Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Chianti Classico

Komentarze

Po serii gorących lat w drugiej połowie minionej dekady, które przyniosły w DOCG Chianti Classico wiele win nad wyraz pijalnych, ale szybko ewoluujących, przyszedł rok 2019. Już tak zwane podstawowe wina z tego rocznika zapowiadają wspaniałą przygodę w niedalekiej przyszłości, gdy na rynku pojawią się riservy i gran selezione. Wina są pełne owocu, mają przy tym nienaganną strukturę i spinającą całość, wyrazistą kwasowość. Takie chianti classico lubimy najbardziej. Te młode wina potrafią być bardzo poważne, warto spróbować ich już dziś, choć potencjał starzenia mają spory.

W rocznikach 2015–2018 wiele zależało od dwóch kwestii. Z jednej strony od położenia winnic – wina z owoców pochodzących z parceli znajdujących się wyżej nad poziomem morza, w chłodniejszych częściach apelacji, wypadały zazwyczaj zdecydowanie lepiej – z drugiej od talentu winiarza. Trzeba jednak przyznać, że gorący początek XXI wieku wiele nauczył toskańskich winemakerów – dziś większość z nich dobrze sobie radzi z gorącą aurą.

Obok stosunkowo skromnej selekcji win z naszego rynku, nadesłanych na panel degustacyjny przez importerów, publikujemy też szeroki wybór najlepszych etykiet prezentowanych w maju tego roku we Florencji, w krużgankach klasztoru przy kościele Santa Maria Novella, na imprezie Chianti Classico Collection. Wiele z tych butelek już wkrótce trafi do polskich sklepów.

Jak kupować chianti classico

Zwracaj uwagę na słowo „classico” i symbol czarnego koguta na szyjce butelki – to gwarancja jakości win.

Rocznik ma znaczenie! Młode, podstawowe chianti classico 2019 potrafią być smaczniejsze i świeższe niż wiele win teoretycznie wyższej klasy z roczników wcześniejszych, bardzo jednak gorących.

Kupuj chianti classico z myślą o sutej kolacji. Spora dawka garbnika i kwasowości wymaga kontrapunktu w postaci dobrego posiłku (A i wina z odpowiednio dobranymi potrawami będą smakować lepiej).

CHIANTI CLASSICO GRAN SELEZIONE

♥♥♥♥ Fonterutoli Chianti Classico Gran Selezione Castello Fonterutoli 2018

Z początku bardziej powściągliwe niż dwa pozostałe gran selezione z Fonterutoli, za to o niezwykłej elegancji, ułożone, czyste, smukłe, z urokliwą nutką kwiatową. Na podniebieniu piękne, harmonijne, raczej w nowoczesnym stylu, smagnięte dębem, ale wciąż niezmiernie wytworne, z doskonałym owocem, szczere i wymuskane jak włoski galantuomo (Mielżyński, 245 zł).

♥♥♥♥♡+ Castello di Ama Chianti Classico Gran Selezione San Lorenzo 2018

Nasycone owocem, pełne, ekspresyjne, soczyste gran selezione; cudownie aromatyczne, z nutą leśnych owoców, lukrecji, dojrzałej wiśni i fiołków. Pięknie ułożone, długie, eleganckie i z dużym potencjałem.

♥♥♥♥♡+ Fontodi Chianti Classico Gran Selezione Vigna del Sorbo 2018

Toskański klasyk – skoncentrowane, ale ujęte w kamienną ramę, jeszcze szorstkie od tanin, o gęstej materii, jednocześnie świetnie kwasowe wino z nutami chrupkiej wiśni i świeżo wylanego asfaltu. Doskonała struktura i świetlana przyszłość.

♥♥♥♥♡ Fonterutoli Chianti Classico Gran Selezione Badiòla 2018

Mocno na razie beczkowe wino w wyrazistym stylu Fonterutoli. Na podniebieniu soczyste, pełne, charakterne – sporo dębu, ale też mnóstwo owocu i pełna równowaga. Czyste, eleganckie, nasycone gran selezione. Wielki potencjał.

♥♥♥♥♡ Tenuta di Bibbiano Chianti Classico Gran Selezione Vigna del Capannino 2016

Skoncentrowane, ładnie dojrzałe, korzenne, nieco słodkie, pełne leśnych aromatów wino o gęstej materii, nutach czekoladowych, gładkim, obfitym garbniku i spinającej całość kwasowości. W stylu dobrych brunello z tego samego rocznika (Wineonline, 166 zł).

♥♥♥♥♡ Villa Calcinaia Chianti Classico Gran Selezione Vigna La Fornace 2018

Nieco milkliwe, w ataku surowe wino, pokazujące na podniebieniu olbrzymi potencjał tkwiący w świetnej materii, wpisanej w nią kwasowości i garbnikach (najbardziej na razie szorstkich z całego trio gran selezione Villa Calcinaia), ale też soczystym owocu. Duży potencjał.

♥♥♥♥+ Fonterutoli Chianti Classico Gran Selezione Vicoregio 36 2018

Na razie najbardziej nieśmiałe z trójki win gran selezione of Fonterutoli, schowane nieco za dębowym sztafażem, jednak harmonijne i eleganckie. Gładkie i obfite wino o mniejszej ekspresji owocu, za to strukturalne i z dużym potencjałem.

♥♥♥♥+ Il Molino di Grace Chianti Classico Gran Selezione Il Margone 2018

Nie brak w tym gran selezione beczki, a nawet nut wanilii i słodyczy – z drugiej strony jest w nim też dużo nieskrępowanego dojrzałego owocu. Na podniebieniu zaskakująco lekkie, świeże, młodzieńcze, czyste, skalne, nieco jeszcze szorstkie (Vini e Affini, 219 zł).

♥♥♥♥+ Ruffino Chianti Classico Gran Selezione Riserva Ducale Oro 2016

Pełne, gęste, owocowe, soczyste, ciężkie wino. Na podniebieniu pojawia się szczęśliwie rześkość podbita aromatami geranium, czarnego pieprzu i mokrego żwiru. Jest też soczysty owoc i nieco szorstka, wyrazista tanina (Partner Center, 209 zł).

♥♥♥♥+ Villa Calcinaia Chianti Classico Gran Selezione Vigna Bastignano 2018

Bardzo świeże, rzutkie gran selezione z pikantno-słodką nutą dojrzałych wiśni w ataku. Wino stosunkowo lekkie, o zgrabnej, subtelnie wyrysowanej strukturze, ujęte w skalną ramę.

♥♥♥♥+ Villa Calcinaia Chianti Classico Gran Selezione Vigna Contessa Luisa 2018

Inne siedlisko, inne wino z Villa Calcinaia – gęste, pieprzne, pikantne. Struktura jednak podobna: skalna, przestrzenna, bez przesadnego ciężaru. Wino chrupkie, czereśniowe, o wyrazistej kwasowości. Świetnie zrównoważone i charakterne.

♥♥♥♥+ Volpaia Chianti Classico Gran Selezione Coltassala 2017

Eleganckie, rzutkie gran selezione pełne leśnych aromatów: od borowika w ataku po dojrzałe jeżyny na podniebieniu. Wino o wyrazistej strukturze, wszakże rysowane cienką kreską, subtelne, o średniej koncentracji, doskonałej kwasowości i przyjemnym, ciągle jeszcze wygładzającym garbniku. Smaczne (Vininova / Wina.pl 227–269 zł).

♥♥♥♥ Bindi Segredi Chianti Classico Gran Selezione Mocenni ♥♥♥♡+ 2017

Strukturalne, napięte gran selezione ze sporym potencjałem dojrzewania. Jeszcze nieco milkliwe, ze sporą dozą nut palonych, ale też wyraźnie owocowe, z dobrą kwasowością, rześkie i smaczne.

♥♥♥♥ Carpineto Chianti Classico Gran Selezione 2016

Gęsty aromat z nutą kakao i wiejskiego podwórka, wciąż nie do końca zintegrowany. Wino na razie jeszcze surowe, ale czyste, o ładnej strukturze. Jest w nim pewna chłopskość i rustykalne aromaty, co wszakże jest znakiem rozpoznawalnym tego producenta. Do wyczekania (Wine Express, 228 zł).

♥♥♥♥ Fèlsina Chianti Classico Gran Selezione Colonia 2017

Rzutkie, charakterne, rasowe sangiovese, na podniebieniu na razie zdominowane nutami beczkowymi. Wino o średniej koncentracji, wręcz lekkie, nieco jeszcze powściągliwe. Brak mu elegancji tutejszej Riserva Rancia, ale i tak jest na co czekać.

♥♥♥♥ Gagliole Chianti Classico Gran Selezione Gallule 2018

Mocno beczkowy atak z nutą wanilii, a może i kokosa. Na podniebieniu wino jednak przede wszystkim pełne owocu, rześkie, soczyste, pełne. Nie ma może wielkiej złożoności, jest za to bardzo dobrze zrobione i zwyczajnie smaczne.

♥♥♥♥ Ricasoli Chianti Classico Gran Selezione Castello di Brolio 2018

Dobry, owocowy, przenikliwy aromat zapowiada czyste wino o świetnej owocowości, strukturalne, ładnie napięte. Czuć w nim wciąż nuty dębu i wanilii, ale jest też soczysta wiśnia i świetna równowaga. Do wyczekania (M&P Mirosław Pawlina, 299 zł).

♥♥♥♥ Castello di Monsanto Chianti Classico Gran Selezione Vigna Il Poggio 2016

Monsanto słynie z długowiecznych win, które warto otwierać kilkanaście lat po zbiorach. Gran Selezione ze szczodrego rocznika 2016 wydaje się być dziś w fazie zamkniętej. Sporo tu oldskulowych nut kompotowych, szczerze mówiąc: średnio atrakcyjnych. Z drugiej strony struktura, kwasowość, garbnik, materia i ogólna równowaga pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości będzie to naprawdę świetne wino. Zaczekajmy z piciem, aż się naprawdę zestarzeje (Festus, 339 zł).

♥♥♥♥ Castello di Verrazzano Chianti Classico Gran Selezione Sassello 2016

Ciężkie wino o lekko utlenionych aromatach, z nutą toffi i mokrej gliny. Na podniebieniu wszakże żywe, całkiem soczyste, choć też bardzo skoncentrowane. Piłem lepsze roczniki Sassello – na ten prawdopodobnie warto jeszcze poczekać.

♥♥♥♥ Dievole Chianti Classico Gran Selezione Vigna di Sessina 2016

Gran selezione o chłopskim bukiecie, ale z zaskakujące czystym, wyrazistym, prostolinijnym owocem. Skoncentrowane, pełne, o dobrej kwasowości, przy tym żywe, niemal lekkie. Brak mu jednak wielowymiarowości wymaganej od tej kategorii – równie dobrze mogłoby to być zwykłe, choć bardzo smaczne chianti classico.

♥♥♥♥ Marchesi Antinori Chianti Classico Gran Selezione Badia a Passignano 2018

Wino ewidentnie do wyczekania – na razie atakuje mlecznym, nieco waniliowym aromatem. Sporo podobnych nut pojawia się także na podniebieniu. To miękka, pluszowa, gęsta interpretacja rocznika. Badia ma jednak doskonałej jakości materię, co pozwala wierzyć, że za kilka lat wyda się zdecydowanie bardziej złożona. Czekać! (Centrum Wina, 245 zł).

♥♥♥♥ Volpaia Chianti Classico Gran Selezione Coltassala 2018

W porównaniu do degustowanego w Warszawie rzutkiego rocznika 2017 (patrz wyżej) „osiemnastka” wydaje się nieco obła, odrobinę utleniona i mniej napięta. Niemniej to wino jest smaczne, gęste, o aromatach wiśni, jabłek i toffi, z delikatnym akcentem szypułki. Świetna materia, nie najgorsza kwasowość, dużo krągłości i miękkie krawędzie (Vininova / Wina.pl, 227–269 zł).

CHIANTI CLASSICO RISERVA

♥♥♥♥♡+ Fèlsina Chianti Classico Riserva Rancia 2018

Są riservy chianti classico i jest Rancia. Nawet w gorącym roczniku to wino rysowane jest umiejętnie cienką kreską. Owszem, esencjonalne, podkręcone beczką, jednak o stosunkowo lekkiej strukturze, skalne w tle, bardzo eleganckie. Mnóstwo świeżości oraz wielki potencjał (Vinoteka13 / Winkolekcja, 175–265 zł).

♥♥♥♥♡+ Riecine Chianti Classico Riserva 2018

Przenikliwe, wyraziste, żywe i soczyste wino łączące słodycz owocu z pikanterią i genialną kwasowością. Obfite, lecz w pełni zrównoważone, o doskonałej strukturze. Duży potencjał i świetna interpretacja rocznika.

♥♥♥♥♡ Monteraponi Chianti Classico Riserva Il Campitello 2018

Piękna przestrzenna riserva o stosunkowo lekkiej strukturze, doskonale napięta, kwasowa. Wino zachowuje żywą owocowość, jest pikantne, wyraziste, rasowe. Klasa!

♥♥♥♥♡ Ricasoli Chianti Classico Riserva Brolio 2018

Riserva na miarę gorącego rocznika: pełna, krągła, bogata, o słodkim dojrzałym owocu, z miękką, gładką taniną, ale też w pełni harmonijna, umiejętnie podrasowana beczką, świetnie kwasowa, pikantna i głęboka (M&P Mirosław Pawlina, 168 zł).

♥♥♥♥♡ San Giusto a Rentennano Chianti Classico Riserva Le Baròncole 2018

Długie i eleganckie wino o gładkiej fakturze, ale wciąż jeszcze ściągającym garbniku. Skoncentrowane, lecz nie przesadzone, wyraziste, subtelnie podkręcone nutami beczkowymi. Harmonijne, pozostawiające słodki posmak czarnych późnych wiśni.

♥♥♥♥+ Fèlsina Chianti Classico Riserva Rancia 2017

Wyraziście pachnąca, owocowo-ziołowa riserva, pełna siły i elegancji. Na podniebieniu zaskakująco miękka (jak na Rancię), choć typowa dla rocznika. Jest w tym winie dużo owocu i soczystości, jest też napięcie. Warto zaczekać (Vinoteka13, 265 zł).

♥♥♥♥+ Tenuta di Bibbiano Chianti Classico Riserva 2016

Znów świetnie skoncentrowany ostry aromat, łączący w sobie nuty leśne z akcentem fenolicznym i redukcyjnym niuansem. Wino o świetnej materii i ładnie wpisanych w nią garbnikach i kwasowości, szczodre, jeszcze ciut szorstkie, ale potoczyste i z co najmniej kilkuletnim potencjałem (Wineonline, 125 zł).

♥♥♥♥ Frescobaldi / Tenuta Perano Chianti Classico Riserva 2016

Znakomicie zrównoważone, dobrze skoncentrowane, ale też pełne oddechu i chrupkich wiśni, bardzo umiarkowanie beczkowe, czyste, żywe, o doskonałym garbniku i kwasowości (Mielżyński, 160 zł).

♥♥♥♥ Il Molino di Grace Chianti Classico Riserva 2017

Dobrze skoncentrowane, czyste wino o soczystej wyrazistej owocowości. Dość gładkie i miękkie, ale zachowujące charakter i pazur apelacji (Vini e Affini, 139 zł).

♥♥♥♥ Il Molino di Grace Chianti Classico Riserva 2018

Rzadko się zdarza, by podstawowe classico i riserva jednego winiarza z tego samego rocznika były pokazywane obok siebie. Krzepki styl Il Molino jest tu zachowany, wino sprawia jednak wrażenie bardziej oldskulowego. Czuć w nim delikatne nuty utlenienia, niuans jabłecznej pestki. Całość jest jednak swoiście rześka, delikatna i elegancka (Vini e Affini, 136 zł).

♥♥♥♥ Volpaia Chianti Classico Riserva 2017

Riserva o skoncentrowanych aromatach, dość za to przewietrzona na podniebieniu. Wino o przyjemnej strukturze, sporej dawce tanin, ładnym owocu, harmonijne, bardzo pijalne przy 14 proc. alkoholu. Warto poczekać na nią 4–5 lat (Vininova, 133 zł).

♥♥♥♥ Castello di Gabbiano Chianti Classico Riserva 2013

Przedziwna riserva o wyraźnie ewoluowanym, ale wciąż niestarym charakterze. Pachnie mięsem, ziołami, konfiturą ze śliwek i leśnych owoców, skórą. Na podniebieniu zdecydowanie spokojniejsza, ułożona, raczej szepcze, niż krzyczy. Wino do wypicia najpóźniej na Boże Narodzenie 2021, ale też niepozbawione elegancji i w tej chwili niezwykle przyjemne (Buy Wine, 98 zł).

♥♥♥♡+ Fèlsina Chianti Classico Riserva 2017

Poważna riserva o wyrazistym garbniku, wciąż nieco szorstkim, dopiero się układającym. Pachnie i smakuje soczystym leśnym owocem (z domieszką czereśni). Struktura i kwasowość na miejscu, choć zdecydowanie brak jej błysku i głębi „zwykłego”, dwa lata młodszego classico z tej samej winiarni (Vinoteka13, 169 zł).

♥♥♥♡ Castelli del Grevepesa Chianti Classico Riserva Castello di Bibbione 2015

Ładnie dojrzała, ułożona, gotowa do picia riserva o rzutkiej kwasowości, gładkich krawędziach, wyrazistym, choć już dość wypolerowanym garbniku. Sporo materii, harmonijne wino (Le Barbatelle, 99 zł).

♥♥♥♡ Rietine Chianti Classico Riserva 2015

Mocno ewoluowana, powidłowa w ataku riserva, z wyrazistą nutą słodkiego grylażu; dużo już nut balsamicznych. Na podniebieniu gęsta, oldskulowa, z wygładzoną taniną i słodkawym posmakiem; dla miłośników starszych win będzie doskonała. Zachowuje energię dzięki wciąż żywej wyrazistej kwasowości (Rafa-Wino, 173,49 zł).

♥♥♥+ Castello di Albola Chianti Classico Riserva 2016

Wino o gęstym aromacie, łączącym nuty leśne z toffi, na podniebieniu dość skromne, o niezłej strukturze, ale przeciętnie aromatyczne. Smukłe, z dobrym garbnikiem i zupełnie przyzwoitą kwasowością (Noma, 108,40 zł).

CHIANTI CLASSICO

♥♥♥♥♡ Fontodi Chianti Classico 2018

Fontodi świetnie wybrnął z kolejnego ciepłego rocznika. Czuć tu gęstość, obfitość, tężyznę, wszystko równoważy jednak wyrazista struktura i wciąż jeszcze niewygładzony garbnik. Słodycz owocu dobrze harmonizuje z ożywczą pieprznością.

♥♥♥♥♡ Monteraponi Chianti Classico 2019

Monteraponi zawsze buduje swe wina na perfekcyjnej strukturze. Nie inaczej jest w roczniku 2019. To soczyste classico, wypełniające usta, o nieskrępowanej, wiśniowej owocowości. Jest doskonale zbudowane, okiełznane znakomitą kwasowością, nieco pikantne, ciut słone, w sumie zaś pełne, eleganckie i długie.

♥♥♥♥♡ Riecine Chianti Classico 2019

Czysty hedonizm – pieprzne i pikantne aromaty, na podniebieniu zaś wino chrupkie, doskonale napięte, o perfekcyjnej strukturze, ale też wiśniowe, soczyste, skąpane w owocu. Pyszne dziś, zachowa formę przez kolejną dekadę.

♥♥♥♥+ Isole e Olena Chianti Classico 2019

Classico o pięknym aromacie – głębokie, czereśniowo-wiśniowe, uwodzicielskie. Na podniebieniu czuć delikatną beczkę, nuty dębowe nie dominują jednak nad owocem. Kwasowość wpisuje się w doskonałą materię. Krągłe, lecz w pełni harmonijne (Centrum Wina, 155 zł).

♥♥♥♥+ San Giusto a Rentennano Chianti Classico 2019

Po nieco wstrzemięźliwym ataku wino urzeka integracją i elegancją aromatów. Ma doskonałą strukturę, jest przy tym stosunkowo lekkie, zbudowane na chrupkim owocu. Garbnik na razie nieco szorstki. Zapowiada się mnóstwo przyjemności za 2–3 lata.

♥♥♥♥ Brancaia Chianti Classico 2019

Bardzo wiśniowe, jednocześnie pieprzne classico o zachęcających aromatach. Tęgie, ale harmonijne, z przyjemną pikanterią równoważącą obfity słodki owoc. Wyraziste, krągłe, poważne.

♥♥♥♥ Fontodi Chianti Classico Filetta di Lamole 2018

Classico z pojedynczej, piaszczystej, wysoko (620 m n.p.m.) położonej winnicy zwykle charakteryzuje się lekkością i kwiatowymi aromatami. W ciepłym roczniku 2018 doszła do tego niezwykła soczystość owocu i ożywczy słony niuans. Doskonale ułożone.

♥♥♥♥ Monteraponi Chianti Classico Baron’Ugo 2017

Lekko szypułkowy aromat z nutą pestki jabłecznej w ataku. Żywe, o dobrej koncentracji, świeże. Na podniebieniu bardzo soczyste, lekko szorstkie, pikantne, pełne dojrzałej wiśni. Rasowe, w starym stylu.

♥♥♥♥ Badia a Coltibuono Chianti Classico 2019

Chianti pełne nut wiśniowych, nasycone owocem, czyste i rasowe. Na podniebieniu to wciąż bardzo młodzieńcze wino o dużej chrupkości, świetnie kwasowe, owocowe, swoiście lekkie, pyszne.

♥♥♥♥ Fèlsina Chianti Classico 2019

Owocowy, fiołkowy, leśny charakter chianti classico. Niezła, choć nieprzesadna koncentracja. Wino o sporym garbniku, gotowe ładnie się starzeć przez kolejne 3–4 lata. Soczyste, po prostu bardzo smaczne i harmonijne (Vinoteka13, 115 zł).

♥♥♥♥ Fonterutoli Chianti Classico 2018

Classico w typowym stylu Mazzeich – szczodrze potraktowane beczką, pełne nut leśnych owoców i dojrzałych wiśni, nowoczesne, świetnie zrobione, o wyrazistym garbniku i równoważącej kwasowości. Udało się znakomicie wybrnąć z gorącego rocznika, choć ułomek to nie jest (Mielżyński, 95 zł).

♥♥♥♡ Podere Le Cinciole Chianti Classico 2015

Nieuchronna ewolucja tego już sześcioletniego wina, które ubrało się w balsamiczny bukiet i lekkie utlenienie spod znaku drzewa sandałowego. Na podniebieniu pikantne, wytrawne, niezbyt bogate, zaczyna już wysychać w gorzkiej końcówce, ale daje cywilizowaną, staroświatową przyjemność (Winemates, 104,70 zł).

♥♥♥♡ Rietine Chianti Classico 2017

Gorące classico z wyraźnym akcentem podsmażonych leśnych owoców w ataku, ale i zielonkawą nutą liści czarnej porzeczki. Miękkie, gładkie, o krągłych krawędziach, soczyste, ciut podgotowane, ale z dobrą dawką garbnika trzymającego całość razem. Przyjazne (Rafa-Wino, 93,49 zł).

♥♥♥♡ Volpaia Chianti Classico 2019

Rzutkie, chrupkie, pachnące czereśnią wino lekkiej budowy, choć o wyraźnej strukturze i dobrej kwasowości. Leśne owoce wydają się nieco przypieczone, ale całość robi świetne wrażenie i pokazuje subtelniejszą twarz chianti classico. Nad wyraz pijalne (Vininova, 98 zł).

♥♥♥+ Frescobaldi / Tenuta Perano Chianti Classico 2018

Nowoczesne classico, beczkowe, zdominowane przez nuty kokosa, skoncentrowane i wciąż jeszcze bardzo młode. Na podniebieniu więcej soczystego owocu i nut czereśniowych. Wino o sporych ambicjach, ale bez struktury, która mogłaby udźwignąć nadmiar dębu. Warto jednak zaczekać 2–3 lata (Mielżyński, 108 zł).

♥♥♥ Piandelgallo Chianti Classico 2018

Lekko przykurzone, ciut utlenione sangiovese z nutą starej politury i nieco kompotowym owocem. Na podniebieniu przyjemne, trochę już balsamiczne, jesienne, choć jak na ledwie trzy lata brak mu odrobinę świeżości. Do ragù z dzika będzie jednak w sam raz (Noma, 59,59 zł).

♥♥♡+ Tenuta di Bibbiano Chianti Classico 2018

Skoncentrowane, leśne chianti classico o wyraźnym akcencie jeżynowo-jagodowym, niemal powidłowe, z nutami czekolady, korzenno-balsamiczne. W ustach zaskakująco szczupłe wobec tego, co zapowiada nos. Bez koncentracji, za to wyraźnie oksydowane (Wineonline, 89 zł).

Degustował we Florencji Tomasz Prange-Barczyński, w Warszawie – z Wojciechem Bońkowskim

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów / degustowane na zaproszenie producentów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Wczoraj właśnie popijałem Brolio Chianti Classico 2015, nie ujęte co prawda w zestawieniu. Wino sześcioletnie jednak w fazie mocno schyłkowej, na granicy pijalności, pół butelki poszło do zlewu… Jak classico to jednak tylko świeże roczniki…

    • Konstanty Jaxa-Rożen

      W moim opinie, nie trafiles na najlepsze producent na annata, ja wybrałbym Brolio tylko na Gran Selezione. 2015 annata od dobry producent ma potencjal do lezakowania jeszcze 5-10 lat

    • (Blogger)

      Konstanty Jaxa-Rożen

      Nie zgodzę się, tydzień temu otworzyliśmy Fontodi ChCl 2015 i było w świetnej formie, 6 lat dla najlepszych win z apelacji nie jest jakimś nadzwyczaj długim czasem dojrzewania.

      • Robert Dąbrowski

        Też tak uważam. Jeśli mówimy o najlepszych CC, to nawet 10 lat nie jest niczym nadzwyczajnym, bo nie raz tego doświadczałem.

        • Bel Mondo

          Pewnie tak. Ale sprawdziłem i nawet producent podaje dla tego wina Lagerpotenzial 6 lat. Ja tę butelkę dostałem, a że importerem jest M&P mający swoje sklepy z alkoholem, to pewnie butelka była zakupiona w takim sklepie. Dochodzi więc jeszcze kwestia kilkuletniego „leżakowania” butelki na półce sklepowej w nie wiadomo jakich warunkach…

          • Konstanty Jaxa-Rożen

            Oczywiście, zgadzam się co do ważności sposobu przechowywania. No i znaczenie rocznika. Podtrzymuję jednak ogólne spostrzeżenie, że dla dobrych producentów 10 lat nie musi i często nie jest problemem.

  • Chianti Classico jest moje ulubione wina, co mam najwiecej w moim lodowki :)
    I potwierdzam ze to jest swietnie panel z duzymi faworitami! Bardzo sie ciesze ze jak najlepsze Riserva i Annata trafile wina z tradicyjne producenci ktory albo nie dojzewaja wina w nowym beczkiem albo ta nowa beczka jest bardzo zaintegrowana. Fonterutoli, Fontodi, Riecine, San Giusto, Isole e Olena <3 naprawde jest warto poczekac pary lat zeby otwierac fantastyczny wino!

  • Wartościowy przegląd. Lubię CC od zawsze, choć do niektórych producentów jestem zrażony i unikam. Jedno z dwóch win, które w moim winiarskim, długim życiu wylałem do zlewu, to było Chianti Classico, ale nie będę się pastwił nad producentem. Niektóre z tych win będę kupował, choć niestety, nie będą to polskie sklepy, bo w przypadku droższych win, różnica na butelce 80 czy 90zł jest dla mnie znacząca.

  • Zbieg okoliczności. W sobotę 11.12 zorganizowaliśmy, wraz z narzeczoną i kolegą, spotkanie przy Chianti Classico. Porównaliśmy trzy butelki: Felsina Berardenga Chianti Classico 2019, Castello di Albola Chianti Classico 2018 i Volpaia Chianti Classico 2019. Wyniki były jednogłośne. Wszystkim najbardziej smakowała Felsina. Wino było szczupłe, ale wyraziste – nakreślone ostrymi liniami. Oparte głównie na kwasowej, świeżej owocowości żurawiny z odrobiną wiśni i kwiatów. Przeszkadzały, suche jeszcze trochę taniny. Chianti Classico jakie lubię. Drugą nalaliśmy Albolę i było to niestety całkowite rozczarowanie. Mało konkretna, taka trochę rozmemłana. Owoce przygaszone, lekko przykurzone, kwasowość dosyć wysoka ale nie wyróżniająca się. Taniny momentami mocno suche. Wino, które nie ma pomysłu na siebie. Ostatnią otworzyliśmy Volpaję. Całkowicie inny obraz Chianti Classico. W pierwszej chwili, w nosie, mocny atak lukrecji. Później wiśnie, czereśnie, jeżyny, żurawina i suszony rozmaryn. W pewnym momencie nos dominują suszone wiśnie w czekoladzie. Aromaty się zmieniają, ale wino jest cały czas po tej bogatszej, pełniejsze stronie. Usta odwrotnie – proste i świeże. W smaku głównie czereśnie i żurawina. Dosyć wysoka kwasowość i pudrowe taniny. Smaczne, ale to nie to czego szukaliśmy. Brawa dla Felsiny!