Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Piálek & Jäger Veltlínské Zelené 2013

Komentarze

Piálek & Jäger Veltlínské Zelené 2013

W drugiej połowie maja puściły mrozy, nawet opady śniegu zdarzają się coraz rzadziej, a to sprawia, że dobrze schłodzona butelka białego wina może być wreszcie odpowiednio wykorzystana. W takich sytuacjach chętnie sięgam po propozycje od naszych południowych sąsiadów, tym razem także mam dla Was coś interesującego.

Morawska winnica Piálek & Jäger gości na naszych łamach nie po raz pierwszy (jej wina proponowałem już wcześniej, czynił to także Marcin Jagodziński). Założona przez Cyrila Piálka, wkroczyła na komercyjny rynek w 2004 roku za sprawą jego wnuczka – Kamila, ale w świadomości konsumentów pojawiła się szerzej dopiero 7 lat później, gdy Kamil Piálek połączył siły z Jaroslavem Jägrem, co dało początek nowej firmie pod aktualną nazwie. Od tego czasu producent stale rośnie w siłę, o czym najlepiej świadczyć mogą liczby – kiedyś powstawało tu ok. 3000 butelek, dziś jest to już ponad cztery razy więcej. Na szczęście po drodze nie zrezygnowano z jakości, a mogłem się o tym przekonać sięgając po nieco starsze wino w ofercie – Veltlínské Zelené 2013, czyli popularnego grüner veltlinera. Wino jest wciąż świeże, choć siłą rzeczy aromaty cytrusów są już nieco ewoluowane, pojawiają się też akcenty banana i akacji. W posmaku znak firmowy tej odmiany winorośli – garść białego pieprzu. wino może niezbyt mineralny czy strukturalne, ale przyjemnie odświeżające, no i bardzo tanie – 32 zł. ♥♥♡

Spróbowałem także innego wina – Sauvignon VOC 2014 i… byłem szczerze zaskoczony. Poprzedni rocznik miał ponad 11 g cukru nie każdemu taka słodsza interpretacja Sauvignon Blanc odpowiadała. Tutaj mamy ledwie 2 g, wino jest więc bardzo wytrawne i ta zmiana przysłużyła mu się – ma świetną strukturę, ładne aromaty słodkich owoców (brzoskwinia, mango) i bardzo dobrą kwasowość. „Faktor odświeżenia” jest ponownie bardzo wysoki, ale wino poradzi sobie także z sałatką czy rybą (35 zł). ♥♥♥

Importerem jest Winozmoraw.pl, wina zakupić można w sklepie internetowym – kliknij na link z ceną.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.