Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Taferner Zweigelt Ried Bärnreiser 2018

Komentarze

W natłoku świetnych austriackich grüner veltliner i rieslingów łatwo przegapić wschodzące gwiazdy blaufränkischa, zweigelta i pinota. Tradycyjnie, najlepiej szukać ich w Burgenlandzie i Carnuntum.

Karoline Taferner z ojcem. © Weingut Taferner

Taferner jest jedną z najstarszych winiarni w Carnuntum. Jej korzenie sięgają 1780 roku. Dziś wspólnie z ojcem Franzem zarządza nią Karoline Taferner, która – jak wielu Austriaków z jej pokolenia – szlify zbierała na antypodach. Choć ze względu na młody wiek dołączyła do rodzinnej firmy niedawno, bo w 2015 roku, zdążyła dorobić się miana jednej z najbardziej utalentowanych winiarek nowego pokolenia. Oprócz umiejętności czysto winiarskich może pochwalić się także doskonałym wyczuciem social mediów, o czym świadczy jej popularny profil na Instagramie.

Reprezentujący pokolenie trzydziestolatków Markus Iro także ma za sobą epizod na antypodach. Jego popularność przyszła wcześniej, bo w już w 2014 roku zdobył nagrodę Winiarni Roku Salonu, prestiżowego konkursu austriackich win (sukces ten powtórzył także w roku bieżącym). Także jego możemy jednak spokojnie zaliczyć do grona wschodzących gwiazd austriackiej czerwieni. Swoje wina robi nad północnym brzegiem Jeziora Nezyderskiego.

Obydwu producentów reprezentuje w Polsce importer Winaikieliszki.pl. Oto próbka ich możliwości.

Taferner Carnuntum Zweigelt Ried Bärnreiser «1ÖTW» 2018

Wybitny zweigelt pochodzący z ciepłej winnicy o wapiennym podłożu pokrytym pokrytym żwirem. Dojrzewał w dużych, 500-litrowych beczkach. Pachnie ciemnymi i czerwonymi owocami (ze zmysłową nutą wiśni na czele), którym towarzyszy wyrazista mineralność. Przenikliwe, z fenomenalną jakością owocu, gładką taniną i akcentem czekolady. Wyżyny elegancji tej odmiany (149 zł). ♥♥♥♥+

Markus Iro Burgenland Pinot Noir Ried Hochreit 2020

Pinot z pojedynczej winnicy utrzymany w dojrzałym, germańskim stylu przełamanym kamiennym sznytem. Jego część dojrzewała 18 miesięcy w beczce. W aromacie znajdziemy wiśnie, truskawki, odrobinę lukrecji i pieprz. Mineralność nadaje charakter dojrzałemu, soczystemu owocowi. Świetnie skrojone, z żywą kwasowością, nerwem i lekką pikanterią (119 zł). ♥♥♥♥

Wina do kupienia w sklepie internetowym importera i wine barze Winoikieliszki.pl w Opolu.

Źródło win: degustowane na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Ten Zweigelt od nich to chyba jeden z lepszych jakie piłem, a i Umathuma się pijalo…bardzo przyjemny owoc, troszkę wanilii, takie w sam raz. Może w Polsce ktoś takiego Zweigelta kiedyś zrobi, choć droga daleka

    • Kuba Guzowski

      Taferner i jego wino są wymieniebi przez Decanter w TOP10 Zweigeltów.

      • (Blogger)

        Kuba Guzowski

        Zastanawia brak win od Franza i Christiny Netzlów w tym zestawieniu. To czołówka Carnuntum, porównywalna do Markowitscha. Może po prostu nie dosłali flaszki ;)

        • (Winicjatywa)

          Sebastian Bazylak

          Czołówka Carnuntum jeśli się lubi beczkę.