Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Seksskandal u master sommelierów

Komentarze

Trzęsienie w ziemi w środowisku master sommelierów! Julia Moskin, nagrodzona Pulitzerem dziennikarka The New York Times, przeprowadziła śledztwo na temat przypadków molestowania seksualnego w środowisku członków amerykańskiego oddziału Court of Master Sommeliers.

rys. Marta Konarzewska

Moskin zebrała świadectwa 21 kobiet oskarżających posiadaczy najbardziej pożądanego tytułu świata sommelierów o szereg niewłaściwych zachowań i przestępstw. Na liście szczegółowo opisanych przypadków pojawiają się m.in.: gwałt, oferowanie protekcji przy procesie ubiegania się o tytuł w zamian za seks czy proszenie kobiet o bieliznę. Niektóre kobiety twierdzą, że w ogóle zrezygnowały z procesu kwalifikacyjnego z powodu nękania przez master sommelierów. Cień padł na całą organizację, bo – jak podkreśla autorka – władze wiedziały o molestowaniu i tuszowały sprawę. W tekście padają bardzo mocne stwierdzenia, m.in. takie, że hierarchiczny system działania organizacji, zamiast gwarantować mentoring i równe szanse kobietom, zamienił się w „bastion molestowania seksualnego i przymusu” zdominowanego przez „starszych białych mężczyzn”.

Jednym z oskarżonych okazał się Geoff Kruth, popularny nauczyciel sommelierów (kilka lat temu gościł również w Polsce z serią degustacji), znany polskim widzom z serii dokumentów SOMM: Into the Bottle. Aż jedenaście kobiet potwierdziło, że doświadczyły z jego strony molestowania. Jednej z nich miał bez ostrzeżenia wsunąć palce w majtki, inną skłonić do seksu, obiecując awans, a jeszcze inną zaprosić na degustację i przywitać nago w swoim pokoju hotelowym. 45-latek miał też wysłać jednej z kobiet graficzny przewodnik dotyczący seksu oralnego z zapytaniem, którą pozycję lubi najbardziej. Kruth przyznał, że do zbliżeń faktycznie doszło, ale wszystkie odbywały się za obopólną zgodą, a niektóre kobiety zaprosiły go później na swoje śluby. Mimo tych tłumaczeń zrezygnował z kierowania GuildSomm, powiązaną z Court of Master Sommeliers organizacją zajmującą się edukacją sommelierów.

Amerykański oddział stowarzyszenia master sommelierów przyznał w swoim oświadczeniu, że „zawiódł swoich członków, branżę i, co najważniejsze, kobiety, które odważnie dzieliły się swoimi historiami”. Przyznał też, że „w organizacji należy wprowadzić poważne zmiany”. Poleciały też głowy, i to nie tylko Krutha. Zawieszonych zostało jedenastu master sommelierów wymienionych w oświadczeniu z imienia i nazwiska. Organizacja zleciła zewnętrznej firmie śledztwo mające na celu ustalenie szczegółów molestowania. Pojawiły się też nowe zasady funkcjonowania organizacji. Od teraz wszyscy członkowie będą zobowiązani do pisemnego potwierdzenia, że zapoznali się z nowym kodeksem etyki i przeszli szkolenie dotyczące molestowania seksualnego. Już zaczęła się dyskusja o strukturalnych źródłach opisywanych przypadków. Na 155 amerykańskich master sommelierów 131 to mężczyźni; ci dominują też wśród egzaminatorów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.