Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Wywiad: Piotr Stopczyński

Komentarze

O tym po co, dlaczego i jak fałszuje się wino – z enologiem Piotrem Stopczyńskim rozmawia Maciej Nowicki.

Piotr Stopczyński. fot. Archiwum prywatne

Czy fałszerstwo doskonałe jest w ogóle możliwe?

Doskonałe dolary polskiej produkcji też zostały wykryte. Były zbyt doskonałe.

Patrząc z perspektywy czasów, w jakich żyjemy – uważasz, że fałszerstw będzie więcej czy mniej?

Szczerze mówiąc, nigdy tak naprawdę się nad tym nie zastanawiałem, bo ja w ogóle ufam ludziom. Teoretycznie powinno być ich więcej, bo dzisiaj możemy w laboratorium rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze, prawie wszystko wydrukować. A ludzie są łasi na niższą cenę czy niewiarygodnie interesującą promocję.

Najbardziej zuchwałe fałszerstwo, z jakim miałeś do czynienia?

Pewna partia obiecała suwerenowi, że rząd ma pieniądze i je im rozda (śmiech). A poważnie – sprzedaż owoców z innej niż deklarowana apelacji. Chardonnay z Russian River sprzedawane jako chardonnay z Carneros. Większość osób fałszowanie wina kojarzy głównie ze sprzedażą znanych, drogich, wręcz luksusowych butelek, w których jest mniej luksusowa, podrobiona zawartość. Ale ten temat jest znacznie szerszy. Zacznijmy może od fałszerstw przy samej produkcji wina. Rozpocząć można już od miejsc uprawy winorośli, a dokładnie: od przekłamań w kwestiach związanych z apelacjami. Następnie idą formuły lub składy kupaży – zawsze można dodać coś dla podkręcenia czy polepszenia wina. Trzecia sprawa to poprawa koloru, zwłaszcza w winach czerwonych.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!