Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

O winach, winnicach i kulturze picia w dobrach Władysława Dominika księcia Ostrogskiego-Zasławskiego w latach 1618-1656.

Zapraszamy serdecznie na wykład dr Jarosława Pietrzaka (Instytut Historii UAM):

„Trojakom ja upatrzył słuchaczu winnice na której Ostrogska i Zasławska snadź dobrze praca i robota”. O winach, winnicach i kulturze picia w dobrach Władysława Dominika księcia Ostrogskiego-Zasławskiego w latach 1618-1656.

Władysław Dominik książę Ostrogski-Zasławski (od 1649 roku wojewoda krakowski), kojarzony jest najczęściej, jako dzierżyciel bodaj największego latyfundium magnackiego w Rzeczypospolitej doby XVII wieku, obejmującego dobra ordynackie oraz dziedziczne. O księciu pamięta się także z racji jego pełnego hańby zachowania podczas bitwy piławieckiej we wrześniu 1648 roku, kiedy jako regimentarz wojsk koronnych uciekł z pola walki. Niedołęstwo i zamiłowanie do życia w przepychu, na wiele wieków ugruntowały wyobrażenie o tej postaci, która nie doczekała się jeszcze swojej biografii.
Wątkiem rzucającym światło na życie księcia i jego dworu, pławiących się w luksusie niezależnie od wiecznych kłopotów finansowych, jest tematyka spożycia wina. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak miejsce upraw winorośli, produkcja wina, kwestie jego transportu (z dóbr węgierskich, tuchelskich i skolskich), w końcu przeznaczenie wina (na stół magnata, jako element towarzyszący świętowaniu, jako środek leczniczy, przedmiot wymiany handlowej) oraz sprawa wydatków na trunek.