Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wino i nienawiść

Komentarze

Valéry Larbaud to poeta okołosurrealistyczny, w 1925 pojechał do Wiednia.

Karl Kraus był wiedeńczykiem numer 1, sumieniem miasta, wydawcą pism, gazet, autorem wielu tekstów. Nie przepuszczał nikomu najmniejszego błędu językowego.

Niejaki Littbarski, również wiedeńczyk, uchodził za szaleńca. Wydał jeden jedyny numer pisma literackiego „Ich vermute”, którego całość – 24 strony – składała się z ataków na Karla Krausa. Resztę czasu Littbarski poświęcał tropieniu błędów u tegoż Krausa.  Po paru latach udało mu się wytropić źle postawiony przecinek.

Marnotrawca. © Austria-forum.com

Ponadto od lat pisał powieść „Strzały samotnika”. Jedyną zapisaną kartkę, mocno poplamioną winem, przedstawił poecie Larbaudowi: „Mały Hermann patrzył znudzony przez okienko zajmowanej przez jego rodziców portierni, kiedy zupełnie nieznany chłopiec stanął przed nim i gestem, który wydał mu się bezczelny i wyzywający, wylał radośnie na bruk całą zawartość francuskiego szampana. Hermann nigdy mu tego nie wybaczył”. Larbaud spytał Littbarskiego, o czym jest jego powieść. „To historia Hermanna, mężczyzny marnującego swoje życie na czczą nienawiść do człowieka, którego jedyną zbrodnią było wylanie w dzieciństwie butelki szampana. Hermann ciałem i duszą oddaje się uprzykrzaniu życia wrogowi, nawet zostaje starym kawalerem, by ani minuty nie tracić na coś, co nie byłoby bezlitosnym ściganiem marnotrawcy francuskiego szampana”. Po wysłuchaniu streszczenia Larbaud spytał Littbarskiego, co Kraus mu w dzieciństwie uczynił, skoro aż tak go znienawidził. Littbarski spodziewał się tego pytania. „Rozlał szampana na moją świadomość. Uważa pan, że to mało?” .

Historia historią, ale co to był za szampan? © Thierry Riols/ Provence Luberon News.

O tym wszystkim opowiada hiszpański pisarz Vila-Matas. Nie wiem, czy coś dodaje od siebie. Ja mógłbym opowiedzieć o pewnej osobie, która w obecności drugiej wylała do zlewu całą butelką Yquema. Druga osoba znienawidziła pierwszą. Opowieść jest w stu procentach autentyczna. Ale nie mogę ujawnić nazwisk; są zbyt znane i jeszcze nieźle się mają.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.