Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Polscy Winiarze: Zofia Michałowska

Komentarze
© Archiwum prywatne.

Zofia Michałowska

Ukończyła studia techniczne i przez wiele lat pracy zawodowej z przyrodą stykała się wyłącznie na urlopach, ale zakup ziemi w Szczepanowicach nad Dunajcem otworzył nową dziedzinę zainteresowań. W krótkim czasie zainteresowanie stało się fascynacją, podsyciła 450-letnia historią miejscowości Szczepanowice, związana również z uprawą winorośli i produkcją wina przez dwór (po winnicy został ślad w postaci ciągle używanej nazwy „Droga do winnicy”). To był początek przygody z Winnicą Zadora i produkcją wina. W planach jest rozbudowa zaplecza wykorzystywanego do produkcji wina i powiększenie winnicy.

Dlaczego wino?

Bardzo lubię wino wytrawne, więc dlaczego nie miałoby ono powstawać w Polsce i w miejscowości Szczepanowice nad Dunajcem? Ten rejon nazywany jest „polskim biegunem ciepła”, a właściciele wsi kiedyś założyli winnicę i aż do II połowy XIX w. produkowali bardzo dobre wino.

Najtrudniejsze w produkcji wina w Polsce jest…

Prowadzenie winnicy i produkcja wina w naszym klimacie odbiega od standardów w tym zakresie obowiązujących w krajach  o długoletnich tradycjach winiarskich. Brakuje wspomagania winiarzy w ich działalności przez agendy państwowe w  szczególności w fazie początkowej, a także zorganizowania się producentów wina.

Pracę polskiego winiarza ułatwiłoby…

Dostępność do wiedzy specjalistów po studiach enologicznych, szczególnie pracowników uniwersytetów rolniczych lub przyrodniczych oraz ułatwienia w zakresie możliwości badania wina.

Gdyby nie w Polsce, robiłbym wino…

We Włoszech, w miejscu pochodzenia mojego włoskiego prapradziadka.

Moje winiarskie marzenie to…

Wino które otrzymałoby bardzo dobrą ocenę specjalistów z  Universite du Vin de Suze La Rousse.

Przyszłość polskiego wina to…

Zobaczymy. Podobno najtrudniejsze jest pierwsze 50 lat.

/strong

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.