Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Tüske Merlot 125A 2009

Komentarze
Tüske Szekszárdi Merlot 125A 2009
Szekszárd inaczej.

Tüske Szekszárdi Merlot 125A 2009

Rzadko piję węgierskie wina z Szekszárdu. Powód? Męczą. Alkoholem i ekstraktem. W tym ciepłym regionie na południu Węgier nie należą do rzadkości wina czerwone powyżej 15% alk. Smak wiśniówki, da się tego wysączyć pół kieliszka, potem od razu spać. Tym bardziej że powstają w większości z Kékfrankosa, Cabernet Sauvignon czy Merlota, czyli szczepów, które najlepiej czują się w przedziale 13–13,5%.

Dlatego wino Tüske zaszokowało mnie. Ma kolor niemal wina różowego (jeśli znacie włoskie Cerasuolo, wiecie o co chodzi) i pomimo niskiej kwasowości jest winem wyważonym, bardzo pijalnym, ani trochę nie męczącym. Ktoś tu mocno myślał, jak rozwiązać problemy Szekszárdu, i dobrze wymyślił. Dobrze też wymyślił Salon Win Karpackich, który to wino wyszukał i zaimportował do Polski. No i naprawdę dobra jest cena – 34 zł (wina do kupienia w Dworze Kombornia oraz sklepie DeliWine & Coffee w Rzeszowie).

Tüske Szekszárdi Merlot 5BB 2009
Wysoki woltaż.

A stare problemy Szekszárdu w razie czego można sobie przypomnieć winem Szekszárdi Merlot 5BB 2009, które jest całkiem niezłe, ale atakuje 15% alkoholu i wyraźną, waniliową beczką. Dla miłośników Ribery del Duero Crianza to będzie dobra butelka (44 zł to wręcz bardzo dobra cena), natomiast preferujący burgunda, COS Cerasuolo albo inne Nebbiolo niech pozostaną przy 125A.

Tüske Szekszárdi Cabernet Franc 2008
Powyżej przeciętnej.

Próbowałem również Cabernet Franc Baranya-völgyi 2009. Cabernet Franc z Węgier to propozycja dla odważnych – znany z lekkości ducha szczep francuski nad Dunajem wysyła się często do siłowni. Gorące nuty regionalne połączone z 14,5% z początku nastawiają negatywnie, ale wino się broni, jak inne propozycje od Tüske jest eleganckie, dobrze wyważone i po prostu smaczne (55 zł). Tüske to po prostu ciekawa winiarnia.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Łukasz Dulniak

    Większość podstawowych kekfrankoszów w Szekszardzie jest całkiem elegancka i oscyluje w okolicach 13 proc. Merloty mają podobnie, a do tego udają się tam naprawdę dobrze i zupełnie zasłużenie są dla tamtejszych winiarzy powodem do dumy. Bez trudu można też dostać lekkie kadarki i pinot noir. W miejscowych sklepach leży zatrzęsienie kupaży, z których wiele otwiera cenową półkę i one zazwyczaj mają 11-13 proc. alk. Niewiele z nich niestety opuszcza Węgry, a nawet sam Szekszard.

    Istnieje natomiast trend, zgodnie z którym wszelkie etykiety pozycjonowane wyżej: rezerwy, selekcje etc. rzadko schodzą poniżej 15 proc., a 14 chyba nigdy. Te rzeczywiście bywają męczące.

    • Wojciech Bońkowski

      Łukasz Dulniak

      Teraz tych tańszych lżejszych win jest sporo ale przed kryzysem były raczej wyjątkiem. Niektórzy winiarze w ogóle ich nie robili, np. Takler (poza małą ilością Portugiesera)

      • Łukasz Dulniak

        Wojciech Bońkowski

        Szekszard zmienia się bardzo dynamicznie a zmiany te idą moim zdaniem we właściwym kierunku. Winiarze dobrze się zorganizowali, o winie myślą w kategoriach projektu a nie tylko produktu, mają silnych liderów. Mniej podatni są na wpływy i rzadziej próbują kopiować Villany. To jest scena małych producentów, którym przeszły już marzenia o Bordeaux nad Dunajem. Co nie znaczy oczywiście, że nie popełniają błędów. Zdarzają im się, ale też potrafią je dostrzec i wyciągać z nich wioski.

  • Baca

    Lp. Tusk, Lm. Tueske..? Co ta nazwa znaczy..?

    • Łukasz Dulniak

      Baca

      Chyba „kolce” ;)

    • egon

      Baca

      Z kaszebska to: kundelek.

  • Weingut Tusk

    Wina Tuska!