Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Three Peaks 2010

Komentarze
Domaine Treloar Cotes du Roussillon Three Peaks 2010
Trzy filary Langwedocji.

Domaine Treloar Côtes du Roussillon Three Peaks 2010

Już za niecały tydzień Winicjatywa zaprasza na wydarzenie wiosny – degustację 24 znakomitych producentów z Langwedocji. Mniej więcej połowa z nich szuka importera w Polsce i mają nadzieję ich znaleźć właśnie 24 kwietnia. Niektórzy jednak pracę już wykonali – a nikt bardziej niż importer DELiWINA, który w ciągu ostatniego roku dodał do swojego katalogu ni mniej, ni więcej niż 7 producentów z Langwedocji i Roussillon (a wcześniej miał już siedmiu!).

Etykietą, która wywołuje sporo emocji, jest Domaine Treloar z Roussillon. Angielsko-nowozelandzka para Jonathan Hesford i Rachel Treloar produkuje wina w Roussillon, w rejonie Les Aspres, od 2006 r. Wina flirtują z naturalizmem, choć nie ma w nich nic skrajnego, poza koncentracją owocu. Podstawowym winem Treloar jest Le Ciel Vide 2011 skomponowany z 50% Syrah, 30% Mourvèdre i 20% Grenache, pachnący pieczonym schabem, końską przejażdżką i jeżynowym dżemem, niskokwasowy, gęsty, mięsisty, lekko skalny i pieprzny. W katalogu DELiWINA widnieje za 48 zł. Trochę mnie martwi w tej butelce pewne skłonność do utlenienia.

Intrygująca etykieta „pustego nieba”.

Tego problemu nie ma w starszym bracie – Three Peaks 2010. Ta sama mieszanka szczepów, ale poddana rocznemu pobytowi w beczkach to typowe wino dla Roussillon: mocne, nieprzeniknione, mięsiste, z nutami bardzo dojrzałych, wręcz likierowych owoców. Lekko kwaskowatą nutę zapewnia Syrah, nut mięsnych od Mourvèdre nie brakuje, Grenache jest niby w mniejszości, ale swym mocnym powidłowym tłem przypomina, że to on rządzi w Roussillon. Atrakcyjne wino do długo pieczonych mięs albo popijania chłodnymi wieczorami. 63 zł – do nabycia w poznańskim sklepie DELiWINA oraz wielu innych, m.in. Wine Corner w Warszawie.

A 24 kwietnia spróbujecie tych i innych win Treloar, m.in. słynnego 100% Mourvèdre – Motus.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.