Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

F’Oz 2013

Komentarze
Edycja 2013 © Maciej Nowicki.
Edycja 2013 © Maciej Nowicki.

Fálua Sociedade de Vinhos S.A Douro F’Oz 2013

Wprawdzie pojawił się już nowy wybór sommeliera i nasz Naczelny zdążył go już nawet zrecenzować, ja powracam jednak do wcześniejszego, który wciąż dostępny jest w sprzedaży.
Wraz z red. Jagodzińskim postanowiliśmy przeprowadzić najmniejszą na świecie, pionową degustację dwóch roczników popularnego na półkach Biedronki wina F’oz. Szybko okazało się jednak, że jesteśmy świadkami pierwszej w historii degustacji skośnej. Dostrzegaliśmy wprawdzie różnice na etykiecie (nowsza została wzbogacona o złotawe elementy graficzne) natomiast żaden nas nie przewidział, F’oz może powstawać w dwóch różnych regionach (2012 w Alentejo, 2013 w Douro), z różnych odmian (2012 powstał ze szczepów aragonés, trincadeira i castelão, jego młodszy brat miał inną matkę – touriga nacional), a do jego produkcji przyznają się dwie co prawda spokrewnione ze sobą, ale jednak różne firmy: João Portugal Ramos (2012) i Fálua Sociedade de Vinhos S.A (2013). Po zdegustowaniu obu win (ten zawiły proces został udokumentowany na facebookowej stronie blogu Enofaza), podtrzymujemy, że F’Oz 2012 jest dobre choć dosyć grubo ciosane, dodając jeszcze, że jego potęga i dość wysoki alkohol na dłuższą metę trochę męczy.
Rocznik 2013 zdecydowanie bardziej przypadł nam do gustu. Więcej w nim świeżości, soczystej wiśni, czereśni, trochę nut pieprzu i fajna kwasowość. 13% alkoholu sprawia, że wino jest – jak to się mawia – bardzo pijalne. Wspominana na etykiecie śliwka także się przewija, ale cedrowego drzewa z opisu na kontretykiecie nie odnotowaliśmy, choć staraliśmy się do tego przyłożyć. Nie zmienia to jednak faktu, że za 16,99 zł jest to udany i bezpieczny zakup, który nie powinien nikogo rozczarować.

Bracia? © Maciej Nowicki.
Bliźniaki dwujajowe. © Maciej Nowicki.

A już w najbliższy czwartek wieczorem Biedronka zaprezentuje kolejną nową kolekcję win, znowu z Portugalii. Pierwsza relacja już w piątek.

Źródło win: zakup własny autorów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • jerzyk

    Komentarz z mojej strony nieco utrudniony, bo się z Panami zgadzam. :) Degustowałem w zeszłym tygodniu rocznik 2013 i potwierdzam wymienione cechy. Ogólnie – fajne winko do oliwek i lekkich serów.

  • PT

    I invite you to taste Pinho Real 100% Loureiro and Dom Divino DOP Dao ( First DAO DOP Semi-Sweet Wine ) and give us your opinion, here goes the bottles

  • Radek Rutkowski

    Degustacja skośna – zgrabne ;).

  • Paweł

    Panie Macieju, skąd wzięła się informacja w tekście, że F’oz z Douro powstał ze szczepu touriga nacional ?. Na kontretykiecie wina z Alentejano (2012) jest zamieszczona informacja o szczepach, natomiast ani widu o touridze na flaszce z 2013 r.

  • Marcin Konopacki

    czy F’OZ nada się do gęsi?

    • Marcin Czerwiński

      Marcin Konopacki

      Nie lepiej zainwestować w lepsze wino?
      Do gęsiny nada się każde wino z wyższą kwasowością.

      • Marcin Konopacki

        Marcin Czerwiński

        Czy mógłby Pan w takim razie coś polecić – wino ma być czerwone i najlepiej dostępne w Centrum Wina/Konrad/Lidl/Biedronka? Z góry dziękuję za podpowiedź.

        • Marcin Czerwiński

          Marcin Konopacki

          Doradzą Panu na miejscu. Osobiście jutro otworzę morawskie Blanc de Pinot Noir. I właśnie wina z tego szczepu, najlepiej w wydaniu środkowoeuropejskim Panu polecam.

        • Wojciech Bońkowski

          Marcin Konopacki

          Do gęsi albo Pinot Noir, albo wręcz wino białe, zależnie od przepisu (np. w kapuście albo konfitowana)
          Z oferty Kondrata polecam np. niedawno degustowane Leyda Pinot Noir (40 parę złotych)
          albo wręcz musujące:
          https://winicjatywa.pl/2014/01/17/marti-serda-masia-dor-cava-brut-kondrat-wina-wybrane/

          • jakub

            Wojciech Bońkowski

            Czy Leyda Pinot Noir to typowy Pinot noir? Mozna go porównać do dobrych burgundów?

            Co Pan jeszcze poleca od Kondrata?

          • Wojciech Bońkowski

            jakub

            Leyda Pinot Noir to bardzo typowy i doskonały w swojej cenie Pinot Noir. Można go porównać do dobrych podstawowych Bourgogne Pinot Noir.
            Polecane wina z oferty Kondrata: https://winicjatywa.pl/tag/kondrat-wina-wybrane/

    • Gaensepeter

      Marcin Konopacki

      Jeśli klasyczna pieczysta gęś, to proponowałbym jakies bogate w taniny winko, żeby zrównoważyć tłuszczyk… Ja osobiście zaserwuję Madiran z Biedronki.