Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Auchan – wina na majówkę

Komentarze

Macie już wina na baaaardzo długi majowy weekend? Jeśli nie, pora się wyposażyć. Jeśli tak, to i tak z ciekawością wpadniecie do Auchan, bo ta – najbardziej dynamiczna w ostatnim czasie – sieć znów rzuciła na półki nowy zestaw win. Tym razem nie ma gazetki, a akcja nie jest tak skoordynowana jak kultowe już jesienne festiwale wina w Auchan, lecz i tak z podnieceniem patrzy się na półki zapełnione kilkudziesięciu nowymi etykietami z Francji i innych krajów (w ostatnim czasie sporo ciekawych propozycji z RPA od arcysolidnego hurtownika Boutinot).

Spróbowałem tylko wycinka oferty (w czasie ostatniej wizyty w Auchan moją uwagę zwróciły wina z Doliny Loary ze szczepu Chenin Blanc, a także grecki Sigalas, o którym osobno wkrótce) – łącznie 35 win. Wśród nich sporo przeciętnych, czasem solidnych, ale pojawiły się prawdziwe hity. Tej wiosny ciekawe smakowo i cenowo są na przykład białe burgundy (rzadkość w naszych marketach). Oferta nie jest ograniczona czasowo, lecz doświadczenie uczy, że najlepsze flaszki znikną szybko. Zatem marsz do sklepu!

Pełne opisy win:

Skala ocen: ♥ wino mierne, niepolecane; (odpowiednik oceny punktowej 75–79/100); ♥♥ przeciętne; ♥♥♥ dobre do bardzo dobrego; ♥♥♥♥ doskonałe; ♥♥♥♥♥ niezapomniane.

♥♥♥♡ Antech Blanquette de Limoux Grande Réserve Brut 2015

Langwedockie bąbelki ze szczepu Mauzac, w zapachu i smaku przypominające lekką metodę szampańską. Niewątpliwa głębia i zachęcająca czystość aromatów jabłka i gruszki, mało wszak drożdżowo-chlebowego bogactwa oczekiwanego od win dłużej leżakujących na osadzie. Zamiast „Wielkiej Rezerwy” mamy więc bardzo porządne, ale w pewnym sensie skromne wino, niewyrastające ponad swój regionalny kontekst. (35,99 zł).

♥♥♥♡ Domaine Cordier Père & Fils Saint-Véran Vieilles Vignes 2017

Arystokratyzm białej Burgundii – szczytowa ekspresja maślanego, gruszkowego Chardonnay z dużą głębią i znakomitą integracją dębowej beczki. Kwasowość raczej wtopiona, w końcu jesteśmy na ciepłym południu regionu, ale równowaga jest doskonała. Świetne! (54,99 zł).

♥♥♥♡ FM A/AT F-21190 Mâcon-Villages Château de la Tour de l’Ange 2017

Typowa południowa Burgundia – dużo gruszki, niemal brzoskwini, masła, tutaj jednak dołożono po pierwsze – lekkie nuty tostowe od beczki (rzadko w Mâcon używanej, tutaj dodającej przyjemnej złożoności), po drugie – całkiem rześką kwasowość. To młode wino jest więc świetnie wyważone i bardzo asertywne. Pełen sukces. (39,99 zł).

♥♥♥♡ Wolfberger Alsace Grand Cru Pinot Gris Pfersigberg 2016

Mamy wszystkie składniki udanego alzackiego Pinot Gris: moc, koncentrację, cukier resztkowy, dojrzałe owoce z sadu, masło, przyprawy, bogactwo bez karykatury, powagę bez przemocy. Jedyne pytanie, pozostające bez odpowiedzi, to czy ta flaszka z wielkiej rozlewni warta jest swojej (prawda, że w Alzacji mocno i tak zdewaluowanej) kategorii grand cru? (59,99 zł).

♥♥♥ A.C.S.C.A. / Tenuta Il Cascinone Piemonte Sauvignon Blanc Camillona 2017

Mięciutkie jak koci grzbiet sauvignon z nutami słodkiej gruszki i wręcz wanilii. Po cytrusowej rześkości tego szczepu nie ma śladu, choć aromaty są zgodne ze wzorcem. Wino jest bardzo czyste, apetyczne i w dobrej cenie, choć pod względem struktury mało typowe. (34,99 zł).

♥♥♥ A.C.S.C.A. / Tenuta Il Cascinone Piemonte Merlot Soliti 2016

Merlot bardzo dojrzały i gęsty, mimo północnego pochodzenia (jest to jednak Monferrato, czyli najcieplejsza część Piemontu). Owoc jest intensywny, lekka nuta tytoniu typowa dla szczepu, jednak czar wina wysokiej klasy pryska w zetknęciu z nieco gorzkimi taninami. (35,99 zł).

♥♥♥ A.V.P.S.C.A. Moscato d’Asti Alasia 2018

Kwiat pomarańczy i słodzona herbata – na szczęście całość jest całkiem świeża, winogronowa, więc pije się bez zmęczenia mimo naprawdę sporej zawartości cukru. (29,99 zł).

♥♥♥ A.V.P.S.C.A. Gavi del Comune di Gavi Alasia 2018

Jak na Gavi ładny aromat – gruszki, jabłka, wręcz brzoskwinie. W smaku wino bardzo lekkie, proste, kwasowe, wytrawne. Czyste i dobrze wykonane. (39,99 zł).

♥♥♥ A.V.P.S.C.A. per Adria Vini Montepulciano d’Abruzzo «i» 2017

Bardzo proste i podstawowe, ale jakoś tam przekazujące cechy swojego szczepu – mięsistość, rustykalną taniną, głęboki porzeczkowy owoc – montepulciano. Dobrze zrobione wino przemysłowe. (17,99 zł).

♥♥♥ Cave de Gan–Jurançon Jurançon Le Bon Roy Henry 2017

Rzadko u nas widywane wytrawne Jurançon, w dodatku bardzo udane – zamiast być nagim kwasem jak niektóre wina z tej apelacji, jest całkiem pełne i intensywne, z nutami brzoskwiń, wręcz mango, choć zupełnie niesłodkie i rzeczywiście (ale Jurançon zawsze takie jest) arcykwasowe. Dobra niespodzianka. (32,99 zł).

♥♥♥ Caves de Marsigny Crémant de Bourgogne Signé Bourgogne Brut Réserve

Porządne „szampańskie” – świeże, przyjemnie pieniste, z finezyjnymi bąbelkami, nutami jabłek, cytrusów, drożdży. Wytrawne bez agresywności i półpełne bez wielkiej złożoności. Solidne. (39,99 zł).

♥♥♥ Château Ladesvignes Bergerac Rosé Grand Chemin 2018

Solidny róż z rzadko widywanych u nas w tym kolorze okolic. Charakter merlota i caberneta wyraźne w akcentach czerwonej papryki, porzeczki, ale pojawia się i malina. Wytrawne, średnio kwasowe, ładnie wyważone, klasyczne, do jedzenia. (25,99 zł).

♥♥♥ Château Roquefeuille Côtes de Provence Saint-Victoire Rosé 2018

Klasyczna Prowansja z barwy – bledziutkiej – i stylu – mgławicowo-kwiatowo-owocowego. W tym stylu wino bez większej werwy, raczej proste, mniej precyzyjne i czyste od najlepszych – smaczne, ale niewiele więcej. (49,99 zł).

♥♥♥ Domaine des Petits Quarts Coteaux du Layon Réserve 2017

Dobry przykład wina słodkiego ze szczepu chenin blanc – z nutami suszonych owoców, wigilijnego suszu z jabłek i gruszek, z lekko pikantną nutą szlachetnej pleśni. Sporo kwasowości, umiarkowana słodycz, świetna gastronomiczna równowaga. (35,99 zł).

♥♥♥ Dopff au Moulin Alsace Château du Moulin Auxerrois Vieilles Vignes 2016

Z Auxerrois (historycznego szczepu podobnego do Pinot Blanc) trudno jest wycisnąć wino wyraziste. Tutaj poruszamy się w znajomych i niezbyt w sumie podniecających rejestrach maślano-orzechowych, na niskim wszak poziomie intensywności. Smaczne, ale proste i o wąskich horyzontach.

♥♥♥ F71570084A pour Boutinot Paarl Heights Sauvignon Blanc 2018

Szparagi, mięta i trochę słodkiego melona, aromatyczne, ale bardziej wstrzemięźliwe od egzemplarzy tego szczepu z Nowej Zelandii. Kwasowość nieagresywna, całość mięsista, atrakcyjna. (19,99 zł).

♥♥♥ FM A/AT F-21190 Saint-Véran Château de la Tour de l’Ange 2017

Udany południowy burgund, pełny, wyrazisty, strukturalny, zarazem jednak o zmysłowym, gruszkowo-maślano-orzechowym wyrazie. Wszystko na swoim miejscu na czele z ceną 42,99 zł.

♥♥♥ HE à 68770 / Rittimann Alsace Gewurztraminer 2017

Wszystko zgodne z normą, czyli gewürztraminer z Alzacji bez „ü” na etykiecie, ociekający cukrem, lekko oleisty, pikantny, w sumie jednak dobrze zrównoważony i bardzo atrakcyjny jako wino gastronomiczne, nawet jeśli cokolwiek banalne. (34,99 zł).

♥♥♥ Les Vins Bréban Coteaux Varois en Provence Domaine 3 Mômes Rosé 2018

Bladolicy róż w klasycznym stylu prowansalskim – leciutki, aluzyjny, delikatny. Treści mało i jesteśmy bardzo dalecy od wybitności, ale wino jest czyste i dobrze reprezentuje swój (niebywale dziś modny) styl. (32,99 zł).

♥♥♥ Pierre Bourré Muscadet de Sèvre et Maine Sur Lie Domaine de la Cordouère 2017

Muscadet bez większej osobowości, ale bardzo typowy – lekki, rześki, wyraźnie mineralny, swoiście treściwy, atlantycki, smaczny! (24,99 zł).

♥♥♥ Pierre Jacolin Menetou-Salon La Croix de Pierre 2017

Pieprzne, żywe, „nerwowe” jak to mówią we Francji Sauvignon Blanc ze swego loarskiego matecznika. Jest to wino dość szczupłe i dla niektórych będzie zbyt wytrawne, ale jest z pewnością typowe i autentyczne. (46,99 zł).

♥♥♥ Producta Vignobles Entre-Deux-Mers La Peyrière Cuvée Prestige 2017

Lekko beczkowane białe bordeaux, z nutami tostów i orzechów ponad rześką zieloność Sauvignon Blanc. Półciężkie, lepsze do jedzenia i to raczej pieczonych lub gotowanych ryb niż skorupiaków. (24,99 zł).

♥♥♥ Roger Félicien Brou Vouvray Brut Ronsard

Rzadko u nas widywane Vouvray w wersji musującej, o dominancie zielonego jabłka, z lekką nutą chlebowych drożdży. Czuć szczyptę cukru, wino jest jednak wytrawne, kwaśno-jabłeczne, bardzo gastronomiczne. Dobre. (35,99 zł).

♥♥♥ Wolfberger Alsace Sylvaner Vieilles Vignes 2017

Jak na alzackiego Sylvanera, zwykle wino zupełnie bezsmakowe, pełen sukces – przyjemne i ciekawe nuty szarej renety, pieczonego w soli selera, gruszki w occie, całość wytrawna bez agresywności, świetnie skomponowana. (37,99 zł).

♥♥♡ Adria Vini Sicilia Grillo Il Meridione 2018

Bardzo lekkie, rozwodnione, jednak ciekawe i sympatyczne wino z flagowej sycylijskiej odmiany. Ma doprawdy więcej charakteru niż niemal wszystkie wina białe w tym przedziale cenowym – brzoskwinię, migdał, śródziemnomorskie zioła, przy całkiem niezłej świeżości. Zdecydowanie polecane. (16,99 zł).

♥♥♡ Domaine Le Vieux Moulin Tavel 2018

Z jednej strony mamy cechy Tavela, czyli głęboką, nasyconą barwę i intensywność malinowego owocu. Z drugiej – wino jest skąpe, kostycznie wytrawne, nie daje tej radości życia, jakiej oczekuje się po tej apelacji. (31,99 zł).

♥♥♡ F71084A pour Boutinot Paarl Heights Merlot 2017

Bardzo słodki i miękki Merlot z lekkim dymnym akcentem jakże typowym dla win z RPA. Prościutkie, smaczne, ale prymitywne. (19,99 zł).

♥♥♡ F71570084A pour Boutinot Paarl Heights Rosé 2018

Proste rosé bez większej osobowości. Średnio intensywne, świeże, wytrawne, lecz pozbawione charakteru poza nutą kompotowej truskawki. (19,99 zł).

♥♥♡ HE à 68770 / Rittimann Alsace Riesling 2017

Bardzo pachnący (chyba aż nadto, bo kojarzy się z mydełkiem fa) Riiesling o półwytrawnym zacięciu. Pod tym cukrem jednak wodnisty i nieco zielony – bardzo prosty. (28,99 zł).

♥♥♡ HE à 68770 / Rittimann Alsace Pinot Gris 2017

Półwytrawny Pinot Gris, typowy dla Alzacji, mocno dojrzały, podpieczony, brzoskwiniowy, lekko płaski, ale wystarczająco intensywny i wyrazisty, by w tym nieco mdłym stylu się nie nudzić. (31,99 zł).

♥♥♡ W1740 for Boutinot California Another Story White Zinfandel 2017

Wszystko zgodnie z oczekiwaniami – słodka landrynka o kompotowych, poziomkowych aromatach identycznych z naturalnymi. Bez emocji, ale i bez bólu. (25,99 zł).

♥♥ Château La Fleur Bellevue Blaye Côtes de Bordeaux 2017

Prościak o smaku posłodzonej sałaty. Brakuje mocniejszych nut cytrusowych, zielonych Sauvignon Blanc, nawet w swoim lekkim, świeżym stylu wino jest mdłe i rozmyte. Szkoda. (30,99 zł).

♥♥ Domaine de Flines Cabernet d’Anjou 2017

Wyraźnie półwytrawne rosé o nie do końca przyjemnym, popiołowym aromacie caberneta. Jedzie na cukrze, świeżości mało, a rejestr kontrowersyjny. (24,99 zł).

♥♥ Vignobles et Domaines du Sud-Ouest Côtes de Gascogne Domaine Hauret 2017

Bardzo lekkie, kwaśne, zielone, niedojrzałe wino z Gaskonii o dominancie szparagów z winegretem. Brak owocu, czyli brak głównej poszukiwanej zalety. Mocno zmrozić i szybko czymś zagryźć. (23,99 zł).

♥♡ JP Selles Côtes de Provence Saint-Victoire Domaine des Deux Monts 2018

Nieudane rosé z Prowansji, zamiast kwiatów i cytrusów pachnie ściekową redukcją. W smaku jest bardzo blade, rozwodnione i znów – mało owocowe. (35,99 zł).

♥♡ Pierre Bourré Touraine Sauvignon Domaine des Chezelles 2016

Odstręczające swoją redukcją (nuty kocich sików, kanalizacji) Sauvignon z Loary, które najlepsze ma już dawno za sobą. Owoc zgasł, zostały najgorsze cechy szczepowe. (28,99 zł).

Źródło win: nadesłane do degustacji przez producentów i importerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Na razie do sklepów nie dojechały, przynajmniej do Jeleniej Góry. Prawdopodobnie pojawią się też w wyższych cenach. Auchan mógłby również zmienić praktykę całkowitego zalepiania oryginalnej kontretykiety zawierającej przydatne informacje, własną kontretykietą.

    • Wojciech Janowicz

      Ta kontretykieta to kompromitacja level master. Zwerbowałem sobie 2 ludków z tej sieci. Racja Pana 100%. Pozdrówki

    • (Importer)

      Wojciech Janowicz

      Potwierdzam – w Markach również nowości brak.

  • (Blogger)

    Na Modlińskiej w Warszawie tylko Sylvaner. Reszty ani widu, ani słychu, za to Quarts de Chaume za 85 zł i Chateau la Riviere za 60

  • Gdynia wszystkie wina są

  • Przepraszam, od kiedy ta oferta?
    Odwiedziłem przybytek na Modlińskiej i nic…

    Z braku laku wziąłem opisywany kiedyś tam Feast.
    Profesjonalnie za to prezentuje się zakątek włoski hehe
    *facepalm*

    • (Winicjatywa)

      Johnny Blaze

      Wina z tej oferty mają być dostępne do wyczerpania zapasów.

      • Wojciech Bońkowski MW

        PRL wiecznie żywy…
        Taki kawał stary mi się przypomniał. Przychodzi McGyver do sklepu w… Gorlicach (serdeczne pozdro redakszyn Klesyk). Zagaja miło: Dzień dobry, czy dostanę gwoździe? Odpowiada większej aparycyi sprzedawczyni: Eeee nie ma, ale keczup mamy! McGyver pewnie odpowiada: Do wyrzutni potrzebuję, więc też może być! ;-)

  • W Wola Parku większość win jest dostępna