Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

6 rzeczy o Crozes-Hermitage

Komentarze

1. Crozes-Hermitage (wym. kroz ermitaż) to apelacja z północnej części doliny Rodanu. Obejmuje 1.450 hektarów winorośli.

1500 ha syrah, roussanne i marsanne.

2. Klimat w północnej części CH jest chłodny i dość wilgotny, na południowym wschodzie jest bardziej sucho i wietrznie (wieje tu słynny mistral, o którym śpiewał Jacques Brel)

3. Ziemia: granity, łupki, otoczaki, piasek.

Widok jak z innej planety.

4. Czerwone CH powstają ze szczepu syrah (kiedyś zwane również marsanne noire, czyli czarna marsanne). Jest bardzo owocowe (wspólnym mianownikiem są owoce leśne, ale też lukrecja), bywa masywne, zawiesiste, dobrze przyjmuje beczkę, z wiekiem staje się korzenne. Zdecydowanie jest to wino do jedzenia: radzi sobie z francuskimi wędlinami, z dziczyzną i kaczką. Jedliśmy też do niego pieczoną kaszankę i pasowało wybornie – spróbujcie!

5. Białe CH robione są z marsanne i roussanne. Szczepy te dają wina lekkie, bardzo kwiatowe, miodowe, czasem z nutami orzechowymi, o niskiej kwasowości, wina na ciepły dzień, aperitif w ogrodzie.

6. Crozes-Hermitage to także kraina brzoskwiń i moreli! Tubylcy chętnie nimi częstują zmęczonych turystów na szlaku winnym.

La Chapelle– symbol apelacji.

Do Crozes-Hermitage podróżowałam na zaproszenie i koszt agencji Claire de Lune.

Komentarze

 • Hi Iza, 
  Are you going to write more articles about this trip?
  Regards
  Guillaume

 • Beacause here iyou find just a few simply informations for those who don`t know anything about Crozes-H.

 • Tweety35

  Obecnie butelka Hermitage La
  Chapelle 1961 kosztuje 41 041,84 PLN (netto) / but. Ku informacji wszystkich zainteresowanych. 

 •  To będzie najdroższa butelka, jaką wypiję w tym roku więc!:))) Warto mieć marzenia:)))

 • Ja ostatnio widziałem za 40 099,99 i jeszcze dodawali korkociąg za friko, więc nie jest tak źle.

 • fajna promocja… Lidl czy Biedronek?

 • Leclerc, bo zwolniło się miejsce po Yquemie za 999.

 • Lucas31

   Panie Wojciechu,

  Genialne poczucie humoru!
  Serdecznie pozdrawiam.

 • Lucas31

  Panie Izabelo,

  Kiedy pojawią się tematy związane z południową częścią doliny rodanu, nie mówię o Chatenuf, wystarczy cokolwiek na temat Gigondas, bądź Vacqueyras ostatecznie coś w temacie Cotes du Rhone Village np Seguret albo Cairanne?

  Pozdrawiam fanatyczny wielbiciel Pani liryki jeśli oczywiście mogę się tak wyrazić.

 • Tweety35

  Dokładnie 7505 Funtów (netto), Pani Izabela ma marzenie, dlaczego miała by nie wiedziec ile kosztuje jego realizacja. To naprawdę rzadki okaz ale dla osób zainteresowanych takimi winami zawsze znajdzie się chodź jedna butelka. Pozdrawiam serdecznie. Ps: Panie Wojtku rozumiem że cena jest nie typowa ale wino również. Proszę mi wierzy.  

 •  Podmiotu lirycznego rodański mistral na południe nie zapędził, podmiot liryczny wrócił właśnie z Trydentu, poza tym ma mnóstwo tematów w głowie, które wciąż są spychane na dalszy plan przez bieżące wydarzenia, ale podmiot, będący również autorem na pewno wraz z kolegami z WI będzie chciał napisać o regionach jeszcze na łamach rodzimych nieporuszanych:). Zatem, prosi o cierpliwość i cieszy się z wielbicieli;).