Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Chianti Classico – podwójne znaczenie słów

Komentarze

Hedonistyczny, wyrazisty, krągły rocznik 2015 i strzelisty, pełen owocu 2016 były ozdobą dorocznej degustacji Colezzione Chianti Classico. A jak ma się do tego „zwykłe” chianti?

Florencja. © Tomasz Prange-Barczyński

W jednej z pierwszych telewizyjnych odsłon duetu Mann-Materna, w głębokich latach 1980. pojawił się skecz o podwójnym znaczeniu słów. Zaczęto niewinnie od słowa „kolejka” wskazując na jego znaczenia jako zestawu wagonów oraz ogonka przed sklepem (za czem kolejka ta stoi). Następnie autorzy programu wzięli na warsztat słowo „hot-dog”. Przebrany za amerykana Wojciech Mann wyjaśniał, że to chrupiąca, ciepła bułka ze smakowitą parówką i pysznym keczupem. Drugim znaczeniem terminu był suchy chleb z dziurą wypełnioną cebulą i skrawkami pieczarek (bo taka mniej więcej wersja hot-doga w czasach kryzysu dostępna była w budach na ulicach polskich miast). Kto tę dychotomię pamięta, łatwo zrozumie na czym polega różnica między chianti classico i chianti.

Problemy z geografią

Historyczne Chianti rozciągało się między Baliaccią i Monte Luco, na południe od Florencji. Gdy zawiązywała się Liga Chianti, tworzyły ją Castellina, Rada i Gaiole, a więc kluczowe miasteczka dzisiejszej DOCG Chianti Classico. Nawet kiedy ten smutas, Kosma III Wielki, książę Florencji, wydawał blisko 302 lata temu edykt wyznaczający granice najważniejszych wówczas regionów winiarskich Toskanii – Pomino, Carmignano, Val d’Arno di Sopra i Chianti – mając na myśli ten ostatni odnosił się do wzgórz między swym rodzinnym miastem, a Sieną.

Niestety, z czasem nazwy „chianti” zaczęto używać dla regionów satelickich wobec Classico, wreszcie do całkiem sporego obszaru Toskanii między Pizą, Arezzo, Cortoną i terenom sięgającym sporo za Montepulciano.

Chianti Classico to dziś nieco ponad 7000 ha winnic. Dla porównania – ogólna apelacja Chianti obejmuje ponad 10.000 ha. Do tego dochodzą: Chianti Colli Senesi (3,5 tys. ha), Chianti Colli Fiorentini (ponad 900 ha), Chianti Rufina (745 ha), Chianti Colli Aretini (650 ha), Chianti Montalbano (318 ha), Chianti Colline Pisane (154 ha) i Chianti Montespertoli (57 ha).

Jakość win produkowanych w strefie „klasycznej” od dawna jest nieporównywalnie lepsza od tego, co robi się poza jej granicami. Tymczasem wszystkie bez różnicy wina mające w nazwie „chianti” cieszą się najwyższym statusem DOCG. Dla niewtajemniczonych jedynym wskaźnikiem jakości pozostaje cena.

Anteprima i anteprima

Wina z Chianti Classico i „te inne” chianti degustuje się w czasie Anteprime di Toscane w różnych dniach i różnych miejscach. Władze konsorcjum Classico od wielu lat podkreślają inny status swoich win i uprzejmie proszą dziennikarzy i krytyków winiarskich, by nie wrzucali ich do jednego worka o ogólnej nazwie „chianti”. To właśnie podkreśleniu wyjątkowego statusu służyło wprowadzenie przed kilku laty super klasyfikacji gran selezzione dla najdłużej dojrzewających win pochodzących z czołowych siedlisk. Porównanie organoleptyczne nie pozostawia złudzeń. Chianti potrafi być przyjemnym, mało skoncentrowanym winem zachowującym swoiste cechy dominującej w nim odmiany sangiovese (nuty wiśniowe, wyższa kwasowość, niezły garbnik), choć sporo etykiet to zwykłe chudopachołki nie warte uwagi. Wśród chianti colli senesi można znaleźć sympatycznych towarzyszy dnia codziennego. Poważniejsze wina zdarzają się w podflorenckiej apelacji Chianti Rùfina. I już.

Tymczasem jakość win z DOCG Chianti Classico rośnie z roku na rok. Gdy wreszcie uporano się z przepisami i pozwolono producentom z jednej strony robić wina z czystego sangiovese, z drugiej – dodawać do kupażu (maksymalnie 15 proc.) grona międzynarodowe wśród winiarzy zapanowała zgoda. Nieliczni bojkotują samą apelację czy np. klasyfikację gran selezione (w tym roku pokazano aż 82 wina o tym statusie z roczników 2010-2015). Chianti Classico to dziś bez wątpienia jeden z najpoważniejszych graczy nie tylko w Toskanii, ale i w całych Włoszech.

10 najlepszych chianti classico gran selezione

Bellavista 2015, Castello di Ama

Castello Fonterutoli 2015, Castello di Fonterutoli

Vigneto San Marcellino 2013, Rocca di Montegrossi

Vigna di Sessina 2015, Dievole

Vigna La Fornace 2015, Villa Calcinaia

Castello di Brolio 2013, Barone Ricasoli

Colonia 2013, Fèlsina

Vigneto di Campolungo 2013, Lamole di Lamole

Coltassala 2015, Castello di Volpaia

Il Margone 2013, Il Molino di Grace

25 znakomitych win od producentów Chianti Classico

Fontalloro 2013, Toscana, Fèlsina

Gratius 2012, Toscana, Il Molino di Grace

Flancianello della Pieve 2014, Colli della Tosca, Fontodi

Casalfero 2015, Toscana, Barone Ricasoli

Chianti Classico Riserva 2015, Riecine

Chianti Classico Riserva 2013, Carpineto

Fabrizio Bianchi Sangiovetto Grosso 2012, Toscana, Castello di Monsanto

La Gioia 2014, Toscana, Riecine

Le Baròncole 2015, Chianti Classico Riserva, Fattoria San Giusto a Rentennano

Rancia 2015, Chianti Classico Riserva, Fèlsina

Conceerto 2015, Toscana, Castello di Fonterutoli

Vigorello 2013, Toscana, San Felice

Chianti Classico 2016, Riecine

Filetta di Lamole 2015, Chianti Classico , Fontodi

Chianti Classico 2015, Ormani

Chianti Classico Riserva 2014, Brancaia

Chianti Classico Riserva 2014, Castello di Verrazzano

Novecento 2015, Chianti Classico Riserva, Dievole

Chianti Classico Riserva 2015, Castello di Volpaia

Chianti Classico 2016, San Felice

Cortevecchia 2015, Chianti Classico Riserva, Principe Corsini – Villa Le Corti

Il Grigio da San Felice 2015, Chianti Classico Riserva, San Felice

Chianti Classico Riserva 2015, Villa Calcinaia

Il Poggio 2013, Chianti Classico Riserva, Castello di Monsanto

Chianti Classico Riserva 2009, Fattoria Cerbaia

13 bardzo dobrych chianti z apelacji satelickich

Vigneto Bucerchiale 2013, Chianti Rùfina Riserva, Fattoria Selvapiana

Vigneto Bucerchiale 2015, Chianti Rùfina Riserva, Fattoria Selvapiana

Chianti Colli Senesi 2017, Poggio del Moro

Chianti Colli Senesi 2017, Poggio Salvi

Chianti Rùfina 2016, Marchesi Gondi

Chianti Colli Fiorentini Riserva 2015, La Querce

Il Fondatore 2015, Chianti Montalbano Riserva, Tenuta Cantagallo e Le Farnete

Cedro 2015, Chianti Rùfina Riserva, Fattoria Lavacchio

Chianti Rùfina Riserva 2015, Frescole

Chianti Rùfina Riserva 2015, Marchesi Gondi

Chianti Rùfina Riserva 2015, Villa Travignoli

Vecchie Viti 2014, Chianti Rùfina, Marchesi Frescobaldi

Nipozzano 2014, Chianti Rùfina Riserva, Marchesi Frescobaldi

 

Podróżowałem do Toskanii na zaproszenie organizatorów Anteprime di Toscana.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.