Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Raumland – papież sektów

Komentarze

Na początku lat osiemdziesiątych, w czasie studiów w Geisenheim, zrobił wino, które pokonało szampany w międzynarodowej degustacji. Później było już tylko lepiej. W 1984 roku założył sekthaus specjalizujący się wyłącznie w musiakach, a w W XXI wieku dorobił się miana Sektpapst, czyli papieża sektów. W zeszłym roku został pierwszym winiarzem robiącym wyłącznie wina musujące, który dołączył do VDP. Nazywa się Volker Raumland i warto zainteresować się jego winami nie tylko przez wzgląd na zbliżającego się sylwestra.

Volker Raumland z żoną i córkami. © Raumland

Jego siedziba znajduje się w Hesji Nadreńskiej, ale część win powstaje także z gron pochodzących z Palatynatu. Robi je dzisiaj wspólnie z córkami – Marie-Luise i Kathariną. Nad rieslinga i weissburgundera zdecydowanie przedkłada odmiany szampańskie. Od dwudziestu lat uprawia winorośl w reżimie ekologicznym, a jego najlepsze parcele położone są w winnicach o statusie Grosse Lage. Nie ma tu win starzonych na osadzie kilkanaście miesięcy; najkrótszy okres to 4 lata, najdłuższy – 15 lat. 

Nic dziwnego, że są to bodaj najdroższe obecnie niemieckei sekty. To może tłumaczyć, dlaczego dopiero teraz – za sprawą wrocławskiego Powinno – pojawiły się w Polsce, gdzie w kategorii 100-200 zł trudno jest sektom konkurować z szampanami. Te Raumlanda nie powinny mieć jednak z tym większego problemu – w sensie czysto jakościowym zjadają zdecydowaną większość francuskich konkurentów z tego przedziału cenowego na śniadanie.

Raumland Cuvée Katharina Sekt Brut Nature 2015

Kupaż pinot noir (72%) i pinot meunier (28%), który dojrzewał 5 lat na osadzie. Pachnie cytrusami, w tym pomarańczą, orzechami i wyraźną nutą chlebową. Nie jest to brut nature skrajnie ascetyczny; nie brak w nim owocu podanego w towarzystwie wapienno-słonej mineralności i delikatnej pikanterii. Poważny, strukturalny i precyzyjny (119 zł). ♥♥♥♥

Raumland Chardonnay Réserve Brut 2012

Wybitny sekt dojrzewający aż 90 miesięcy na osadzie, z delikatnym dosage (4 g/l). Ma złożony aromat jabłka, mirabelki, limonki, chałki i migdałów z dodatkiem miodowego niuansu. Mimo słusznego wieku może pochwalić się fantastyczną, cytrusową kwasowością. Czyste, mineralne, ze słonawą końcówką. Nie jest to Lewandowski wśród niemieckich sektów, ale Serge Gnabry – na pewno (199 zł). ♥♥♥♥♡

Raumland Rosé Sekt Réserve Brut 2015

Pinot noir dojrzewający na osadzie 5 lat. Mamy tu arcyciekawy, intensywny aromat truskawki, skórki jabłka, chleba, lukrecji, rumianku i pestki wiśni. Wyraźniej zaokrąglone cukrem (7,2 g/l), ale oczywiście z mocną dawką wibrującej kwasowości. Czyste, długie i zniuansowane (149 zł). ♥♥♥♥+

Wina do kupienia w Powinno.

Źródło win: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.