Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Joostenberg Late Harvest 2011

Komentarze

Joostenberg Noble Late Harvest Chenin Blanc 2011

Kiedy ostatnio piliście słodkie wino z Południowej Afryki? Jeśli nie możecie sobie przypomnieć lub po dłuższym namyśle stwierdzacie, że nigdy, najwyższy czas nadrobić zaległości. Pora jest idealna, mam też idealnego kandydata.

Joostenberg to nie tylko produkcja wina. To nazwa majątku zakupionego przez rodzinę Myburgh w 1879 roku. Dziś piąte pokolenie tej rodziny zajmuje się winem, ale także hodowlą świń i handlem ciętymi kwiatami. Do rodziny należy także sklep oraz restauracja, w której szefem kuchni jest jeden z najlepszych kucharzy Południowej Afryki, Christoph Dehosse. Same zaś winnice usytuowane są w doskonałej lokalizacji, na obszarze Muldersvlei, a więc na granicy Stelenbosch i Paarl, najważniejszych regionów winiarskich RPA. Obecnie to 31 ha, na których uprawia się m.in. viognier, cabernet sauvignon, merlot czy mourvèdre. Ale szczególne znaczenie przywiązuje się tu do syrah i chenin blanc.

Noble Late Harvest Chenin Blanc powstało wyłącznie z odpowiednio podsuszonych lub zbotrytyzowanych (a więc dotkniętych szlachetną pleśnią) gron. Po ręcznym zbiorze fermentowało w beczkach dębowych i spędziło w nich następne 7 miesięcy. Efekt tego procesu? 128g cukru resztkowego na litr, ale i ponad 6g kwasu, co składa się na bardzo dobrą równowagę pomiędzy intensywnymi aromatami miodu, suszonych owoców i skórki pomarańczowej, a kwasowym zakończeniem. A równowaga w słodkich winach to kluczowa sprawa, inaczej już przy pierwszym kieliszku usta oblepi nam słodycz i uniemożliwi radość z wypicia nawet niewielkiej butelki. Na szczęście nie w tym przypadku. Choć producent sugeruje podawać je przede wszystkim do puddingów śmietanowych i kremowych pasztetów (jak fois gras) osobiście sprawdziłem, że nadaje się idealnie także do ciast. A że Święta za pasem…

Niektórzy przygotowują nawet plakaty z naszym winem dnia... © Vinelovers.com.sg.

(Importerem jest The Fine Food Group, cena: 69,90 zł. Wino zakupić można w firmowym sklepie Po Prostu Wino w Krakowie. Możliwa jest także wysyłka, po kontakcie ze sklepem)

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • winomaniak

    Próbowałem właśnie w połączeniu ze słodkim puddingiem. Idealnie!