Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Jewel of Nasik Tempranillo–Shiraz 2014

Komentarze

Sula Vineyards Jewel of Nasik Tempranillo–Shiraz 2014

Sula Vineyards Jewel of Nasik Tempranillo–Shiraz 2014

Obok tego wina nie mogłem przejść obojętnie. Stało w winnym dziale sklepu Marks & Spencer pomiędzy Mołdawią i Turcją, a na etykiecie błysnęły elementy przypominające indyjską architekturę. Butelka rzeczywiście pochodzi z leżącej 200 km na północny wschód od Bombaju winnicy Sula Vineyards. Jest to pierwsze indyjskie wino, jakie znalazłem w Polsce, ale producenta znałem już wcześniej.

Wiele lat temu przywiozłem z Kalkuty małą butelkę Sula Chenin Blanc Late Harvest. Puściłem ją w ciemno na wigilijnym spotkaniu w szacownym gronie winiarskich dziennikarzy. Wino spodobało się, a pytanie o miejsce pochodzenia wywołało dyskusję – jedni optowali za RPA, inni za Loarą. To nie tak źle dla wina z kraju, w którym alkohol traktuje się bardzo podejrzliwie, a nakładane podatki i restrykcyjny koncesji (poza Goa) skutecznie utrudniają jego sprzedaż. Pod tym względem najbardziej rygorystyczne są tradycyjnie hinduistyczne stany jak Tamil Nadu, ale pamiętam taż nadmorskie restauracje w turystycznej Kerali, gdzie piwo serwowano w herbacianych czajniczkach. Indie zmieniają się jednak bardzo szybko i rosnącą klasa średnia powoli odkrywa wino, o czy świadczy karta win jednego z najlepszych hoteli w Delhi, w której znalazłem kultowe butelki Foradori.

Winnica Sula powstała kilkanaście lat temu i dziś produkuje 9 milionów butelek. Są wśród nich wina białe, różowe, czerwone, musujące i deserowe. Jewel of Nasik z Marks & Spencer powstało specjalnie na zamówienie sieciowego giganta. Jest to mieszanka tempranillo i shiraz, która dojrzewała bez kontaktu z dębem. Wino jest proste, owocowe z delikatną ziemisto-zwierzęcą podbudową.

Będzie dobrze pasowało do makaronu z pomidorami i pieczonego mięsa. Polegnie – jak wszystkie wina – w połączeniu z indyjskim curry. Cena – 34 zł. ♥♥♡

W M&S dostępny jest też różowy Zinfandel tego producenta.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Artur

    W M&S są też inne ciekawe butelki m.in. białe wino z lokalnego japońskiego szczepu (nazwy niestety nie pamiętam).

    • Wojciech Bońkowski

      Artur

      Japoński szczep to Koshu. Ale tego z M&S nie polecam – jest to bodaj najgorsze wino, jakie próbowałem w ich katalogu.

  • valdano

    Czy M&S prowadzi sprzedaz przez internet?

    • Kuba

      valdano

      Nie.

  • Peyotl

    Mi Shiraz od Sula nie bardzo smakował… http://www.sstarwines.pl/sample.php?inc=note.php&note=13521