Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Francuzi ruszają na zakupy

Komentarze

Kolejny słynny producent z Toskanii został kupiony przez francuską grupę EPI. Po Biondi Santi z Montalcino przyszedł czas na Isole e Olena, kultową posiadłość z Chianti Classico zarządzaną od 1970 roku przez jednego z najbardziej znanych włoskich winiarzy, Paola de Marchi. Firma słynie m.in. ze swojego flagowego Cepparello, 100-proc. sangiovese produkowanego poza apelacją.

Isole e Olena. © Isole e Olena

EPI jest właścicielem m.in. Piper-Heidsieck, Charles Heidsieck oraz luksusowych marek modowych. Dwa lata temu firma przejęła też większość udziałów w Folio Fine Wine Partners (to zasłużony amerykański dystrybutor włoskich win, m.in. od Bruno Giacosy, Donnafugaty czy Villa Sandi).

Corriere della Serra spytał Damiena Lafaurie’a, zarządzającego winiarskim pionem EPI, dlaczego firma skupia się ostatnio na Włoszech. – Nie ma w tym nic dziwnego – odpowiedział. – Szukamy marek wysokiej jakości, które można [jeszcze] poprawić. Tak było z Biondi Santi (którego wyniki od 2017 r. są bardzo dobre), tak jest z Isole e Olena. Nie zamierzamy na tym poprzestać, naszą ambicją jest posiadanie wspaniałego winiarskiego portfolio. To tylko zbieg okoliczności, że obie umowy zostały zawarte w Toskanii.

Podobno chrapkę na winiarnię miał inny zagraniczny inwestor. De Marchi pozostanie jeszcze przez jakiś czas częścią zespołu Isole e Olena.

Nie próżnuje także inny francuski potentat, grupa AXA Millésimes. Gigant ubezpieczeniowy, znany u nas głównie z tego, że jest właścicielem tokajskiego Disznókő, kupił cenioną, 111-hektarową posiadłość Platt, położoną kilkanaście kilometrów od wybrzeża Pacyfiku, w Sonoma Coast. Areał samej winnicy to nieco ponad 20 hektarów, a w grona zaopatrują się tam m.in. takie gwiazdy Sonomy jak Ramey czy pionier biodynamiki, Littorai. Sprzedającym był fundusz inwestycyjny Russian River Partners.

Tym samym imperium AXA Millésimes powiększyło się o kolejny za oceanem przyczółek. Wcześniej zakupione winnice to Outpost i True Vineyard w Napa Valley. W Europie do francuskiej grupy należą m.in. burgundzka Domaine de l’Arlot, Château Pichon Baron w Pauillac i Quinta do Noval w Douro.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.