Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Witaj Słońce 2020

Komentarze

Niedawna recenzja najnowszego rocznika Poloneza oraz informacja o jego dostępności wyłącznie w sklepach Biedronki południowej Polski wywołała więcej komentarzy, niż pierwotnie się spodziewałem. Kilku moich znajomych dopytywało mnie wręcz, czy przypadkiem nie posiadam na stanie dodatkowych butelek. Nie miałem, ale nie wiedziałem też, że Biedronka (to sieć, która premiery trzyma w ścisłej tajemnicy do samego końca) ma już propozycję dla kolejnej części kraju – tym razem centralnej. Co więcej, chodzi o wina, które pochodzą praktycznie z samego środka Polski.

Widok na winnicę… © Maciej Nowicki.

Winnica Witaj Słońce znajduje się we wsi Mnich-Probostwo, równe 13 km od Nowej Wsi pod Kutnem, która od 2018 roku jest geodezyjnym środkiem Polski (w niedalekiej gminie Piątek znajduje się środek administracyjny). Jakby nie patrzeć – centrum kraju, a więc miejsce, którego większość z Państwa raczej by nie kojarzy z uprawą winorośli. Tymczasem, gdy w 2020 roku odwiedziłem tego producenta po raz pierwszy, moim oczom ukazała się 2-hektarowa winnica, a wraz z nią jej właściciele – Sylwia i Arkadiusz Prośniewscy, którzy na warunki klimatyczno-pogodowe bynajmniej nie narzekali. Na powyższym areale zasadzono przede wszystkim odmiany PIWI (solaris, johanniter, muscaris, cabernet cortis), uzupełnione przez hybrydowe odmiany pierwszej generacji (bianca, seyval blanc i regent). Rocznik 2019 był pierwszym w oficjalnej sprzedaży.

…i pokoje gościnne.. © Maciej Nowicki.

Prócz optymizmu samych producentów, zapamiętałem też kompleksowe podejście do debiutu. Oprócz samej winnicy i przetwórni powstał też budynek łączący sporą salę degustacyjną i piwniczkę z kameralną ofertą noclegową, na którą składają się trzy pokoje z aneksami kuchennymi, każdy nazwany inną odmianą winorośli (odpowiednio: solaris, cabernet i seyval). W pozbawionym (wówczas) innych enoturystycznych atrakcji województwie był to strzał w dziesiątkę, który poza okresami pandemicznych obostrzeń cieszył się ogromnym powodzeniem. Zresztą, pandemia i wzrost zainteresowania wynajmem kamperów także znalazł odzwierciedlenie w ofercie producenta – dziś czekają tu specjalnie przygotowane stanowiska.

Etykiety wpadają w oko. © Maciej Nowicki.

Większość win sprzedawana była do tej pory na miejscu lub w pobliskim Kutnie, obecność tych win w Biedronce zapewne wpłynie na jeszcze większą rozpoznawalność winiarni. Oba wina reprezentują wytrawną stylistykę. Uwagę przyciągają też etykiety, na których znajduje się obraz namalowany przez przyjaciółkę właścicieli, Oliwę Szadkowską, i które – mówiąc szczerze – prezentują się atrakcyjniej niż te z podstawowej oferty. Wina nie posiadają nazw własnych dlatego wprowadziłem kolorystyczne określenia.

Witaj Słonce Białe 2021 to seyval blanc dojrzewający przez 6 miesięcy na osadzie w używanych, dębowych beczkach, później dodatkowo w stalowych zbiornikach. Obecność beczki jest praktycznie niewyczuwalna, wino reprezentuje zaś arcytypowy styl seyvala z chłodniejszego rocznika. Dominują nuty białych kwiatów, antonówki, skórki jabłka i jego pestek. Czyste aromatycznie, o raczej zwiewnej budowie i wyraźnie zaznaczonej, choć nieprzerysowanej kwasowości. Przy wyższych temperaturach za oknem z pewnością zrobiłoby lepsze wrażenie, ale gdyby szukać gastronomicznych zastosowań – byłaby to kapusta wigilijna z grzybami (34,99 zł). ♥♥+

W drugiej butelce kryje się zaś Witaj Słońce Czerwone 2020. Wino jest kupażem regenta i cabernet cortisa, z dłuższą maceracją na skórkach i dojrzewaniem wyłącznie w stalowych zbiornikach. Podobnie jak w przypadku pary Polonezów, także tu stawiam je wyżej od białej propozycji. Nie mam zastrzeżeń, co do czystości aromatów, budowa jest lekka (choć jednak zdecydowanie wyraźniejsza, niż u poprzednika, wyższy jest także alkohol – 12%). Wino ma nuty aronii, borówki i jeżyny. Jest też papryka, pieprz i ziemisto-ziołowe akcenty, plus delikatna tanina i zgrabnie spinająca całość kwasowość. Dobry partner do jedzenia, wybrałbym tu mięsny gulasz (34,99 zł). ♥♥♡+

Wina zakupić można w sklepach sieci Biedronka w centralnej Polsce (mazowieckie i łódzkie, z Warszawą i Łodzią na czele).

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.