Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Sherry – wina ekstremalne

Komentarze

Produkowane w Andaluzji na bazie palomino, pedro ximénez lub moscatela wzmacniane wina nigdy nie budziły mojej fascynacji. Generalnie mam trudności z winami wzmacnianymi, ale do porto i mader z czasem się przekonałem. Gorzej z sherry. Próbowałem ich wielokrotnie, znam wszystkie podstawowe odmiany, a w pamięci przechowuję kilkanaście win, które mnie oczarowały. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo rzadko kupuję sherry. Przyczyna to bezkompromisowość aromatów i smaków. W sherry mało jest stanów pośrednich. Z jednej strony możemy spotkać się ze słoną mineralnością palomino, z drugiej ze słodyczą suszonych owoców, jakie prezentuje pedro ximénez. W obu podstawowych typach sherry (wytrawnym i słodkim) smaki te doprowadzone są do skrajności.

Ostatnia, bardzo dobra degustacja win Lustau u Roberta Mielżyńskiego umożliwiła konfrontację z tym, co Andaluzja ma najlepszego. Z ogromnej, liczącej 40 etykiet oferty tej winiarni Mielżyński wybrał 10. Są wśród nich butelki z podstawowej serii, uzupełnione przez kilka pozycji z etykietami oznaczonymi tajemniczym słowem Almacenista, a całość dopełniają dwa bardzo stare i niestety bardzo drogie wina: Palo Cortado i Pedro Ximénez VORS.

Emilio Lustau Sherry Manzanilla Pasada Almacenista Manuel Cuevas Jurado
Niebywała mineralna struktura.

Winem degustacji okazała się Manzanilla Pasada de Sanlúcar. Wino butelkowane i sprzedawane przez firmę Lustau, powstało i zestarzało się w piwnicach małego producenta Manuela Cuevas Jurado. Właśnie tacy producenci, którzy tworzą, ale nie butelkują win pod własną etykietą, nazywani są „almacenista”. Manzanilla Pasada okazała się winem o bardzo delikatnym trawiasto-orzechowym aromacie i niebywale rozbudowanej mineralnej strukturze. Usta były długie, orzechowe (orzech laskowy), z wyraźnie słoną końcówką. Aromatycznie nie różniła się od podstawowej Manzanilli Papirusa, ale jakość i struktura ust nie budziły wątpliwości, które z win jest lepsze.

Ciekawym doświadczeniem było 30-letnie Palo Cortado, które okazało się przeżyciem ekstremalnym. Koncentracja aromatów toffi, orzechów włoskich w połączeniu z bardzo wytrawnymi, naznaczonymi słonymi minerałami ustami były trudne do zniesienia. Wino było tak wyraziste i skoncentrowane, że brakowało w nim przestrzeni na oddech. Powalało mocą i intensywnością.

Emilio Lustau Sherry Palo Cortado VORS 30 Years Old
Przeżycie ekstremalne.

Nie można zapomnieć, ze wina sherry sprawdzają się wyśmienicie do najtrudniejszych kuchni świata. To jedyne znane mi trunki (głównie Fino i Manzanilla), które nie lękają się hinduskich i tajskich przypraw.

Piłem i jadłem na zaproszenie Roberta Mielżynskiego.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Vitor

    Hi sorry to disagree!
    Grapes Pedro ximenes are not the same as moscatel type of grapes!
    Pedro ximenes it’s popular in spain used alone to produce Sherry or Malaga wines or blended with moscatel to the same use.
    Moscatel variety can be red or white. In sunny and warm contries grows with a lot of sugars and is used to produce from dry wines to verry sweet and fortified ones.

    • Wojciech Bońkowski

      Vitor

      Dear Vitor nobody said PX is the same as Moscatel (unless Google Translate did): Krzysztof Dobryłko clearly distinguishes the two in his first sentence. Thanks for reading!

      • Vitor

        Wojciech Bońkowski

        Sorry my bad!! :( … and it was not any translate program… I know they are not good! I just miss interpretated! please accept my excusses…
        Anyway i try to read allways… :)

  • Ewa Wieleżyńska

    […] Bońkowski pisał o winach dziwnych, które wymagają przestawienia kubków smakowych i myślenia; Krzysztof Dobryłko o winach ekstremalnych pełnych bezkompromisowych smaków, Iza Kamińska o doznaniach ciężkich do […]