Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Yacobus Albae 2013

Komentarze
Plus za etykietę! © Maciej Nowicki.
Plus za etykietę! © Maciej Nowicki.

Winnica Jakubów Yacobus Albae 2013 

Minęły już czasy, gdy debiut polskiej winnicy w legalnej sprzedaży był nie lada wydarzeniem. Dziś premiery następują nie tylko regularnie, ale i na tyle często, że niektóre można przeoczyć. Dlatego posypuję głowę popiołem, sumiennie recenzuję i polecam kolejne dwa polskie wina – oba znajdują się w ofercie krakowskiego importera Win-Ko, który ostatnio otworzył podwoje także i w Łodzi.
Dolnośląska Winnica Jakubów (znajdująca się w miejscowości o tej samej nazwie) została założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza, a od 2013 roku prowadzi ją jego syn – Michał. Aktualnie obejmuje 2 h, ale w przyszłości przewiduje się dalszej jej powiększenie. Powstające tu wina zdobyły już wiele nagród, m.in. na konkursach Galicja Vitis, Winobrania w Zielonej Górze oraz Enoexpo w Krakowie, stąd nie byłem szczególnie zaskoczony, że smakowało mi także białe Yacobus Albae. To kupaż czterech białych szczepów: seyval blanc, pinot blanc, chardonnay i bianca. W aromatach dominują cytrusy i jabłka oraz wyraźne nuty białych kwiatów. Raczej delikatne, z dobrą kwasowością, przyjemnie orzeźwiające.

Wino na medal! © Maciej Nowicki.
Wino na medal! © Maciej Nowicki.

Dla zwolenników koloru czerwonego także mam propozycję. To Neo Regent 2012 z małopolskiej Winnicy Hybridium. Jej założycielem jest Marcin Pierożyński, któremu zresztą zakładanie różnych miejsc bardzo dobrze wychodzi – ma na kącie kilka krakowskich restauracji, z rewelacyjną ZaKładką na czele. Sama winnica powstała w 2009 roku i podobnie jak ta lubuska, obejmuje obszar 2 hektarów. Hybridium dorobiło się już uznania w środowisku dla umiejętnie stosowanego starzenia win w beczkach dębowych (zwykle ok. 6 miesięcy) i to wyczucie widać także w opisywanym Regencie. Aromaty wiśni umiejętnie łączą się z nutami ziemistymi i pieprznymi, wyczuwa się akcenty dębu i fajną, pikantną końcówkę. Buraków i innych warzyw nie stwierdzono – także dlatego, że wreszcie ktoś pozwolił się Regentowi zwyczajnie zestarzeć, ale rocznik 2012 wciąż zwiastuje sporo potencjału na przyszłość.

Dystrybutorem win jest Win-Ko. Opisywane roczniki (niedostępne już u producentów) można kupić w Krakowie, w łódzkiej restauracji Galicja, a Neo Regent także w ZaKładce oraz Il Calzone (w cenach restauracyjnych).


Źródło: butelka Yacobus Albae nadesłana do degustacji przez dystrybutora, Neo Regent – zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Radek Rutkowski

    Regent bez buraków – nie uwierzę, dopóki nie spróbuję.

    • Robert Szulc

      Radek Rutkowski

      Ja też nie uwierzę w Regenta bez takiego łueee…

    • Szymon Rzeźniczek

      Radek Rutkowski

      Wierzę, liczę na takiego, ale też nie piłem nigdy nieburaczanego Regenta.

      • Maciej Nowicki

        Szymon Rzeźniczek

        Dlatego zachęcam do spróbowania – sam nie wierzyłem dopóki tego nie uczyniłem :)

      • Tomasz Fijał

        Szymon Rzeźniczek

        Regent zdecydowanie bez buraków! dostępny także w Wine Bar i Sklep Stoccaggio w Krakowie. U nas za 49 pln.

  • Tomasz

    Chyba na koncie.

    • deo

      Tomasz

      albo w kącie

  • Winnice Wzgórz Trzebnickich

    Winnica Jakubów to Dolny Śląsk :)

    • Maciej Nowicki

      Winnice Wzgórz Trzebnickich

      Już poprawione, to chyba z tego nadmiaru :)

  • deo

    Ile kosztuje ten regent?