Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Żona dla vinho verde

Komentarze

Wino i jedzenie. Zgrana płyta. Z jednej strony banał – wszystkie klasyczne wina europejskie przez stulecia wymyślano po to, by pasowały do miejscowego jedzenia. Chianti do świni, Rioja do jagnięcia, Santorini do dorady. I doprawdy nie trzeba być geniuszem, by do sera Valençay podać wino o nazwie Valençay.

Z drugiej strony wino i jedzenie to rozgotowana mamałyga narcystycznych bajań winopisarzy. Do pianki z trawy morskiej uformowanej w ciekłym azocie w heksaedr poszukuje się alkalicznego wina o odpowiednio intensywnym posmaku chlorofilu. Poszczególne roczniki Rieslinga z czerwonego łupka harmonizuje się z różnym czasem pieczenia gęsi w piecu (peccavi). Poszukiwanie mitycznego „accord parfait” (połączenia doskonałego) absorbuje degustatorów w takim stopniu, że zapominają, iż dla normalnego człowieka nie wynika z tego nic, a reportaże z takich warsztatów czyta się tak jak albumy o architekturze mauretańskiej – przy stoliku do kawy dla zabicia czasu w dłużącą się niedzielę.

sardynki
Idealne połączenie. © Cravo e Canela Blog.

Jako wyjście z tego labiryntu proponuję prostotę. Zjeść coś zwykłego i popić czymś prostym, naturalnie pasującym. Świnia z Chianti. Kapusta z Furmintem. Albo Vinho Verde z sardynką. Ten ostatni mariaż jest tak idealny, że na usta samo ciśnie się stwierdzenie „match made in heaven”. Słono-gorzko-tłusty smak grillowanej rybki w naturalny sposób zostaje podbity przez kwaskowaty, cytrusowy charakter wina. Samo Vinho Verde, które przecież generalnie jest winem cienkim i kwaśnym, zostaje przez sardynkę wywyższone na nowy smakowy poziom. Sama sardynka, której przecież nie da się zjeść tak dużo bez znudzenia, dzięki winu o wiele łatwej „wchodzi”.

Świeże grillowane sardynki zjecie m.in. w warszawskiej restauracji Portucale a do grillowania w domu kupicie np. w Smakach Portugalii via BioBazar. Okresowo pojawiają się także w Biedronce.

sardynki grillowane Portucale
Genialna prostota.

Testy z grillowaną sardynką i VInho Verde w Portucale przeprowadziłem na koszt własny.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  reuptake

  Tak jak wspominałem: w Auchan (Piaseczno) kupiłem w piątek i jedno (sardynki) i drugie (verde). Do tego salsa verde, żeby się rymowało. I taras, żeby smakowało bardziej.

  • Wojciech Bońkowski

   reuptake

   Dzięki za fotki. Ten Cruzeiro Minhoto bodaj kiedyś był wybrany w top 5 Vinho Verde, pamiętam taki ranking w Revista de Vinhos.

   • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    reuptake

    Wojciech Bońkowski

    10.99 złotych polskich.

    • Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
     Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
     Krzysiek

     reuptake

     Wpadłem ostatnio do krakowskiego Auchana spróbować w końcu to Vinho Verde i zostałem zaskoczony cenami – to Cruzeiro Minhoto kupiłem za 7,99(!!!), inne wino od tego samego producenta za 10,99, ogólnie chyba z 5 różnych verde i wszystkie poniżej 15 zł. 

 • cerretalto

  I o to chodzi – proste połączenia zamiast wydumanych doskonałości! 10 takich połączeń, tolerancyjnych i łatwo dostępnych a sprzedaż dobrych win z czasem na pewno wzrośnie :-). Wino jest do jedzenia :-)

  • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   reuptake

   cerretalto

   Jak na razie to chyba więcej sprzedają wina niż tych sardynek niestety.