Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: polskie rosé

Komentarze

Polskie wino na tyle okrzepło w ostatnich kilku latach – wedle oficjalnych danych mamy już blisko 500 komercyjnych producentów – że nieuchronnie zmieniły się oczekiwania wobec niego. Już nie wystarczą nam butelki „prawie dobre” ani „dobre jak na polskie”. Chcemy – zwłaszcza w wysokich cenach, które polskie wina osiągają z wielu powodów – solidnej jakości, technicznej poprawności, zrozumiałego stylu. A już zwłaszcza w kategoriach, które są krajową specjalnością, czyli w winach musujących, białych czy różowych właśnie.

Nasz panel pokazał, że oczekiwania to jedno, a rzeczywistość – drugie. Wśród 42 win nadesłanych przez winiarzy znalazło się zdecydowanie za dużo ewidentnie wadliwych technicznie i zwyczajnie niesmacznych. Refermentacja albo fermentacja jabłkowo-mlekowa w butelce, przesiarkowanie albo jego odwrotność – utlenienie, gorzkie nuty fenoliczne od nieumiejętnej ekstrakcji, nieprzebrane, spleśniałe winogrona… Jasne, roczniki 2021 i 2020 były dla winiarzy wielkim wyzwaniem, ale to nie usprawiedliwia butelkowania tak niedobrych wytworów. A poza tym w czerwcu 2023 roku rozsądnie jest oczekiwać wina różowego z rocznika 2022. Na długo leżakowane rosé riserva przyjdzie pora, kiedy skończymy podstawówkę. Być może mści się przekonanie, że wino różowe to prosty produkt, który zawsze się uda – wystarczy przefermentować i już. Tymczasem to jeden z najtrudniejszych w produkcji typów wina, wymagający precyzji i umiejętności.

Pozytywy? Są winiarze, którzy potrafią zabutelkować doskonały owoc. Nieliczne róże A.D. 2022, których spróbowaliśmy, są wyraźnie lepsze od poprzednich roczników. Ile winiarni, tyle stylów, przez co przekrój stylistyczny polskiego różu jest imponujący (choć dużo w nim przypadkowości). Wiele odmian, z których nie zawsze udaje się zrobić wysokiej jakości wina czerwone, dobrze wypada na różowo (cabernet cortis, rondo, zweigelt). No i mamy jedną przewagę nad wszystkimi innymi różami świata – naszą wibrującą, życiodajną, energetyzującą, apetyczną polską kwasowość.

Jak kupować polski róż?

1. Rocznik przy różu ma znaczenie kardynalne – wybierajmy najmłodszy.

2. Bardzo blade róże w stylu prowansalskim są obecnie najmodniejsze, ale też najtrudniej je zrobić. Style ciemniejsze i mocniejsze wybaczają więcej.

3. Na wielu polskich rosé widnieją oznaczenia: półwytrawne i półsłodkie, ale z uwagi na wysoką kwasowość wina często smakują jak wytrawne.

Pełne opisy win:

Skala ocen: ♥ wino mierne, niepolecane (odpowiednik oceny punktowej 75–79/100); ♥♥ przeciętne; ♥♥♥ dobre do bardzo dobrego; ♥♥♥♥ doskonałe; ♥♥♥♥♥ niezapomniane.

♥♥♥♡ Winnica 55-100 Rosé Pride 2022

Ładny kwiatowy bukiet, w którym sporo poziomkowej finezji i rzadko spotykanej nad Wisłą i Odrą precyzji. Wino ma wyraźny cukier resztkowy (jest klasyfikowane jako półsłodkie), ale pozostaje rześkie, z naprawdę smacznym owocem. Mało skoncentrowane, co jednak nie przeszkadza. Świetny róż w dobrej cenie (59 zł).

♥♥♥♡ Winnica Jadwiga Rondo-Rose 2021

Po pierwszym, mocno siarkowym zapachu mamy tu dobrze soczystą wiśnię, truskawkę, a przyjemna końcówka łączy strukturę ze smakowitością. Wytrawne bez agresywności. Jeśli robić w Polsce rondo, to właśnie tak. Dobry typ na lato 2023.

♥♥♥ Winnica Anna Rosé Rondo 2022

Czyste, bardzo smaczne truskawki i poziomki ze śmietaną. Świeża, zadziorna, niemal żurawinowa kwasowość równoważy wyraźną półwytrawność. Młode, czyste, bardzo udane w swoim prostym stylu.

♥♥♥ Winnica Darłowo Cabernet Cortis 2022

Wimbledon po polsku – truskawki ze śmietaną, ale całość cokolwiek kwaśna i zielona, ze szczawiem zamiast wanilii. Minimalny cukier resztkowy. Z początku nieprzyjazne, ale potem robi się coraz soczystsze i ciekawsze dzięki kwasowej energii – pozwala to sądzić, że najlepsze dopiero przed nim.

♥♥♥ Winnica Miłosz Pandemiczny Róż 2021

Bardzo blady kolor „wina szarego”, co producent nawet zaznaczył na etykiecie. W istocie jednak wino zbliża się stylem do pomarańczowego – ma lekką, pieprzną taninę i swoistą goryczkę. Dobrze zrobione, z czystym owocem i mocną, ale nienachalną kwasowością. Ultrawytrawne, wręcz nieco mineralne. Duża kultura wykonania.

♥♥♥ Winnice Kojder Rosé 2021

Mocno kwasowa, wręcz cytrynowa truskawka delikatnie złamana cukrem. W kontekście naszego panelu rasowe, czyste, rzutkie, choć mało głębokie czy skoncentrowane. Chciałoby się nawet mniej cukru, bo całość jest czysta i ma dobrą energię (90 zł).

Winnica Białe Skały Rosé 2021

♥♥♥ Winnica Białe Skały Rosé 2021

W bukiecie kompocik truskawkowy na wakacjach u babci. W smaku wytrawność złamana cukrem, końcówka nieco gorzka. Całość nieco przegrzana, rustykalna, wręcz „domowa”. Niezłe (70 zł).

♥♥♥ Winnica Na Leśnej Polanie Zachód w Dolinie Ludwika 2022

Perfumowany, kwiatowy zweigelt z przyjemną nutą krwistej pomarańczy. Na podniebieniu miękki, niemal maślany, bez kwasowości hasającej jak stado dzików w wielu polskich winach. Ciekawy! (50 zł).

♥♥♥ Winnica Opole Cabernet Cortis 2022

W zapachu głównie „winność” – nuty drożdżowe, lekko szypułkowe, wiśniowe. Smak umiejętnie zmiękczony cukrem, którego bezpośrednio nie czuć, ale który równoważy kwasowość. Wyczuwalny alkohol, balans nie jest więc idealny, ale wino ma dużo owocu i charakteru. 

♥♥♥ Winnica Amelie Rosé 2022

Mocny, psychodeliczny różowy kolor. W smaku maślane, szerokie, ostro wytrawne. Brakuje owocu, ale jest dobra struktura, równowaga i czysty profil.

♥♥♥ Winnica Chodorowa Rosé półwytrawne 2022

Lekka, przyjemna, choć nie do końca poważna truskawkowa landrynka z rozmarynem. Cukier, jak na wino nominalnie półwytrawne, minimalny. Cokolwiek sztuczne, ale smaczne (55 zł).

♥♥♥ Winnica Fredrówka Cabernet Cortis-Regent Rosé 2021

Słodki zapach truskawkowej galaretki. Smak wyraźnie złamany cukrem, ale nie ulepkowaty. Są też – niestety – nuty warzywne, całość ma jednak swoją harmonię i jest smaczna.

♥♥♥♡ Winnica Lipowiec Zweigelt 2022

Przyjemnie kwiatowe w bukiecie. W smaku absolutnie wytrawne, wręcz surowe, nieco puste, z chrupkim, zielonym kwasem. Do większej przyjemności brakuje owocu (60 zł).

♥♥♥ Winnica Miłosz Pandemiczny Róż 2022

Kwiat jabłoni i skórka pomarańczowa. W smaku stonowane, nieco wątłe, nie tyle wodniste, co po prostu mało intensywne. Dominuje rajskie jabłuszko, z czasem coraz bardziej gorzkie. Lekko zaznaczona struktura i zrównoważona, nieagresywna kwasowość. Może jeszcze się poprawi? Na razie podobało nam się wyraźnie mniej niż to samo wino z rocznika 2021.

♥♥♥ Winnica Modła Młody Cfajgeld 2020

Gotowany kalafior w różowym sosie; trochę dobrej truskawki. Smak dobrze wyważony, bo kwasowość nie jest agresywna, ale rejestr aromatyczny do szlachetnych nie należy (65 zł).

♥♥♥ Winnica Płochockich Rosé 2022

Dobra „winność” i struktura w tym głęboko zabarwionym, wiśniowym rosé. Lekko zielona kwasowość, złamana cukrem, jest w sumie akceptowalna. Wśród zielonych nut pojawiają się kalafior, szparagi, ale i truskawki. Młode, rześkie, nie do końca dorysowane, ale ma potencjał (75 zł).

♥♥♥ Winnica Saganum Rosé

Ciemna barwa, owoc jednak niedojrzały, pestkowy, lekko wręcz taniczny. Idzie w kierunku ciemnych leśnych owoców (tarnina), od których czerpie też taninę, rzadko widywaną w winach różowych. Nietypowy styl, który ma szansę się poprawić, jeśli kto lubi ewoluowane wina różowe.

♥♥♡ Winnica Celejów Wąwozy Czasu 2021

Warzywna nuta zielonego szparaga przypomina sauvignon blanc, pojawia się też mandarynka, słodki pomidor – dziw! Ewidentny cukier resztkowy na poziomie nieco wyższym niż „różowe wytrawne”. Dziwne wino, a do tego nazwa i impresjonistyczny wiersz na etykiecie! (wb)

♥♥♡ Winnica Lipowiec Rosé 2021

Nuty popiołu zamiast owocu, a na podniebieniu mocarna, niebiorąca jeńców piastowska kwasowość. Wymagające wino, któremu można dać drugą szansę za pół roku (60 zł).

♥♥♡ Winnica Lipowiec Rosé 2022

Niemal bezbarwne, zgodnie z dzisiejszą prowansalską modą. Sporo siarki, kwas mocno zielony, owoc mało naturalny, szypułkowy. Zaczynamy w Prowansji, kończymy w Kraju Nadwiślańskim, bez złudzeń, jak mawiał car Aleksander (60 zł).

♥♥♡ Winnica Rajska Kowalik 2021

Zielono-czerwonawy róż z nutą pierwszej wiosennej wiśni, nieco wodnisty, bez struktury. Brakuje owocu do wyższej oceny, ale przynajmniej jest czyste i szczere (50 zł).

♥♥♡ Winnica Sztukówka Maryna wytrawne 2022

Bardzo wytrawne, z wyraźną nutą gorzkiego drewna i dymu, natomiast nie ma tu owocu. Karna runda wokół ogniska, bez owocowej przyjemności (60 zł).

♥♥♡ Winnica Sztukówka Maryna półwytrawne 2021

Winny wiśniowy bukiet z nutką kompotu. Na podniebieniu nabiałowe, z cukrem i kwasem w proporcji mniej więcej 1:1. Brakuje owocu, ale strukturalna równowaga jest dobra, a profil czysty (60 zł).

♥♥♡ Dolina Samy Winnica Jankowice Shé 2021

Lekko już utleniająca się malinowa herbatka albo może winogronowa ice tea dla dorosłych. Wytrawne, z odsłoniętą w posmaku goryczką charakterystyczną dla win już schodzących ze sceny (90 zł).

♥♥♡ Winnica Arbor Rosé półwytrawne 2022

Kolor klaretu, i to już nie najmłodszego, zapach szparaga i truskawkowego dżemu. W smaku nieco wymyte, nieokreślone, mimo dobrego balansu cukier/kwas (80 zł).

♥♥♡ Winnica Jantoń Dom Jantoń Cabernet Cortis 2022

Mocna truskawka, wręcz wiśnia, ale i – niestety! – zmywacz do paznokci. Krótkie, bez owocowych zalet, a technicznie nie do końca poprawne (119 zł).

♥♥♡ Winnica Nadwiślańska Rissa 2022

Raczej warzywniak niż sad owocowy; w smaku wino jest bardzo gorzkie. Wytrawne, z nieagresywną kwasowością i zgasłym, sterylnym owocem. Szkoda, bo jest ładnie subtelne, ale gorycz dominuje całkowicie (70 zł).

♥♥♡ Winnica Turnau Rosé 2022

Truskawka, dzika róża, ale i wyraźne nuty zielone – zapach arcypolski. Cienkie i kwaśne, cokolwiek bez owocu na podniebieniu, co dziwi w udanym przecież roczniku 2022 i sprawia, że wino ma niski „faktor przyjemności” (65 zł).

♥♥ Winnica Adoria Rosé 2022

Siarka i niewiele więcej. Suchawe, gorzkie pinot noir bez owocu i również bez cukru, jak na „półwytrawne” na etykiecie (69 zł).

♥♥ Winnica Celtica 3Pinot 2022

Nietypowa kompozycja trzech pinotów: noir, blanc i gris. Niestety, o mało hedonistycznym, zredukowanym bukiecie. Na podniebieniu wytrawność lekko złamana cukrem. Cienkie, nominalnie owocowe, ale ostatecznie mało ciekawe (50 zł).

♥♥ Winnica Fredrówka Rosé 2021

Lekko siarkowy, cebulasty bukiet, natomiast owoc dostał zadyszki, wchodząc kolejny rok po schodach. Smak bardzo zielony, ze szczyptą maggi; dominuje kwas, cukier ukryty, owocu nie dowieźli.

♥♥ Winnica Łukasz Mustela 2022

Ciemna barwa, nienaturalny, grzybowy zapach. Sporo cukru, a jednak mało owocu, całość rustykalna, niedopracowana (60 zł).

♥♥ Winnica Niewinne Pole Rosé Pinot Noir 2022

Mocno gorzki, wysuszający usta kompot z minimalną zawartością cukru. Skórki z owoców bez słodkiego miąższu, do tego nuty grzybowe, pleśniowe (60 zł).

♥♥ Winnica Vanellus Rosé 2022

Bardzo kwaśne, by nie powiedzieć: zielone rosé z nutką truskawki z szypułką i majowej moreli. Da się wypić, ale bez większej przyjemności (70 zł).

♥♥ Winnica Wieliczka Merlot Rosé 2021

Bukiet dziwaczny, przykurzony, kalafiorowy, ale też słodkawy (poziomki). Smak gorzki, pleśniowy, z momentem przyjemnego owocu (dzika róża), który tonie jednak w morzu wątpliwej poprawności (99 zł).

♥♥ Winnica Katarzyna Rosa

Barwa w zasadzie lekkiego wina czerwonego. Wino działkowe, przypadkowe, przemacerowane, bez struktury, zielone, kwaśne, gorzkie.

♥♥ Winnica Modła Przyjaciele Cfajgelda 2020

Lekko musujące, refermentujące (w wieku 3 lat!), bardzo wytrawne, kwaśne, „niedorobione” wino bez owocu i raczej bez przyjemności. W następnym roczniku trzeba wino lepiej zrównoważyć i ustabilizować (65 zł).

♥♥ Winnica Słońce i Wiatr Rosé 2022

Flamastrowy, psychodeliczny róż. W smaku truskawkowa kombucha, mocno kwaśna, lekko drożdżowa, gazująca. Rozpaczliwie potrzebuje lepszego owocowego wypełnienia (55 zł).

♥♡ Winnica Sienkiewicz Erose

Głęboki, purpurowy róż w kieliszku. Niemiłosiernie kwaśne i niedojrzałe – smakuje jak wino z Grenlandii (70 zł).

♥♡ Winnica św. Jakuba Rotling Bartholomeus de las Casas 2021

Lekko mętne, mocno macerowane w zapachu, zacierowe wino. Być może zabutelkowano je jako półwytrawne, ale teraz stało się wytrawnym, kwaśnym pét-natem. Do tego zielone i gorzkie.

♥ Winnica Adoria Rosé 2021

Przyprawa maggi odkryta w spiżarce po zbyt wielu latach. Smak mdły, mydlany, bezowocowy, cokolwiek kuriozalny. Szkoda, bo z dornfeldera można zrobić dobre rosé (69 zł).

Źródło win: udostępnione przez producentów. Degustowali Wojciech Bońkowski MW i Olga Surdyk (restauracja Le Braci).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • O wiele bardziej wierzę w polskie róże niż czerwienie. Z hybryd, rzecz jasna. Vitis vinifera to insza inszość

  • Dlaczego tak kiepsko wypadło wino które w Polskich Korkach zdobyło złoto?