Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

G. D. Vajra Dolcetto d’Alba Coste & Fossati 2016

Komentarze

W Piemoncie hierarchia od dawna wydaje się niewzruszona. Na szczycie drabiny są powstające z nebbiolo Barolo i Barbaresco, poniżej znajduje się barbera, a jeszcze niżej – dolcetto. Ten ostatni szczep długo traktowano jako źródło win bez szczególnych właściwości.

Giacomo Bologna butelkując w 1982 roku Bricco dell’Uccellone w swojej winiarni Braida zwrócił uwagę szerszej publiki na potencjał barbery. Dolcetto, które stopniowo zyskiwało reputację dzięki apelacjom Ovada, Diano i Dogliani (warto tu wspomnieć wina Marziano Abbony), musiało poczekać na Aldo Vairę, utalentowanego winiarza z Barolo, by pokazać szczyt swoich możliwości. Aldo Vaira posadził wyselekcjonowany klon dolcetto w swoich dwóch najlepszych winnicach, traktując go na równi z nebbiolo. W rezultacie otrzymał wino o niespotykanej złożoności i długowieczności. Nie mniejszą atencją producent darzy barberę, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas ostatniej wizyty Giuseppe Vairy (syna Aldo) w Warszawie.

G. D. Vajra Barbera d’Alba 2015 – fantastycznie soczysty owoc: wiśnie, czerwona porzeczka, śliwki. Idealnie zbalansowane, o gładkiej fakturze, niezwykle wciągające – słowem, doskonała prezentacja stylu tego producenta w przystępnym, codziennym stylu (99 zł). ♥♥♥♥

G. D. Vajra Barbera d’Alba Superiore 2014 – mineralność daje o sobie znać już w aromacie, w smaku zaś głębia owocu, jaką mogą dać tylko stare krzewy, niesiona przez kwasowość możliwą dzięki wysokiemu położeniu winnicy. Bardzo złożona – określana wręcz terminem „baroleggiante” (w typie barolo). Piękna już dziś, z dużą wszak przyszłością (135 zł). ♥♥♥♥

G. D. Vajra Dolcetto d’Alba Coste & Fossati 2016 – Dolcetto zrobione równie starannie co barolo (30 letnie krzewy na szczycie grand cru), odwdzięczyło się, wyrastając całkowicie ponad swoją kategorię. Zmysłowe aromaty kwiatów, słodkich czerwonych owoców, atłasowa faktura składają się na to niezwykle hedonistyczne wino, trzymane w napięciu przez dobrą kwasowość. Trudno się od niego oderwać (95 zł). ♥♥♥♥

Importerem win jest Vini e Affini. Do kupienia m.in. w Wine Corner.

Źródło win: degustowane na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Szkoda że tak drogo Vajra Dolcetto d’Alba Coste & Fossati 2016 we włoskich sklepach ok. 17 Euro czyli 70 PLN.

  • Regularnie widuję to wino w cenie 20 EUR, we Włoszech. Cena w Polsce jest bardzo przyzwoita.
    P.S. do autora: „Nie mniejszą atencję producent poświęca barberze”… Ach to młodzieżowe, anglicyzujące podejście do języka ;-).

    • Tomasz Kurzeja

      Gdy pożółkła ci metryka,
      To affektuj na Anglika.

  • Jako pan redaktor zgłaszam sprzeciw – „atencja” to nie jest żadna anglicyzacja języka. To jest staropolskie, a źródłem jest łacina.