Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Znacie? To posłuchajcie

Komentarze

Dzieckiem będąc uwielbiałem serię książek „500 zagadek”, która w sposób niemal doskonały realizowała naczelną zasadę Papcia Chmiela – bawiąc uczyć. Podobna idea przyświecała autorom „Winnych osobliwości”.

Autorami stu opowieści o „naj” w świecie wina są Małgorzata Sułek i Michał Bardel. Ona realizuje projekt „Misja Wino” i wraz z klientami firmy Kondrat Wina Wybrane odwiedza winnice i winiarnie na całym świecie; zarządza też siecią sklepów winiarskich i prowadzi winne szkolenia. On od lat szefuje wydawnictwu Czas Wina, wykłada o winie w warszawskim Collegium Civitas i pisze książki o tematyce winiarskiej. Razem stworzyli zbiór opowieści, w którym historie powszechnie znane (oczywiście tym, którzy winem się interesują od dawna) mieszają się z ciekawostkami, o których mało kto słyszał.

Przeczytacie zatem w „Winnych osobliwościach”, jakie jest najdroższe wino świata, która winnica jest najbardziej stroma, kiedy powstała pierwsza oficjalna apelacja winiarska, ile litrów liczy i gdzie się znajduje największa beczka z winem, która z odmian jest najbardziej aromatyczna i gdzie są najdłuższe piwnice z winem.

Z drugiej strony dowiecie się, który z producentów szampana najbardziej lubi… piwo, gdzie pracuje najseksowniejsza winiarka, ile pozycji liczy najdłuższa karta win oraz w jakim wieku są autorzy (oczywiście z rozbudowanymi informacjami na temat czołowych win z ich roczników). Mnie osobiście Małgorzata i Michał namówili, bym przy najbliższej okazji spróbował jak smakuje karczoch z tannatem, bo o najbardziej zaskakujących połączeniach wina i jedzenia też piszą.

Język (a niekiedy i redakcja) jest frywolny, bywa brawurowy, czasem wręcz tromtadracki, najeżony wykrzyknikami i skrótami myślowymi. Wszystko to jednak znacząco skraca dystans między autorami i czytelnikiem, przede wszystkim zaś zdejmuje wino z piedestału, na którym wciąż wielu innych winopisarzy chciałoby je widzieć.

Otrzymujemy więc książkę lekką i przyjemną, która, zwłaszcza stawiającym pierwsze kroki w świecie wina, może okazać się bardzo przydatna, bo prócz ciekawostek Sułek i Bardel przemycają sporo praktycznych informacji dotyczących np. temperatury i serwisu wina czy przydatnych albo zupełnie bezużytecznych winiarskich gadżetów. To idealna książka do pociągu. Oczywiście, jeśli podróżuje się w stronę winnic.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.