Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

9 rzeczy o Alzacji

Komentarze

9 rzeczy, które zawsze chcieliście wiedzieć o Alzacji, ale nikt Wam nie powiedział:

Siedem dozwolonych szczepów.

1. To głównie wina białe.

2. Dozwolone szczepy to: pinot gris, pinot blanc, muscat, sylvaner, riesling, gewurztraminer (po francusku pisze się bez „ü”!) i pinot noir (jedyny czerwony).

3. Znajdziemy tu trzy apelacje: musujące Crémant d’Alsace, AOC Alsace (73% całej produkcji) i AOC Alsace Grand Cru.

4. Charakterystyczna wydłużona butelka, tzw. flûte to kształt zastrzeżony dla win alzackich od 1972 roku.

Alzacka butelka.

5. AOC Alsace Grand Cru obejmuje 51 konkretnych miejsc, w których uprawiać można jedynie cztery szczepy: riesling, muscat, pinot gris i gewurztraminer.

6. To zazwyczaj wina jednoszczepowe!

7. Wśród win alzackich znajdziemy zarówno wina bardzo aromatyczne (muscat, gewurztraminer), jak i stonowane, o bardzo wysokiej kwasowości (reisling) lub dość niskiej, wina bardzo wytrawne i wina z późnego zbioru (vendange tardive) o wysokiej zawartości cukru. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

8. To wina idealne do kuchni orientalnej. Alzacki pinot gris nazywany jest „sułtanem” ze względu na swoje orientalne nuty oraz to, że z kuchnią Dalekiego Wschodu komponuje się idealnie. Do kuchni mocno pikantnej, aromatycznej (Tajlandia) świetnie idzie Gewurztraminer. Do delikatnej (Japonia) – Riesling.

9. Na etykiecie często nie znajdziecie informacji o zawartości cukru. W butelce można odkryć zarówno wino bardzo wytrawne jak i bardzo słodkie. Warto sprawdzić wcześniej, co zawiera etykieta, zanim otworzymy ją przy stole (czytając na przykład nasze relacje). Niektórzy producenci zamieszczają tzw. indeks – od 1 do 5 lub 10 – gdzie 1 oznacza wino najbardziej wytrawne.

Świetnie łączą się z kuchnią orientalną.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Sławek Chrzczonowicz

    Nieśmiało informuję, że dopuszczony do produkcji win jednoszczepowych AOC  Alsace jest również chasselas, zwany niekiedy, tak jak w Niemczech – gutedel, a takze savagnin rose nazywany klevener wprawdzie wyłącznie w apelacji Klevener de Heiligenstein, ale zawsze. Ponadto w cremant wolno stosować chardonnay i auxerrois

    pozdrawiam

    Sławek

    • deo

      Sławek Chrzczonowicz

       Jeszcze bardziej nieśmiało ośmielam się dodać (do punktu 5), że w GC Zotzenberg dozwolone są wina z czystego Sylvanera, a w GC Altenberg de Bergheim w blendach dopuszczone są: Pinot blanc, Pinot noir i Chasselas.

      • Wojciech Bońkowski

        deo

        Panowie, nieśmiało jeszcze dodam że istnieje Chasselas Rose, Muscat Ottonel (obok powszechniejszego Muscat Blanc), Pinot Beurrot i jeszcze parę innych marginaliów.
        Auxerrois jest dopuszczony nie tylko w Cremant ale również w Pinot d’Alsace (które może stanowić mieszankę Pinot Blanc i tzw. Pinot Auxerrois).
        Ale z tego już się zrobiło 15 rzeczy o Alzacji czyli przekroczyliśmy czas antenowy,

        • Sławek Chrzczonowicz

          Wojciech Bońkowski

          Jeszcze bardziej onieśmielony dodam, że muscat ottonel, tożsamy niemal ze śródziemnomorskim muscat a petit grains jest przez winiarzy znacznie wyżej ceniony niż muscat d’Alsace (drobne jagody, dobra koncentracja) i chętniej używany w lepszych cuvees. No i oczywiście pinot beurot to pinot gris. Czas antenowy przekroczony totalnie

          • Wojciech Bońkowski

            Sławek Chrzczonowicz

            Co ciekawe niektórzy winiarze np. Jean-Michel Deiss uważają że Pinot Beurot (lub Beurrot) jest trochę inny od Pinot Gris, stanowiąc jego starszy klon o mniejszych jagodach, na podobnej zasadzie co Syrah i Serine. 
            Ciekawe wino ze 100% Pinot Beurrot butelkuje burgundzkie Domaine Fougeray de Beauclair i przypomina ono raczej Chardonnay niż Pinot Gris. No ale to już dywagacje na audycję nocną w Ampelografia TV.

          • Izabela Kamińska

            Sławek Chrzczonowicz

             to już chyba dla naszych doktorantów!:)))

      • Izabela Kamińska

        deo

         No tak, pisząc to, zastanawiałam się, czy dodać to wszystko, ale zrozumcie, że to jest lekcja na poziomie podstawowym i NAPRAWDĘ nie chcemy tym wszystkim zalewać ludzi od razu. Dla mnie będzie super, jak ktoś, kto o winach alzackich nie wie NIC, zapamięta te kilka rzeczy. A że panowie wiedzą i te i więcej, to oczywiste. Te winicjatyowoskie „6, 7, 8 czy 9 rzeczy o…” są lekcją OD PODSTAW. Klasówka za kilka dni. Jak ktoś przejdzie, może pójdzie do wyższej klasy i dowie się o wyjątkach od reguł AOC:).

        • Izabela Kamińska

          Izabela Kamińska

          Jednakże serdecznie pozdrawiam wszystkich komentujących . Dzięki Wam, ci pilniejsi uczniowie dowiedzą się więcej!:)

  • Anonim

    Można jeszcze nieśmiało dodać w ramach ciekawostki, że niekiedy Alzatczycy na swoje białe wina mówią „nasze blondynki” ;)