Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Brunello di Montalcino 2015

Komentarze

2015 zapisał się w Montalcino pięcioma gwiazdkami, ale to rocznik więcej niż „znakomity”. Wina mają sutą materię, bogaty owoc, zachowały przy tym doskonałą kwasowość. Towarzyszy temu rewelacyjna dojrzałość garbnika. Nic zatem dziwnego, że wielu producentom udało się zrobić wina znakomite, niekiedy wybitne. Zachodni krytycy pukają w sufit stupunktowej skali ocen. Ja jestem nieco bardziej (jak zawsze) powściągliwy, co nie znaczy, że mam do brunello 2015 jakieś zastrzeżenia. Przeciwnie. Tym bardziej że wielu producentów wybiera, co w tym szczodrym roczniku widać szczególnie dobrze, coraz delikatniejszą ekstrakcję. Okazuje się, że można w Montalcino zrobić wina nie tylko wyraziste, ale i subtelnie eleganckie.

Jak kupować brunello di montalcino

1. Rocznik 2015 dopiero zaczyna się pojawiać na półkach polskich enotek (oficjalnie swą światową premierę miał 1 stycznia 2020 r.), warto więc zachować czujność.

2. Zasada mówiąca, że w słabych rocznikach wina kupujemy od najlepszych, w dobrych od wszystkich, działa i tu. W 2015 roku lwia część winiarzy zrobiła świetne sangiovese i trudno doprawdy się naciąć. Nie znaczy to jednak, by kupować w dyskontach podejrzane, „okazyjnie” tanie brunello od anonimowych producentów.

3. Najlepsze wina warto trzymać co najmniej 10 lat. 2015 ma dzięki dobrej kwasowości i świetnej jakości garbników naprawdę duży potencjał dojrzewania. Z drugiej strony wiele win jest doskonałych już dziś.

Skala ocen

♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100), ♥♥ pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

♥♥♥♥♥ La Fiorita Fiore di NO

Nazwa wina to nie znak protestu, a inicjały właścicielki winiarni, Natalie Oliveros. Butelka kryje selekcję najlepszych owoców pochodzących z czterech różnych stref wokół Montalcino. W winie nie brak na razie nut beczki, jest aromat kawy, ale też ładna koncentracja owocu – akcent konfitury z poziomek. To świetne brunello ma gęstą materię, ale i perfekcyjną równowagę. Faktura jest jedwabista, garbnik idealnie dojrzały, nasycenie owocem – idealne. Niezwykła elegancja i wielki potencjał.

♥♥♥♥♥ Salvioni La Cerbaiola

Eleganckie, harmonijne wino, w którym kwasowość idealnie równoważy obfitą materię. Jest tu akcent konfiturowego owocu, jest świeżość leśnych jeżyn, a przy tym mnóstwo soczystości, idealna jakość tanin, młodość. Ultradługie wino o wielkim potencjale, hedonistyczne, ale i finezyjne.

♥♥♥♥♥ La Fiorita

Gdyby sangiovese było pinotem… „Podstawowe” brunello La Fiority ujmuje burgundzką niemal subtelnością. Wino oparte na świetnej kwasowości, swoiście lekkie, pachnące lasem, ściółką, dzikimi owocami. Przy nieprzesadnej materii ma genialną wprost strukturę. Jest zgrabne, delikatne, urzekające.

♥♥♥♥♡ Casanova di Neri Tenuta Nuova

Delikatny, nieco skórzasty aromat, dobra koncentracja, nuty ściółkowe, lekka jeżyna. Na podniebieniu wino świetnie owocowe (jeżyny i wiśnie), soczyste, pełne, o znakomitej jakości tanin, dość ekstraktywne, ale elegancko zrównoważone, kwasowe, długie. Strukturalne i perfekcyjnie ułożone.

♥♥♥♥♡+ Corte Pavone Fiore del Vento

Świetny, soczysty, lekko konfiturowy, ale wciąż świeży owoc. Wino nasycone owocem, o doskonałej koncentracji, z dojrzałymi, gładkimi taninami, ujęte w piękną dębową ramę i kapitalnie zrównoważone ożywczą kwasowością.

♥♥♥♥♡+ Franco Pacenti

Strukturalne, soczyste, energetyczne wino o bogatej materii, gęste, długie i wyraziste. Pięknie pachnie, jest nasycone owocem, na podniebieniu równoważy je nie tylko doskonała kwasowość, ale i subtelna nuta słona. Wyraziste i hedonistycznie smaczne.

♥♥♥♥♡+ Il Poggione

Mięsiste, świetnie ułożone, bogate, wyraziste, ale też doskonale poukładane brunello. Soczyste, ze znakomitym owocem i piękną nutą leśną, ściółkową. Przy tym bardzo czyste, genialnie skrojone, bez cienia przesady, pysznie kwasowe, subtelne.

♥♥♥♥♡+ La Fortuna

Świetnie owocowe, leśne w charakterze, przenikliwe, doskonale ułożone wino. Piękna równowaga między słodkim, lekko konfiturowym, leśnym owocem, a dojrzałym, jedwabistym garbnikiem. Czystość, lekkość, klasa.

♥♥♥♥♡+ La Fortuna Giobi

Nieco bardziej wyraziste, tęższe i bardziej gęste wino od „podstawowego” brunello Fortuny. Soczyste, z doskonałym owocem, ciut pełniejsze, ale też świetnie zrównoważone.

♥♥♥♥♡+ La Rasina Persante

Dość nowoczesne, niestroniące od beczki, ale też niezwykle eleganckie, pięknie ułożone wino, pełne, harmonijne, doskonale kwasowe, przy słodkim, obfitym owocu. Czystość i harmonia.

♥♥♥♥♡+ Le Ragnaie V.V.

Po nieco rustykalnym, „chłopskim” ataku, V.V. objawia się soczystym owocem, pieprznością, świetną koncentracją. Z drugiej strony jest fenomenalnie zrównoważone, o doskonałej kwasowości, esencjonalne i bardzo długie.

♥♥♥♥♡+ Le Ragnaie Casanovina Montosoli

Ragnaie w nieco bardziej beczkowej odsłonie, choć wciąż niestroniące od ożywczej nutki wiejskiego podwórka. Kapitalnie napięte, o świetnym garbniku, energetyczne, strukturalne wino z doskonałym owocem.

♥♥♥♥♡ Capanna

Jedno z tych win, które pokazują subtelniejszą, nawiązującą do „burgundzkiego” stylu twarz brunello – w ataku lekkie, subtelne, z nutą leśnych owoców. Rysowane cieńszą kreską, eleganckie, delikatne, ale o znakomitej strukturze i harmonii (259 zł).

♥♥♥♥♡ Casanova di Neri

Przede wszystkim struktura! Świetnie skonstruowane, aromatycznie jeszcze milkliwe, dość delikatne brunello o świetnym, chrupkim, soczystym owocu (czereśnie!) i jeszcze nieco szorstkawym garbniku. Znakomita równowaga.

♥♥♥♥♡ Castello Romitorio

Świetny skalny atak podbity owocem i nutką leśnego poszycia. Wino wyraziste, długie, z urokliwą, lekką nutą kwiatową, skoncentrowane, pełne materii, z pięknie wyszlifowanym garbnikiem. Zgrabne, długie, bardzo czyste, o doskonałej kwasowości.

♥♥♥♥♡ Castello Romitorio Filo di Seta

Elegancja i wyrazistość. Rzutkie, długie, soczyste, kamienno-owocowe wino. Leśna ściółka, jeżyny, skała. Usta o dobrej koncentracji aromatów, swoiście lekkie, bez przesadnego ciężaru i ekstrakcji. Świetna kwasowość, ekspresja owocu. Rasowe brunello – pełne, ale nie ciężkie czy męczące, podkreślone beczką, z ułożonym garbnikiem, superowocowe, gładkie, ekspresyjne i przyszłościowe.

♥♥♥♥♡ Ciacci Piccolomini dʼAragona Vigna Pianrosso

Niemal słone mineralne brunello, niestroniące od nut fenolicznych. Na podniebieniu soczyste, ze słodkim owocem, ale też skalne, żwirowe. Napięte, zrównoważone, długie i eleganckie.

♥♥♥♥♡ Col dʼOrcia

Klasyk. Ziołowy, korzenny, świetnie zrównoważony aromat, rewelacyjna integracja. Brunello o znakomitej materii, usta pełne owocu, nasycone, gęste, eleganckie, z jedwabnym garbnikiem, dobrze kwasowe. Hedonizm.

♥♥♥♥♡ Cupano

Gęste, soczyste, o lekko ściółkowym, ale i kamiennym aromacie, przy tym pełne owocu. Gładkie, o gęstej materii, energetyczne i świetnie zrównoważone.

♥♥♥♥♡ Donatella Cinelli Colombini Prime Donne

Przymknięty, dość milkliwy aromat; na podniebieniu otwarte. Jest w nim sporo elegancji. To brunello bardzo lekkie jak na rocznik i apelację, szepczące, wymagające innej lektury, subtelne. Usta soczyste, z dobrze poprowadzonym owocem i gładkim, choć wciąż nerwowym garbnikiem.

♥♥♥♥♡ Gianni Brunelli Le Chiuse di Sotto

Soczyście owocowy aromat podkręcony nutą ziołową. Na podniebieniu pełne materii, soczyste, o gładkiej fakturze, mięsiste, z dojrzałym garbnikiem, świeże, bardzo przyjemne. Z dużym potencjałem.

♥♥♥♥♡ Giodo

Własna winiarnia jednego z najbardziej znanych włoskich „latających winemakerów”, konsultanta Carla Ferriniego. Mocno beczkowy aromat w nowoczesnym stylu, za to na podniebieniu wyrazistość, elegancja, soczystość. Pełne, bardzo czyste brunello, o dobrze zdefiniowanym owocu, ujęte w ładną ramę nowej beczki.

♥♥♥♥♡ La Fornace

Wino o przenikliwym zapachu pełnym nut ściółkowych, fenolicznych, bardzo rasowe, soczyste, ze znakomitym owocem. Z charakterem.

♥♥♥♥♡ La Fornace Origini

Pełne materii, obfite wino o dojrzałym, subtelnie konfiturowym, słodkawym, ale i bardzo soczystym owocu, świetnie zrównoważone wysoką kwasowością i wyrazistą nutą skalną. Obfite, skoncentrowane, harmonijne.

♥♥♥♥♡ La Magia

Słodki leśny owoc na wiejskim podwórku. Feeria aromatów nie do końca jeszcze zintegrowanych. Ale to ładne, charakterne, wyraziste wino. Świetny fiołek. Na podniebieniu gęste, ekstraktywne, pełne, idące jak fala, o sutej, miękkiej, niemal pluszowej materii i dojrzałych taninach; głębokie.

♥♥♥♥♡ La Rasina

Kolejne z „burgundzkich”, lekkich, rysowanych cienką kreską brunello, z nieco podwórkowym zapachem i słodkim owocem. Strukturalne, strzeliste, fiołkowe i raczej szepczące. Bardzo subtelne.

♥♥♥♥♡ Le Ragnaie

Ładnie pieprzne, lekko ziemiste, skalne czy raczej żwirowe, mięsne i zarazem mięsiste wino o świetnym owocu i sutej materii; pełne, bardzo soczyste, długie, ale i dobrze uporządkowane, hedonistyczne.

♥♥♥♥♡ Le Ragnaie Vigna Fornace

Ciut cichsze niż „zwykłe” brunello Ragnaie, ładnie korzenne, żwirowe, mineralne, z leśno-popielnym akcentem. Nasycone owocem, znakomicie kwasowe, przestrzenne, otwarte, dobrze zrównoważone.

♥♥♥♥♡ Mastrojanni Vigna Loreto

Zwarte, napięte, choć niezbyt głośne, za to eleganckie i dobrze ułożone wino. Sporo w nim nut korzennych, jest pieprzna pikanteria i, dla równowagi, słodycz owocu. Doskonała jakość garbnika i równoważąca kwasowość.

♥♥♥♥♡ Piancornello Podere del Visciolo

Owocowy nos, nasycony, czysty, rasowy. Usta soczyste, pełne, z doskonałą jakością owocu i nutą leśnego poszycia. Długie, rasowe, hedonistyczne.

♥♥♥♥♡ Poggio Antico

Świetna nuta kawy w ataku, spokojny, ładnie ułożony aromat: owoc, jeżyny, mineralne tło. Wino soczyste, pełne, świetnie poukładane, wyraziste, długie, o jedwabistej fakturze, spokojne, o pełnej materii, bogate, żywe i bardzo eleganckie.

♥♥♥♥♡ Poggio Antico Altero

Beczkowa wersja Poggio Antico jawi się jako świetne, nowoczesne wino z podkręconym nutami dębiny aromatem; bardzo eleganckie i świetnie zrównoważone. Na podniebieniu jeszcze spokojne, dość ciche, ale z genialną materią. Soczyste, gładkie, z dużym potencjałem.

♥♥♥♥♡ Poggio di Sotto

Nasycony jeżynami owocowy aromat: pełny, z nutami kawy, ściółki. Eleganckie, soczyste brunello o świetnej materii, a przy tym swoistej lekkości dzięki doskonałym parametrom kwasu i jedwabistym taninom. Siła i wyrafinowanie.

♥♥♥♥♡ San Polino Helichrysum

Nieco nieśmiały na razie aromat, lekko ziołowy, z nutą ziemistą. Na podniebieniu świetny owoc, gładki, soczysty, świeży, jeżynowy. Tanina poważna, jeszcze nieco mechata, ale niewysuszająca. Do wyczekania. Klasa!

♥♥♥♥♡ Tenuta San Giorgio Ugolforte

Przyjazne, mineralne wino o ładnych nutach owocowych, z ziołową otoczką i niuansem bardzo dobrze użytej beczki. Świetna perfuma! Wino soczyste, o doskonałej jakości tanin. Elegancja, siła, jedwabistość.

♥♥♥♥♡ Talenti Piero

Po mocno beczkowym ataku na pierwszy plan wydobywa się dużej klasy owoc. Są też nuty fenoliczne, niemal benzynowe, przede wszystkim jednak dzika leśna jeżyna. Wino o doskonałej materii absorbującej dębinę, długie, z biglem, o fantastycznej strukturze. Trzeba na nie jeszcze poczekać, ale jest na co.

♥♥♥♥+ Argiano Vigna del Suolo

Nieco zamknięte, jeszcze ciche aromatycznie wino pełne słodkiego, dojrzałego owocu, gładkie, harmonijne, o świetnie dojrzałym garbniku. Krągłe i bardzo smaczne.

♥♥♥♥+ Barbi Vigna del Fiore

Ładna nuta skalna w ataku, lekkie przypalenie, charakter, dobra integracja. Soczyste, świetnie kwasowe, ładnie napięte, zgrabne, soczyste, długie wino.

♥♥♥♥+ Bellaria Assunto

Atak ciut rosołowy, wciąż bardzo przyjemny, czysty, subtelny, elegancki. Na podniebieniu soczyste, zaczepne, z dobrym garbnikiem, lekko podkręcone słodką nutą czekolady, z dalekim echem beczki. Mistrzowska struktura.

♥♥♥♥+ Canalicchio di Sopra La Casaccia

Nowoczesne, wyraziste brunello podkręcone dębowym akcentem, skoncentrowane, ale też z dobrą nutą mineralną. Obfite, dobrze zrównoważone, podbite owocem i elegancką nutą beczki.

♥♥♥♥+ Casisano

Wino z toskańskiej posiadłości znanych producentów amarone, rodziny Tommasi. Wyraziste, dojrzałe, południowe, z nutą przysmażonych leśnych owoców, ogniste. Na podniebieniu świetnie ułożone, soczyste i smaczne. Materii w nim sporo, ale też dużo przestrzeni. Wino nie męczy nadekstraktywnością, jest w pełni zrównoważone. Nowoczesne i bardzo smaczne.

♥♥♥♥+ Castiglion del Bosco Campo del Drago

Skoncentrowane, ale też harmonijne, obfite wino o wyraźnie leśnym charakterze aromatów (jeżyny, poszycie). Poważne, gładkie, o doskonałej strukturze.

♥♥♥♥+ Collemattoni

Pieprzne, nieco konfiturowe brunello o kapitalnie dojrzałym garbniku, bardzo czyste, rześkie, o pikantnym charakterze.

♥♥♥♥+ Corte Pavone

Świetnie pikantne, pieprzne, ale też skalne, wciąż dobrze owocowe – rasowe brunello. Znakomita słodycz owocu, szorstki garbnik, ładna, napowietrzna struktura. Otwarte, dobrze skrojone, nieściśnięte wino.

♥♥♥♥+ Corte Pavone Campo Marzio

Bardziej beczkowe i bardziej skoncentrowane niż „podstawowe” brunello Corte Pavone. Bazuje na świetnej jakości owocu i dobrej strukturze. Ma pełną, gęstą materię, dużo beczki, nuty kawy. Zrobione w stylu ciut „za bardzo”.

♥♥♥♥+ Corte Pavone Fior di Meliloto

Bardziej oldskulowa odsłona Corte Pavone. Wino z nutami leśnej ściółki, starej beczki, z akcentem wanilii; fenoliczne, świetnie ułożone, o dobrej koncentracji, ale też ładnie przewietrzone, czyste i w sumie bardzo zgrabne.

♥♥♥♥+ Fanti

Soczyste, pełne owocu, lekko konfiturowe, poziomkowe wino o znakomitych taninach, swoiście lekkie, szepczące, ale o świetnej strukturze, skalne, zaczepne, eleganckie.

♥♥♥♥+ Frescobaldi Castelgiocondo

Już dawno nie piłem tak dobrze pachnącego Castelgiocondo. Są w nim typowe dla wielu win z rocznika nuty dzikich malin i jeżyn, swoista słodycz leśnego owocu. Na podniebieniu cieszy równowagą. To wino soczyste, hedonistyczne, pełne, dość miękkie, ewidentnie południowe, ale z dobrze zachowaną kwasowością; świeże. Klasa.

♥♥♥♥+ Il Poggiolo

Dobry owoc, soczysty, lekko poziomkowy, leśny, ciut może kompotowy aromat. Rześkie, o świetnej, lekkiej strukturze, delikatne, eleganckie, pięknie wyrysowane cienką kreską wino.

♥♥♥♥+ La Lecciaia Vigna Manapetra

Esencjonalne, czyste, głębokie, świetnie owocowe, rasowe brunello z nutami leśnej ściółki, doskonale zintegrowane. Bardzo świeże, szepczące, ale harmonijne i z dużym potencjałem.

♥♥♥♥+ La Togata

Mięsiste brunello o bogatej materii, świetnie ułożone, z nutką cierpkości na podniebieniu, owocowe, soczyste, strukturalne. Bardzo rasowe.

♥♥♥♥+ Lisini

Grubiej ciosane wino o nieco rustykalnym aromacie, na podniebieniu żelazawe, ostatecznie jednak soczyste, owocowe, pieprzne, doskonale napięte i ładnie zintegrowane. Harmonijne.

♥♥♥♥+ Mastrojanni

Czyste, otwarte, nasycone owocem, eleganckie wino o hedonistycznej sutej materii, podkreślonej słodyczą dojrzałych jeżyn. Napięte, swoiście lekkie.

♥♥♥♥+ Piombaia

Pełne aromatów, nieco jeszcze rozbuchane, nie do końca zintegrowane brunello z rustykalnym niuansem. Gęste, krągłe, o sutej materii, ale też pełne przestrzeni, otwarte, ze znakomitą kwasowością. Duży potencjał.

♥♥♥♥+ Roberto Cipresso

Nowoczesne, świetnie skrojone brunello znanego winiarza i międzynarodowego konsultanta. Owoc jest tu doskonale dojrzały, struktura bez zarzutu, całość ujęta w zgrabną mineralną ramę. Swoiście lekkie, z dużym potencjałem.

♥♥♥♥+ Tenute Silvio Nardi Vigna Manachiara

Kamienne, wyraziste brunello Nardich z pojedynczej winnicy. Głębokie, o doskonałej jakości owocu, napięte i skoncentrowane. Potencjał!

♥♥♥♥+ Terra Rossa

Kolejne wino z klubu „burgundzkich” brunello – żywe, rześkie, jednocześnie taniczne i delikatne, o kapitalnej strukturze, zrobione bez grama przesady, żywe, ładnie skrojone.

♥♥♥♥ Poggiarellino
♥♥♥♥ Villa al Cortile
♥♥♥♥ Donatella Cinelli Colombini
♥♥♥♥ Fornacina
♥♥♥♥ Fanti Vallochio
♥♥♥♥ La Poderina
♥♥♥♥ La Togata La Togata dei Togati
♥♥♥♥ Le Chiuse
♥♥♥♥ Talenti
♥♥♥♥ Uccelliera
♥♥♥♥ Val di Suga Vigna del Lago
♥♥♥♥ Casanuova delle Cerbaie
♥♥♥♥ Ciacci Piccolomini dʼAragona
♥♥♥♥ Villa Poggio Salvi Pomona
♥♥♥♥ Caparzo Vigna La Casa
♥♥♥♥ Baricci
♥♥♥♥ Bellaria
♥♥♥♥ Belpoggio
♥♥♥♥ Campogiovanni
♥♥♥♥ Canalicchio di Sopra
♥♥♥♥ Podere San Giacomo
♥♥♥♥ San Polino
♥♥♥♥ San Polo Podernovi
♥♥♥♥ Martoccia
♥♥♥♥ Lambardi
♥♥♥♥ Cava dʼOnice Sensis
♥♥♥♥ Cava dʼOnice Colombaio
♥♥♥♥ Palagetto
♥♥♥♥ Pian delle Querci
♥♥♥♥ Pian delle Vigne
♥♥♥♥ Poggio La Croce
♥♥♥♥ Quercecchio
♥♥♥♥ Renieri
♥♥♥♥ Fattoi
♥♥♥♥ Fuglini
♥♥♥♥ Franco Pacenti Rosildo
♥♥♥♥ La Gerla
♥♥♥♥ La Lecciaia
♥♥♥♥ La Togata Jacobus
♥♥♥♥ Mocali Vigna Raunate
♥♥♥♥ Tassi di Franci Franca
♥♥♥♥ Tassi di Franci Franca Tassi Selezione
♥♥♥♥ Tenute Silvio Nardi
♥♥♥♥ Tenute Silvio Nardi Vigna Poggio Doria
♥♥♥♥ Val di Suga Vigna Spuntali
♥♥♥♥ Capanne Ricci
♥♥♥♥ Caprili
♥♥♥♥ Castiglion del Bosco
♥♥♥♥ Villa Poggio Salvi
♥♥♥♥ Argiano
♥♥♥♥ Barbi
♥♥♥♥ Bonacchi Molino della Suga
♥♥♥♥ San Polo

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Benvenuto Brunello! Wszystko pięknie, ale gdzie importerzy i ceny?