Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Niemcy do 60 zł

Komentarze

Minęły już dawno czasy, gdy wina niemieckie szczyciły się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Czołowi, tak bardzo lubiani przez nas producenci winszują sobie całkiem poważne kwoty nawet za podstawowe etykiety. Nie znaczy to, że nie można znaleźć nad Renem, Menem czy Mozelą fajnych codziennych flaszek kosztujących mniej niż 60 złotych, czego dowodzi ten panel, w którym zdecydowana większość win otrzymała oceny bardzo dobre.

© Wines of Germany

Brak może prawdziwych niemieckich glu-glu, rozlewanych do litrowych butelek zwykłych-niezwykłych rieslingów, kernerów, a niechby i bachusów, świetnych nowoczesnych müller-thurgau, jakie na przykład pod sztandarem Frank & Frei robi się od kilkunastu lat we Frankonii. Nie zapominajmy też, że Niemcy to czołowy producent pinot blanc i pinot gris. Ale nie narzekajmy.

W degustacji prym wiodły rieslingi, dobrze wszak, że w ścisłej czołówce znalazł się także niedrogi spätburgunder, bo ta odmiana cieszy się w Polsce coraz większym uznaniem. Aromatyczne scheurebe wydają się stworzone dla naszych podniebień. A i ciesząca się znów coraz większym powodzeniem, odświeżona kategoria kabinettów, zwanych pieszczotliwie przez niemiecką młodzież „kabi”, może mieć u nas amatorów, dlatego dobrze, że takie zrównoważone wina z resztkowym cukrem też znalazły się w panelu.

Jak kupować niedrogie niemieckie wina

  1. Region ma znaczenie! Wina z południowych regionów, takich jak Rheinhessen, Pfalz czy Baden będą zazwyczaj krąglejsze, z mniej wyrazistą kwasowością. Strzeliste, mineralne i wysokokwasowe wina znajdziecie w Rheingau, Nahe i nad Mozelą.
  2. Za dużo niemieckiego? Nigdy! Na etykietach widnieje praktycznie zawsze precyzyjne określenie kategorii wytrawności. Tylko obecność terminu „trocken” gwarantuje pełną wytrawność.
  3. Riesling to odmiana, która doskonale się starzeje. Jednak tani riesling powinien być jak najmłodszy, bo jego największą zaletą jest świeżość. Zasada ta w jeszcze większym stopniu dotyczy innych szczepów.

♥♥♥ Corvers Kauter Rheingau Lenchen Riesling 2019

Zgrabny, ładnie dojrzały, ziołowo-skalny riesling pełen nut maślano-owocowych; gęsty, dobrze zbudowany, strukturalny. Klasyczne wino z Rheingau o nienagannej strukturze, z zachowanym charakterem siedliska. W swojej kategorii cenowej – okazja! (BuyWine, 59 zł).

♥♥♥♡ Messmer Pfalz Spätburgunder trocken 2018

Zdecydowanie niemiecki w charakterze pinot o wyraziście leśnych aromatach – ściółka, trochę jeżyn (może nawet bar- dziej liści niż owoców). Wino gładkie, jagodowe na podniebie- niu, zaczepne, z dobrą kwasowością, ułożonym, przyjemnym garbnikiem. Uniwersalne gastronomicznie, niezbyt subtelne, ale smaczne i użyteczne, zwłaszcza po lekkim schłodzeniu (Poniente, 59 zł).

♥♥♥♡ Meulenhof Mosel Riesling feinherb 2020

Prostolinijny, za to klasyczny, całkiem wyrazisty aromat. Riesling o dużej lekkości, lekko naftowy, zdecydowanie odmianowy, czysty i – co najważniejsze – mozelski w charakterze (BuyWine, 46 zł).

♥♥♥♡ Müller-Catoir Pfalz Scheurebe 2019

Aromatyczne, jak przystało na scheurebe, pełne nut dojrzałych egzotycznych owoców wino, z akcentem marakui, mango, ale jednocześnie nieprzesadzone, zachowujące powściągliwy styl domu, z delikatnym, skalnym akcentem w końcówce. Bardzo ciekawa i elegancka interpretacja odmiany (BuyWine, 59 zł).

♥♥♥♡ Müller-Catoir Pfalz Riesling trocken 2019

Podstawowy riesling winiarni z doskonałego rocznika. Wino czyste, szepczące, ze skromnym, ale wyczuwalnym akcentem skalnym. Na podniebieniu koronkowe, eteryczne – jak to u MC, eleganckie. Dojrzałe w punkt, choć wytrzyma w piwnicy kolejne trzy lata (BuyWine, 59 zł).

♥♥♥♡Riesling Venture Breuer + Mehrlein + Lunden Rheingau Riesling trocken 2018

Riesling na co dzień, sygnowany m.in. przez sławną Theresę Breuer z winiarni o tej samej nazwie. Umiarkowanie skoncentrowany, z nieco zieloną kwasowością. Prościutki, ale smaczny. (Wojciech BońkowskiMielżyński, 49,50 zł).

♥♥♥♡ Steffen Mosel Riesling trocken 2020

Sienny, łąkowy, przyjemnie dojrzały, prostolinijny riesling o wyraźnym odmianowym charakterze. Dobrze napięty, soczysty, podbity kryniczną nutą górskiego potoku, wytrawny i smaczny. Taki jak trzeba (Endorwina, 49,90 zł).

♥♥♥+ Bretz Rheinhessen Müller-Thurgau feinherb 2021

Lekki, łatwy i przyjemny MT z subtelnym cukrem resztkowym, do złudzenia przypomina niemusujące prosecco. Wino świeże, z ziołowym akcentem, gładkie, żywe, na aperitif, ale też do kalifornijskiego sushi (BuyWine, 42 zł).

♥♥♥+ Castell Franken Silvaner 2018

Nieźle się trzyma jak na czteroletnie już podstawowe wino producenta. Świeże, smaczne, proste (Wojciech BońkowskiMielżyński, 29 zł).

♥♥♥+ Ewald Neder Franken Ethos Silvaner Klassik 2021

Lekki, nieco dymny, dość odmianowy silvaner z nutą białych owoców i równie białego pieprzu. Wino niemal bezcielesne, świeże, przyjemnie podbite skalnym akcentem, ale też bezmiernie prostolinijne. Na letni balkon (Poniente, 58 zł).

♥♥♥+ Loosen Bros Mosel Riesling Dry Dr. L 2020

Esencjonalny, bogaty, może nawet zbyt bogaty jak na Mozelę, riesling z nutą letniej łąki, rumianku i w ogóle dzikich ziół. Na podniebieniu krągły, o niezłej materii, zdecydowanie odmianowy i w swej prostocie całkiem elegancki, choć mało mozelski, jeśli za archetyp regionalny przyjmiemy strzelistą mineralność i szczupłość. To wino raczej pełne i krągłe (Vininova, 47 zł).

♥♥♥+ Meulenhof Mosel Riesling trocken 2020

Milczący, bardzo nieśmiały aromat. Na podniebieniu pojawia się na szczęście klasyczna nuta odmianowa, jest odrobina rieslingowej nafty, wino ma przyjemną, lekką budowę i niezłą strukturę. Riesling nieco oldskulowy, jak etykieta na butelce, ale smaczny i bardzo pijalny (BuyWine, 46 zł).

♥♥♥+ Villa Wolf Pfalz Pinot Gris 2021

Dobrze ułożony, odmianowy w charakterze szary pinot z ciepłego Palatynatu, lekko ziołowy, sienny, o sutej materii i soczystej owocowości. Wino o niezłej strukturze, harmonijne, bardzo gastronomiczne (Vininova, 47 zł).

♥♥♥ Bretz Rheinhessen Scheurebe Spätlese 2020

Leśne scheurebe z dużą dozą cukru resztkowego, o lepszym niż zapach smaku, zbudowane na cukrze, z nutą tropikalnego owocu (BuyWine, 44 zł).

♥♥♥ Dr. Fischer Mosel Steinbock Alcohol Free

Bezalkoholowy musiak zrobiony nad Mozelą przez Martina Foradoriego z Tyrolu Południowego. Przyjemnie pieniste wino pachnące lasem, z wyczuwalną słodyczą na podniebieniu. Ultraproste, ale w swym zamyśle całkowicie pijalne (Mielżyński, 52 zł).

♥♥♥ Messmer Pfalz Riesling trocken 2020

Leśny, iglasty aromat, raczej zdecydowany, wyrazisty, choć mało zniuansowany. Wino dość ciężkie, z nutami roślinnymi. Mało w nim rieslingowej zwiewności, nawet jeśli jesteśmy w Palatynacie (Poniente, 49 zł).

♥♥♥ Steffen Mosel Riesling feinherb 2021

Ziołowy, pełen nut leśnych igieł, wyrazisty, podbity cukrem resztkowym aromat zgrabnego rieslinga. Na podniebieniu wino czyste, zaokrąglone cukrem, ale zrównoważone dobrą kwasowością. Żywe, niezłe na aperitif, ale i do finger foods (Endorwina, 49,90 zł).

♥♥♥ Bretz Rheinhessen Riesling Kabinett 2018

Maślano-ziołowy, bardzo prosty riesling z Hesji Nadreńskiej, gładki, czysty, nawet nieźle kwasowy, o zgrabnej równowadze, aromatycznie jednak bardzo prosty (BuyWine, 42 zł).

♥♥♡+ Bretz Rheinhessen Spätburgunder feinherb 2020

Pozostawienie kilkunastu gramów cukru resztkowego w pinot noir brzmi jak ukłon w stronę absolutnie nieaspirujących miłośników wina i zamysł ten budzi w nas tyleż zdziwienie, co wyraźny sprzeciw. Wino gładkie, trącone tanimi nutami dębiny, zdecydowanie po stronie słodyczy. Nie można zarzucić mu nie- czystości czy technicznych braków, ale polecamy je wyłącznie miłośnikom gatunku (BuyWine, 42 zł).

♥♥♡+ Steffen Mosel Dornfelder Süss 2020

Niestety, nie jest to niemiecka odpowiedź na słodkie gruziń- skie aleksandrouli. Tanie wino o tanim smaku, zbudowane na cukrze, przywołujące demony przeszłości, co najlepiej widać po etykiecie – wyraźnie innej niż opisane w tym samym panelu białe wina tego samego producenta (Endorwina, 41,90 zł).

Źródło win: nadesłane do degustacji prze` importerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.