Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wina z chłodnej bryzy

Komentarze

W Europie winorośl pojawiła się w ciepłym klimacie śródziemnomorskim, i to ten region kojarzył się wszystkim z produkcją wina. W ostatnich, coraz cieplejszych latach uwaga winnego świata zwróciła się ku zapewniającej świeższy styl krawędzi atlantyckiej. O winach naznaczonych chłodnym oceanicznym klimatem jest coraz głośniej.

Colares. © Tomasz Prange-Barczyński

Czy bryza elektryzuje? Z pewnością serca i podniebienia miłośników „nowych stylów” win. Stawiam cudzysłów, bo awangarda często wyrasta na starym korzeniu. W tym wypadku oznacza to stare typy win, które zniknęły z pola widzenia konsumentów, ale nadal powstawały w graniczących z plażą winnicach. Teraz, gdy ekonomia uwagi i portfela przesunęła się w kierunku tych często unikatowych siedlisk, jesteśmy świadkami boomu na wina z Azorów, Kanarów, nadmorskich części Galicji czy Bairrady. Większość win tam powstających to nowe reinterpretacje, docierające do prawdziwego potencjału siedliska i odmiany. Często są wynikiem kooperacji młodych zdolnych enologów i winogrodników wnoszących tradycję uprawy i wiedzę o swoich krzewach. Są to propozycje koneserskie, powstające w małych ilościach, bo atlantycki klimat często oznacza uprawę heroiczną. Winorośl uprawia się w skrajnie trudnych warunkach: krzewy narażone są na silne działanie wiatru, porastają ubogie gleby nabrzeżnych stromych klifów, a wysoka wilgotność sprzyja chorobom grzybowym. Te okoliczności nie zawsze zapewniają wystarczającą ilość dobrego owocu. Rekompensatą za trud i ryzyko są wina o silnej osobowości i wyjątkowym charakterze.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!