Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Nowe pokolenie pod Trzebnicą

Komentarze

Na Wzgórzach Trzebnickich coraz lepiej radzą sobie burgundzkie odmiany. Świetne efekty osiągają na tym polu zwłaszcza Winnice Wzgórz Trzebnickich. Podczas mojej ostatniej wizyty pod Trzebnicą byłem pod wrażeniem zwłaszcza dojrzewającego na osadzie Chardonnay 2021 i strukturalnego Pinot Noir 2021, które wyszły spod ręki Rafała Wesołowskiego. Ale miałem też okazję odwiedzić obiecującego producenta, który w swoim debiucie postawił na pinota.

Rafał Wesołowski i jego Chardonnay sur lie 2021. © Sławomir Sochaj

Korneliusz Bartłomiejczuk ma 34 lata i jest jednym z tych trzebnickich winiarzy, którzy mogli liczyć na pomoc merytoryczną Wesołowskiego. Winnicę Trzebnickę prowadzi współnie ze swoją partnerką Paulą Kasprzyk. Dysponuje łącznie 3 hektarami, które porastają pinot noir, zweigelt, souvignier gris, solaris, chardonnay i riesling. Te pierwsze są już zabutelkowane, na debiut czekają biele.

Paula Kasprzyk i Korneliusz Bartłomiejczuk © Sławomir Sochaj

Odwiedziłem Korneliusza i Paulę w ich winiarni w Zawonii i oddalonej o 10 kilometrów, malowniczo położonej winnicy w Brochocinie. Warte podkreślenia jest cierpliwe podejście do dojrzewania win, postawienie na uprawę ekologiczną, minimalne siarkowanie i efektowne spięcie projektu od strony wizualnej.

Poniżej recenzje dwóch debiutanckich win. Jeszcze w tym roku zabutelkowane mają być kolejne roczniki.

Winnica Trzebnicka Pinogato 2021

Rześki, pijalny pinot z minimalnym dodatkiem siarki. Dojrzewał wyłącznie w kadzi. W aromacie dominują czerwone owoce, śliwka i delikatne nuty balsamiczne, które dają o sobie znać po czasie. Lekko pikantne, z zadziorną taniną i młodzieńczym charakterem. Bardzo udany debiut (90 zł). ♥♥♥♡

Winnica Trzebnicka Zweigato 2021

Nie mniej udany okazał się Zweigelt, częstujący aromatem wiśni i dojrzałej truskawki. Zrobiony w świetnym, czystym stylu, zdecydowanie wytrawny, a przy tym soczysty i niepozbawiony delikatnej taniny. Fajny potencjał gastronomiczny (80 zł). ♥♥♥♡

Wina do kupienia w Drink Hali, Cocofli i U progu natury we Wrocławiu.

Źródło win: degustowane na zaproszenie producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.