszystkie wina musujące oznaczone jako Clàssic Penedès wytwarzane są metodą tradycyjną. Tak jak w przypadku szampana czy wielu innych klasycznych win musujących, przewiduje ona wtórną fermentację wina bazowego w butelce. Wpływa to w między innymi na jakość musowania oraz kompleksowy charakter wina. 

Clàssic Penedès to min. 15 miesięcy dojrzewania na osadzie. © Colet.

 

9. „100% Reserva”

Kolejna z regulacji to ściśle określony minimalny czas dojrzewania na osadzie, który w tym przypadku wynosi 15 miesięcy (w praktyce rzadko jest krótszy niż osiemnaście miesięcy). To znacznie więcej niż 9 miesięcy wymagane w przypadku Cavy. Przekłada się to między innymi na mocniejszą strukturę, spójny charakter oraz elegancję win produkowanych pod banderą Clàssic Penedès.

 

10. „100% Vintage and disgorgement date showed in the label”

Rocznik odgrywa bardzo ważne znaczenie i musi być zawsze konkretnie określony. Nie znajdziemy zatem butelek Clàssic Penedès z kategorii non-vintage. Dowodem na precyzyjność i lojalność wobec konsumenta jest również obowiązkowe umieszczanie na etykiecie dokładnej daty usunięcia osadu.

 

Polecane wina:

Colet Extra Brut Reserva Tradicional 2018 (El Catador, 79 zł)

Colet Extra Brut Vatua! 2019  (El Catador, 89 zł)

Colet Brut A Priori 2019 (Salute!, Kraków, 119 zł)

Loxarel Brut Nature Reserva «999» 2016 (Miro, 108 zł)

Loxarel Brut Nature Reserva Familiar (Miro, 208 zł)

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Cava Reserva od 2020 r. musi spędzić minimalnie 18 miesięcy na osadzie:
    https://www.cava.wine/en/categories-types/cava-reserva/

  • .

  • Hmm… trochę niskojakościowy ten artykuł, występują błędy stylistyczne, ale to też taka okrojona wiedza przedstawiona, spodziewałam się czegoś innego, więcej i bardziej profesjonalnego na Winicjatywie :(

    • Aga B

      Z całym szacunkiem, ale dawno nie widziałem tak koślawego zdania, sugeruję pracę nad składnią… i nie tylko. Więc: przyganiał… ;). Artykuł pod względem językowym jest akceptowalny w przeciwieństwie do komentarza. Informacje na podstawowym poziomie – bo takie chyba jest założenie – wystarczające, by zainteresować się apelacją.