Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Korenika & Moškon Paderno 2013

Komentarze

W ostatnich tygodniach jestem sporym szczęściarzem, jeśli chodzi o dłużej macerowane wina białe (nazywane dużo częściej po prostu pomarańczowymi) z szeroko pojętego, pogranicza włosko-słoweńskiego. Na początku czerwca recenzowałem nowości od Dario Prinčiča, które właśnie pojawiły się w ofercie Vininova, kilka dni temu próbowałem też znakomitego Čotar Kras Malvazija 2016 z portfolio Winemates (poprzedni rocznik opisywaliśmy tutaj). Dziś czas zaś na trzy propozycje ze słoweńskiej winnicy Korenika & Moškon, pochodzące z importu Dolio Vini. Jednak przed samą recenzją – krótki kontekst sytuacyjny.

Matej Korenika. © Ovinu.sl

Korenika & Moškon znajduje się w niewielkiej miejscowości Korte leżącej w słoweńskiej części półwyspu Istria. Założona w 1984 roku przez Mirane Korenikę i jego wspólnika Ignacego Moškona (działającego w innej branży), liczy dziś 25 hektarów winorośli (najstarsze nasadzenia pochodzą z 1955 roku), rozciągających się na stromych parcelach oraz dodatkowe 2,5 hektara obsadzone drzewami oliwnymi. Winnicą aktualnie zarządza syn Mirane – Matej – któremu ekologiczna i maksymalnie niskointerwencyjna produkcja wina była bliska od samego początku. Dziś na etykietach można łatwo dostrzec charakterystyczne logo Demeter – producent jako jeden z pierwszych w Słowenii otrzymał certyfikat biodynamiczny. W ofercie znajdziemy kilkanaście win powstających zarówno ze szczepów lokalnych (jak malvazija czy refošk) jak i międzynarodowych (jak cabernet sauvignon, merlot czy pinot nero) i podzielonych na trzy linie – Fresh, Selection i Cru. Poniżej przedstawiciele dwóch z nich.

Tris 2018. © Maciej Nowicki.

Tris 2018 to podstawowy kupaż producenta (z linii Fresh właśnie), na który składa się beli pinot (czyli pinot bianco, 50%), malvazija i sauvignon. Macerował 36 godzin na skórkach, przeszedł spontaniczną fermentację w stalowych zbiornikach i dojrzewał kolejne 6 miesięcy na osadzie, także w stalowych zbiornikach. Efektem tych wszystkich procesów są wyraźne aromaty żółtych kwiatów (szczególnie lipy i rumianku), dojrzałych jabłek, moreli i pigwy, dobra struktura, wyraźna mineralność oraz spora dawka orzeźwienia w owocowym finiszu. Bardzo dobry początek! (73 zł) ♥♥♥♡

Bis 2017. © Maciej Nowicki.

Bis 2017 jest – jak można się pewnie domyślić – czerwonym odpowiednikiem Trisa. Składają się na niego dwie odmiany: merlot (prawie 70%) i pinot noir, całość dojrzewająca na osadzie przez 5 miesięcy. W aromatach dominują czerwone i czarne owoce – wiśnia, czarna i czerwona porzeczka, jeżyna, jest też trochę czarnego pieprzu i skóry. Duże wrażenie robi integracja alkoholu – deklarowane 15% jest absolutnie niewyczuwalne, wino jest zdecydowanie delikatne w odbiorze. Towarzystwo posiłku – gulaszu, pasty z mięsem, ale i dobrego burgera – wskazane (73 zł). ♥♥♥♥

Paderno 2013. © Maciej Nowicki.

Paderno 2013 – Ostatnie wino, oznaczone nazwą jednej z parceli (Paderno właśnie) pochodzi z najwyższej linii – Cru. To czysta malvazija, w przypadku której już same liczby robią wrażenie: 18 dni maceracji na skórkach, dojrzewanie przez prawie 40 (!) miesięcy w kombinacji beczek o pojemności 200 i 500 litrów, dodatkowo przez pierwszych 12 miesięcy na osadzie. Dostajemy tu niesamowitą koncentrację, charakterystyczne aromaty dojrzałych kwiatów lipy, brzoskwini i gruszki, suszonej pigwy i moreli, wosku pszczelego, herbaty, ale jest też cytrusowa kwasowość nadająca całości balans i dobrą równowagę. Wielkie wino, które wciąż nie powiedziało ostatniego słowa (129 zł). ♥♥♥♥♥

Jedna z parceli producenta. © Korenika & Moškon.

Importer zaprasza do skorzystania z promocji – w przypadku zakupu wszystkich trzech opisywanych win, cena całego pakietu wynosi 229 zł (zamiast 275 zł).

Wina zamówić można w sklepie internetowym importera lub stacjonarnej winotece w Gdańsku oraz w sklepach współpracujących z importerem.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Paderno 2011 wspaniałe, im starsze tym bardziej złożone, 2013 jeszcze nie piłem. Warto też skosztować świetnych, innych win tego producenta Malvazjia i Sulne. Pogoda ku temu sprzyja. Dostępne także u krakowskiego importera Lutomski.wino.