Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wine Safari: the best of Alto Adige

Komentarze

100 czołowych win z Alto Adige będzie można spróbować na stokach Alta Badii. Bądź tam razem z Fermentem i Winicjatywą!

© Tomasz Prange-Barczyński

Doroczna impreza narciarsko-winiarska Wine Safari wieńczy zimowy sezon w południowotyrolskiej Alta Badii. W niedzielę, 22 marca, w czterech schroniskach regionu będzie można spróbować blisko setki win z Alto Adige. Dé dl vin, jak mówi się na Wine Safari po ladyńsku, odbywa się w 4 schroniskach: I Tablà, Piz Arlana, Ütia de Bioch i Ütia Pralongiá. W każdej z chat prezentowany jest inny zestaw win – zwykle ok. 20 etykiet. Między wszystkim czterema schroniskami rozpościera się bogata siatka tras narciarskich i wyciągów, wszędzie można zatem dotrzeć bez żadnego problemu.

Alta Badia to jeden z najciekawszych regionów narciarskich w Południowym Tyrolu. Między San Casiano, La Villą, Corvarą i przełęczą Campolongo przygotowano wiele szerokich, łatwych, niezbyt stromych stoków idealnych do uprawiania tzw. narciarstwa familijnego i stawiania pierwszych kroków na deskach. Nie brak też jednak tras dla wytrawnych narciarzy. Najważniejsza z nich prowadzi z Piz La do La Villii. To kultowa, „czarna” Gran Risa. Ma długość 1716 m i różnicę wzniesień 647 m. Rozgrywane jest tu slalom gigant w ramach Pucharu Świata.

Region jest częścią legendarnej karuzeli narciarskiej Sella Ronda – systemu wyciagów i tras opasujących malownicze, majestatyczne pasmo Selli. Trasa, a właściwie trasy, bo Sella Rondę można pokonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w kierunku przeciwnym, przebiegają przez sąsiednie regiony i stacje narciarskie: Val Gardena, Belvedere i Arabba.

Trasa Wine Safari. © AltaBadia.org

To nie jedyna całodniowa trasa, jaką można pokonać startując z Alta Badii. Dużą popularnością cieszy się wyprawa na przełęcz Falzarego oddzielającą Badię od terenów należących już do Cortiny d’Ampezzo. Tu na narciarzy czeka imponujący stok wiodący na przełęcz ze szczytu Piccolo Lagazuoi. Narty na Lagazuoi to również spotkanie z trudną, choć arcyciekawą historią regionu. Góra pełna jest podziemnych tuneli, które wydrążyli w ciagu kilkunastu miesięcy w czasie I wojny światowej walczący ze sobą saperzy włoscy i austriaccy. Od niedawna część tuneli pod szczytem została udostępniona zwiedzającym.

Z Lagazuoi do Alta Badii wiedzie malownicza, licząca 8,5 km nartostrada przeiegająca m.in. obok słynnego schroniska Scottoni specjalizującego się w daniach z sezonowanej wołowiny. A skoro o jedzeniu mowa…

Alta Badia to kulinarne serce Dolomitów. W San Cassiano, w hotelu Rosa Alpina Norbert Niederkofler prowadzi restaurację St. Hubertus (trzy gwiazdki Michelina). W Armentaroli, w hotelu Ciasa Salares mieści się La Siriola dowodzona przez młodego Matteo Metullio (jedna gwiazdka Michelina). W sumie, w Południowym Tyrolu jest już 26 michelinowskich gwiazdek. Nie brakuje oczywiście znakomitych oberży z tradycyjną kuchnią ladyńską, jak choćby Maso Runch, liczącej ponad 100 lat farmie, gdzie w menu degustacyjnym serwuje się potrawy takie jak: panicia, tutres e cajinci arstis, cajinci t’ega, iama de porcel cun polenta, custëis czy bales y golasc. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co się kryje za tymi nazwami – wybierzcie się z nami na Wine Safari.

Opactwo Abbazia di Novacella. © Florian Dergassen

W tym roku Winicjatywa i Ferment zaprasza enonarciarzy na wspólne zakończenie sezonu w Alta Badia. Wyruszamy we czwartek 19 marca, by spędzić wspólnie 3 narciarskie dni, których ukoronowaniem będzie, oczywiście, niedzielne Wine Safari. Po nartach planujemy odwiedzenie dwóch znakomitych winiarni: Abbazia di Novacella i Gumphof w okolicach Bressanone oraz seminarium z winami z Alto Adige. Odwiedzimy słynące z kulinariów górskie chaty oraz znakomite restauracje w dolinie. Do Polski wrócimy w poniedziałek, 23 marca. Będę miał przyjemność być w czasie tej wyprawy Państwa przewodnikiem – narciarskim i winiarskim.

Serdecznie zapraszam!

Szczegółowe informacje: tpb@winicjatywa.pl

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.