Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wieści z Langwedocji cz. 2

Komentarze

Tegoroczna degustacja Millésimes en Languedoc odbyła się w malowniczym, średniowiecznym Carcassonne. Co prawda jest to średniowiecze przefiltrowane przez wizję architekta Eugène’a Viollet-le-Duca, który dopiero w połowie XIX wieku podjął się odbudowy opuszczonego i zrujnowanego miasta. Dzięki niemu za potężnymi fortyfikacjami kryje się pełne historycznego uroku, ale też nowocześnie urządzone miasteczko, przystosowane do przyjęcia tysięcy spragnionych kontaktu z przeszłością turystów. Niegdyś najbogatsi z nich zatrzymywali się w eleganckim Hotel de la Cité, a swoje drogie bugatti, bentleye i rolls-royce’y parkowali w hotelowym garażu. Dziś właśnie ten dawny garaż stał się miejscem degustacji. Opis pierwszych trzech dni znajdziecie tutaj a także tu, a poniżej relacja z dni poświęconych winom z AOC Languedoc.

Historyczne Carcassonne. © Krzysztof Dobryłko.

Apelacja ta, wcześniej niezbyt wysoko ceniona, dopiero po 1985 roku zaczęła przyciągać wizjonerów, którzy za stosunkowo niewielkie pieniądze kupowali zaniedbane winnice i zaczynali realizować swoje marzenia o wielkim winie. Dziś AOC Languedoc (dawniej: Coteaux du Languedoc) to zbiorowisko winiarskich indywidualności i miejsce, gdzie powstają najciekawsze wina południa Francji. W jej granicach wyodrębniło się kilka podregionów, które z czasem zyskały status osobnych apelacji. Oto przegląd najciekawszych z nich:

© Krzysztof Dobryłko.

AOC Languedoc Terrasses du Larzac – najdalej na północ wysunięta apelacja, której winnice położone są na narażonym na chłodne wiatry suchym płaskowyżu. Dużo tam winiarzy, którzy nad moc owocu przedkładają delikatną i zrównoważoną strukturę wina.

Polecani producenci: Domaine Le Clos du Serres, Mas des Chimères, Le Plan de l’Homme.

AOC Languedoc Pic-Saint-Loup – pierwszy i wciąż najbardziej znany z lokalnych podregionów. Wina zbudowane na potężnym owocu i często wyczuwalnej dębowej podbudowie. W trudnym roczniku 2011 winiarze poradzili sobie zadziwiająco dobrze, a wina tracąc potęgę owocu stały się bardziej zwiewne.

Polecani producenci: Bergerie du Capucin, Domaine Faulaquier, Château de Lascaux.

© Krzysztof Dobryłko.

AOC Languedoc Montpeyroux – niewielka apelacja z kilkoma bardzo ciekawymi producentami, którzy umiejętnie dozują beczkę.

Polecani producenci: Domaine d’Aupilhac, La Jasse Castel.

AOC Languedoc Pézenas – bardzo ciekawa, ale niestety nierówna apelacja. Część winiarzy nie do końca wykorzystuje potencjał bazaltowych gleb, ale zdarzają się też wina olśniewające.

Polecani producenci: Domaine Les Aurelles, Domaine Le Conte des Floris, Domaine Pech Rome.

© Krzysztof Dobryłko.

AOC Languedoc La Clape – pięknie położone winnice z widokiem na morze, których właściciele postawili na zdominowane syrah potężne wina. Nie są tanie, ale nowe beczki przecież też nie tanieją.

Polecani producenci: Mas du Soleilla.

Do Langwedocji podróżowałem na zaproszenie miejscowych winiarzy.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Guillaume Deliancourt

    dzisiaj można spróbować tych win w hotelu Le Regina! :)