Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Larum dla siewcy

Komentarze
Siejąc utopię, zbierasz rzeczywistość (Carlo Petrini)
Opór to kapitulacja (Slavoj Žižek)

20 marca 1986 roku, po tygodniach burzliwej medialnej debaty, na placu Hiszpańskim w centrum Rzymu pojawiły się złote łuki pierwszej we Włoszech restauracji McDonald’s. Wkrótce na plac wyszły tysiące demonstrantów. Część z nich protestowała przeciwko uciążliwości lokalu, przede wszystkim hałasowi i zapachowi frytury. Część broniła urbanistyczno-funkcjonalnej spójności wiecznego miasta. Część wreszcie dostrzegała niebezpieczeństwo amerykanizacji włoskich tradycji kulinarnych i specyficznego, tak mocno związanego ze stołem stylu życia. To ci właśnie demonstranci rozdawali rzymianom na placu spaghetti, by przypomnieć im o ich dziedzictwie. Rozniecona przez ten opór iskra rozpaliła pasję Carla Petriniego i setek aktywistów, którzy wkrótce założyli Slow Food – podwalinę i primus motor całej filozofii slow.

4 kwietnia 1995 roku w Poznaniu, bez debat i społecznych protestów, otwarto pierwszy sklep pod marką Biedronka. W roku 2019 ponad 2850 Biedronek obecnych w 1000 miejscowości odpowiada – co z trudem wyobrażalne – za jedną piątą (całego!) rynku handlowego w Polsce, a zarazem za gigantyczne ograniczenie i uniformizację oferty dostępnych produktów spożywczych. Tylko wielkich producentów stać na to, by znaleźć się na biedronkowych półkach, więc nie uświadczymy na nich dóbr regionalnych ani rzemieślniczych. Przy kasie bez trudu znaleźć można za to książkę pt. Smak zdrowia. Slow food. Widocznie dobrze się sprzedaje.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!