Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

#Panel: różowe do 50 zł – wyniki

Komentarze

Trwa lato, dłoń sama sięga po kieliszek z dobrze schłodzonym rosé. Wina różowe są w Polsce coraz popularniejsze – i dobrze. Winicjatywa i niżej podpisany nigdy się nie snobowali na „antyróż”, wręcz przeciwnie – zawsze popieraliśmy ten kolor w winie. I to nie tylko jako winiarski soft drink, popitek na letnie dni na tarasie, ale jako wino pełną gębą, pełnoprawnego członka winiarskiej rodziny. Cieszy nas więc sukces tej kategorii na polskim rynku i coraz lepsza dostępność.

W ramach naszego panelu spróbowaliśmy bowiem aż 100 win różowych do 50 zł, a przecież to tylko wycinek rynku – pewnie ok. 30–40% win dostępnych w Polsce w tym kolorze i cenie. Wybór mamy już więc ogromny i ogólnie nasz panel wypadł całkiem nieźle – fakt, że wina w tej cenie osiągają niekiedy oceny rzędu 88–91 punktów to na pewno dobra wiadomość dla nas, konsumentów.

Chromatyczne możliwości.
Chromatyczne możliwości.

Dużym problemem pozostaje jednak świeżość win. Sytuacja się co prawda powoli zmienia na lepsze, ale ponad 30% win w naszym panelu pochodziło z rocznika 2014 lub (o zgrozo!) 2013. Na tym poziomie cen i ambicji to naprawdę nie powinno mieć miejsca. Jedne wina zniosły ten dodatkowy rok lepiej, drugie gorzej, ale praktycznie o każdym można było powiedzieć, że smakowało lepiej rok wcześniej. Są sklepy (Auchan), gdzie różowego wina z aktualnego rocznika 2015 nie znaleźliśmy żadnego!!! Tak nie może być! Importerzy, a zwłaszcza markety – potraktujcie to poważnie, zanim na etykietach win pojawi się termin przydatności do spożycia (są takie plany).

Selekcja win różowych na naszych półkach wciąż jest trochę przypadkowa. W naszym panelu dominowała Francja (29 win), ale tylko 1/3 pochodziła z królewskiego regionu win różowych – Prowansji. Nie znaleźliśmy żadnego (!) wina z apelacji Tavel, słynnej ze swojego rosé na cały świat; zdecydowanie za mało jest win Côtes du Rhône Rosé. Kolejne miejsca zajmują Hiszpania i Włochy, ale także i tu regiony, które mają największe sukcesy w produkcji win różowych – Nawarra i Apulia – reprezentowane są pojedynczymi etykietami. Pojawia się natomiast wiele wynalazków, które wydają się po prostu przypadkowe – co było w katalogach hurtowni albo producentów których już lubimy, to bierzemy, bo „klienci pytają o różowe”.

Odcienie win różowych – na przykładzie jedynie win z Rioja. © Wojciech Bońkowski.
Odcienie win różowych – na przykładzie jedynie win z Rioja. © Wojciech Bońkowski.

Trochę w tym kluczu odczytuję też rekordową obecność na naszych półkach win różowych z Europy Środkowej i Wschodniej (łącznie 21 win). Doprawdy wydaje mi się, że rosé ze Słowacji, Węgier czy Niemiec za 40 zł to nie jest konkurencyjna propozycja rynkowa, skoro w tej samej cenie można kupić i sprzedać róż z Portugalii, Hiszpanii albo Włoch, które niemal zawsze są smaczniejsze. Nie chcę niczego ujmować winiarzom z naszych regionów, bo niektóre wina np. z Austrii wypadły w naszym panelu znakomicie. Czy jednak takie propozycje nie powinny być ciekawostką, dodatkiem do oferty zamiast jej filarem?

Na koniec zachęta i apel: pijcie rosé! Ja do końca wakacji z wielką przyjemnością powtórzę degustację najlepszych win z naszego panelu.

Pełne opisy win:

Skala ocen: ♥ wino mierne, niepolecane; (odpowiednik oceny punktowej 75–79/100); ♥♥ niezłe (80/100); ♥♥♥ bardzo dobre, zdecydowanie polecane (85/100); ♥♥♥♥ doskonałe (90/100); ♥♥♥♥♥ niezapomniane.

Muga Rioja Rosado

♥♥♥♥ Muga Rioja Rosado 2015

Hiszpania, cena 49,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group

Blada barwa (w kompozycji jest sporo białego szczepu Viura). Czyste, intensywne aromaty truskawkowego likieru, masła, cytryny… W smaku fenomenalna intensywność, delikatne nuty beczkowe, majestat. Wspaniałe wino różowe. Zdecydowanie warte swojej ceny. Jednogłośnie najlepsze wino panelu. Brawo!

Châtau Mourgues du Grès Costières de Nîmes Galets Rosés

♥♥♥♡ Château Mourgues du Grès Costières de Nîmes Galets Rosés 2014

Francja, cena 49 zł, kupisz w: Vini e Affini

Inne rosé, intensywne, głębokie, wręcz „architektoniczne”. W smaku odrobinę zielone, ale jakość owocu jest świetna, smak ciągnie się i ciągnie. Nuty tostowe, orzechowe, wręcz pistacjowe. Doskonałe.

Domaine La Provenquière Pays d’Oc Pinot Gris Cuvée P

♥♥♥♡ Domaine La Provenquière Pays d’Oc Pinot Gris Cuvée P 2014

Francja, cena 33 zł, kupisz w: Appellation

Bledziutki brzoskwiniowy kolor uzyskany tylko z białych gron (Pinot Gris). W zapachu bardzo słodkie, mocno owocowe, ale też zwierzęce, piżmowe. Intensywne i ciekawe, choć smakuje bardziej jak wino białe z późnego zbioru niż różowe. Bardzo oryginalne wino w świetnej cenie.

Domaine Terre de Mistral Côtes de Provence Sainte-Victoire Rosalie

♥♥♥♡ Domaine Terre de Mistral Côtes de Provence Sainte-Victoire Rosalie 2015

Francja, cena 49 zł, kupisz w: Vins de France

Dobrze zrobione wino, niemal uzasadniające swoją wysoką cenę (ale dostajemy też dizajnerską butelkę). Całkiem złożone, do czerwonych owoców dochodzą nuty takie jak migdały, werbena. Jak na różowe z Prowansji całkiem intensywne.

Georg Preisinger Burgenland Mit Leichtigkeit Rosé

♥♥♥♡ Georg Preisinger Burgenland Mit Leichtigkeit Rosé 2015

Austria, cena 35 zł, kupisz w: Winnice Europy

Nieśmiałe w aromacie, nieźle zbudowane, ma raczej niską kwasowość, za to w smaku sporo głębi, nuty czereśniowe, echo wina czerwonego. Do tego dowcipna etykieta. Dobra cena. Spora klasa!

Josef Fritz Wagram Zweigelt Rosé

♥♥♥♡ Josef Fritz Wagram Zweigelt Rosé 2015

Austria, cena 45 zł, kupisz w: Wino i Kieliszki

Bardzo przyjemny róż z nieoczekiwanej Austrii. Bardzo czysty i świeży. W zapachu i smaku truskawki ze śmietaną, ledwie wyczuwalny cukier, kultura i równowaga. Pije się i nie chce przestać. Mniam!

Maison Foucher Cabernet d’Anjou En Mirebeau

♥♥♥♡ Maison Foucher Cabernet d’Anjou En Mirebeau 2014

Francja, cena 39,90 zł, kupisz w: Vininova

To wino ma dwie rzeczy typowe dla Cabernet d’Anjou: cukier resztkowy (są to niemal zawsze wina półwytrawne) i charakterystyczny dla Cabernet Franc posmak tytoniu. A przy tym jest diablo smaczne – nie spodziewaliśmy się, bo zwykle za różowy Anjou nie przepadamy. Jedno z najciekawszych win panelu!

Monte del Frà Bardolino Chiaretto

♥♥♥♡ Monte del Frà Bardolino Chiaretto 2015

Włochy, cena 39 zł, kupisz w: Wineonline

W aromacie wstrzemięźliwe, raczej mineralne niż owocowe, a może po prostu szklane. W smaku zdecydowanie ciekawsze, przyjemnie świeże, ciekawy miks truskawki i cytryny – ta ostatnia przeważa w chrupkiej końcówce. Delikatne, udane wino.

Sauska Villány Rosé

♥♥♥♡ Sauska Villány Rosé 2014

Węgry, cena 39,50 zł, kupisz w: Mielżyński

Lekko zestarzone wino o nutach owocowego likieru, masła, lekko herbaciane. Spory kwas, ale czuć też beczkę – może to ona je uratowała przed zjazdem po roku od zbiorów. Asertywne, dobrze zrobione, pełne treści, choć niekoniecznie owocu. Lubimy!

Asconi Codru Sol Negru Cabernet Sauvignon Rosé

♥♥♥ Asconi Codru Sol Negru Cabernet Sauvignon Rosé 2015

Mołdawia, cena 45 zł, kupisz w: Asconi Polska

Barwa raczej jasna, aromat jak na Cabernet delikatny, malinowo-maślany. Dobrze zbudowane wino, całkiem intensywne i długie. Jedyne zastrzeżenie mamy do nadmiernej miękkości, kwasu jest tu mało i jesteśmy na granicy mdłej pomadki. Robi dobre wrażenie, zgodnie z cenowymi oczekiwaniami. Czyli jednak Mołdawia potrafi!

Bricco Mondalino Monferrato Ciaret

♥♥♥ Bricco Mondalino Monferrato Ciaret 2013

Włochy, cena 44,99 zł, kupisz w: Alma

Lekko już podstarzałe Chiaretto z Piemontu, ze szczepów Barbera i Freisa. Nuty ewolucji, tostowe, wręcz karmelowe, ale w smaku spory kwas, a także lekki gaz, który ożywia tę malarską całość. Pełne owocu, asertywne, mocne (13,5%) wino, które bardzo przyjemnie się pije, choć było lepsze rok temu. Ale uwaga, ten styl nie wszystkim się spodoba!

Château Spencer La Pujade Corbières La P’tite Soeur

♥♥♥ Château Spencer La Pujade Corbières La P’tite Soeur 2015

Francja, cena 34 zł, kupisz w: Wine And You

Czuć potęgę Południa, alkohol wydaje się wyższy niż 13%, struktura jest potężna. Zarazem krótka maceracja pozbawiło to wino mocniejszych aromatów. Mimo tych sprzeczności jest nader udane w tej cenie. Polecamy! Ale raczej do sandacza niż na kocyk.

Château Topoľčianky Nitra Svätovavrinecké Rosé polosuché

♥♥♥ Château Topoľčianky Nitra Svätovavrinecké Rosé polosuché 2015

Słowacja, cena 30 zł, kupisz w: Winnica

Landryna na maksa, czyli półwytrawne (na granicy półsłodkich) nuty malin i owocowego sorbetu. Jesteśmy na granicy powagi, ale w swoim komercyjnym stylu wino jest bardzo dobrze wypichcone, a cena atrakcyjna.

Domaine La Chapelle Côtes de Provence Rosé

♥♥♥ Domaine La Chapelle Côtes de Provence Rosé 2015

Francja, cena 32,99 zł, kupisz w: Leclerc

Młody rocznik z małej rodzinnej posiadłości w supermarkecie – brzmiało zachęcająco. Koloru i zapachu niemal brak, w smaku dominują truskawki, śmietana, jest przyjemnie, ale prosto. Przyzwoity zakup, choć płacimy parę złotych prowansalskiej taksy klimatycznej. Mimo wszystko aktualnie najlepszy różowy zakup w polskich marketach.

Gonzalo Gonzalo Pink Kong

♥♥♥ Gonzalo Gonzalo Pink Kong

Hiszpania, cena 42 zł, kupisz w: Vini e Affini

Bardzo ciemny kolor krwistego klaretu. Bardzo dojrzałe wino-w-zasadzie-czerwone z nutami słodko-gorzkich truskawek i bitej śmietany. Kontrowersyjne, miało oponentów wśród panelistów, ale i zwolenników swego oldskulu.

Herdade dos Lagos Alentejano Rosé

♥♥♥ Herdade dos Lagos Alentejano Rosé 2014

Portugalia, cena 49 zł, kupisz w: Atlantika

Ma swój wiek, ale nosi go z godnością, w zapachu ładne nuty kwiatowe, trochę miodowe. W smaku ambitne, mocno macerowane, lekko wręcz garbnikowe. To je uratowało przez szybką śmiercią, ale wypijcie je do września.

J Bouchon Maule Rosé Reserva

♥♥♥ J. Bouchon Maule Rosé Reserva 2015

Chile, cena 39,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group

Blady, elegancki, dobrze zrobiony róż. Świeży, wręcz mineralny – smakuje bardziej jak wino z Europy niż landrynka z Nowego Świata. Nie ma tu może wielkiej treści, ale jest przyjemność.

Le Vaux Saint-Georges Touraine Gamay Rosé

♥♥♥ Le Vaux Saint-Georges Touraine Gamay Rosé 2015

Francja, cena 36 zł, kupisz w: Lutomski & Ko / Classico

Dobre rosé znad Loary, dość kwasowe, wiśniowe, średnio długie, kompetentne i smaczne. Fajne.

Lusenti Colli Piacentini Fiocco di Rose Pinot Nero Frizzante

♥♥♥ Lusenti Colli Piacentini Fiocco di Rose Pinot Nero Frizzante 2015

Włochy, cena 41,90 zł, kupisz w: Rafa-Wino

Agresywne bąbelki i spory kwas. W smaku zaś gorzkie, wiśniowe. Tutaj by się akurat przydał cukier. Są nuty klasycznego Pinot Noir, wino ma swój styl i szlachetność, ale jest trudne w odbiorze. Może lepiej zaczekać?

Marqués de Riscal Rioja Rosado

♥♥♥ Marqués de Riscal Rioja Rosado 2014

Hiszpania, cena 42,90 zł, kupisz w: Vininova

Słodko, poziomkowo, czereśniowo. Umiarkowany kwas, naprawdę dużo owocu, jesteśmy niedaleko lekkiego wina czerwonego. Pyszne wino, bardzo kulturalne, pełne treści – tutaj rocznik 2014 zupełnie nie przeszkadza.

Roseline Diffusion Côtes de Provence Love by Roseline

♥♥♥ Roseline Diffusion Côtes de Provence Love by Roseline 2015

Francja, cena 38 zł, kupisz w: Winnice Europy

Piękna etykieta będzie hitem modnych kawiarni. Jeśli chodzi o treść, trochę nieśmiała ta miłość – raczej nastoletnie trzymanie się za rękę niż coś konkretniejszego. Niezłe, ale na półce do 40 zł wyróżnia się głównie subtelnością.

Tenuta Sant’Antonio Veneto Scaia Rosato

♥♥♥ Tenuta Sant’Antonio Veneto Scaia Rosato 2015

Włochy, cena 49 zł, kupisz w: Wineonline

Ciekawe wino, pełne owocu (truskawki), zarazem lekkie i delikatne. Ale jednak podrasowane cukrem resztkowym, chwilami smakuje wręcz jak placek owocowy na kruchym spodzie. Z czasem pojawiają się nuty herbaciane. Nowoczesne, atrakcyjne, choć dla nas – zbyt komercyjne w stylu wino.

Villa Wolf Pfalz Pinot Noir Rosé

♥♥♥ Villa Wolf Pfalz Pinot Noir Rosé 2015

Niemcy, cena 42,90 zł, kupisz w: Vininova

Wysoka, niemal cytrynowa kwasowość nie wszystkim się spodoba. Jest też trochę cukru. Ładne nuty wiśniowe. To róż raczej do jedzenia niż na taras, dobrej klasy i w uczciwej cenie.

Araldica Monferrato Chiaretto

♥♥♡ Araldica Monferrato Chiaretto 2014

Włochy, cena 23,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Dobrze zrobione wino marketowe. Rocznik 2014 tutaj aż tak nie boli, bo jednak Chiaretto ma więcej treści i ekstraktu niż przeciętne wino różowe. W tej cenie bardzo dobry zakup.

Bauer-Pöltl Burgenland Blaufränkisch Rosé

♥♥♡ Bauer-Pöltl Burgenland Blaufränkisch Rosé 2015

Austria, cena 35 zł, kupisz w: Lutomski & Ko / Classico

Dużo cukru, sporo delikatności spod znaku płatków róż i poziomek, ale jednak jesteśmy w kategorii oranżady. Mimo wszystko miłe i w uczciwej cenie.

Casal Branco Tejo Capoeira Rosé

♥♥♡ Casal Branco Tejo Capoeira Rosé 2015

Portugalia, cena 27 zł, kupisz w: Wineonline

Milusie, miękkie rosé o smaku przewidywalnej poziomki. Największą zaletą jest świeżość, no i cena.

Castillo de Fuenmayor Rioja Gran Familia Rosado

♥♥♡ Castillo de Fuenmayor Rioja Gran Familia Rosado 2015

Hiszpania, cena 25,99 zł, kupisz w: AN.KA, markety m.in. Leclerc

Typ rosé „ambitnego”, o bardzo ciemnej wiśniowej barwie; dłuższa maceracja dała mu dużo natychmiastowych aromatów, natomiast pod spodem czai się jednak pustka. Mimo wszystko w swojej cenie wypada nieźle.

Château de la Roulerie Rosé d’Anjou

♥♥♡ Château de la Roulerie Rosé d’Anjou 2015

Francja, cena 39 zł, kupisz w: Wineonline

Prawdziwie loarskie, to znaczy kwasowe i rzutkie, tylko trochę owocowe. Szczepy Grolleau i Gamay dają duży wolumen kwasu, ale owoc też jest. Wino dobrej klasy od jednego z historycznych producentów regionu, choć nietanie.

Châteu des Demoiselles Côtes de Provence Charme des Demoiselles Rosé

♥♥♡ Château des Demoiselles Côtes de Provence Charme des Demoiselles Rosé 2015

Francja, cena 36 zł, kupisz w: Winnice Europy

Kolor bledziutki, w bukiecie trochę róż, trochę truskawek – prowansalska klasyka. Trochę przeszkadza nuta zielono-liściasta oraz alkohol (13%). Stosunek jakości do ceny dobry – jak na Prowansję.

Chateau du Rouët Côtes de Provence Estérelle Rosé

♥♥♡ Château du Rouët Côtes de Provence Estérelle Rosé 2015

Francja, cena 49 zł, kupisz w: La Vinothèque

Truskawki, poziomki, trochę szypułek. Sporo smaku jak na prowansalski róż, ale i tak za mało jak na cenę 49 zł. W posmaku szypułki zwyciężają, co nam się nie do końca podobało.

♥♥♡ Château Topoľčianky Cabernet Sauvignon Rosé neskorý zber polosladké 2015

Słowacja, cena 45 zł, kupisz w: Winnica

Cienkie, ma naprawdę mało smaku. Kwasowości niewiele jak na tę dawkę cukru. Przeciętne egryino, nie uzasadnia swojej wysokiej ceny, które jednak miało zwolenników wśród amatorów działkingu.

Chivite Navarra Gran Feudo Rosado

♥♥♡ Chivite Navarra Gran Feudo Rosado 2015

Hiszpania, cena 39,99 zł, kupisz w: Centrum Wina / Winezja

Solidna komercja spod znaku truskawki i lekkiej żurawiny. Emocji niewiele, ale jest solidność, kompetencja. Dobre wino, ale za drogie.

El Coto Rioja Rosado

♥♥♡ El Coto Rioja Rosado 2015

Hiszpania, cena 34 zł, kupisz w: Dobrewino.pl / Partner Center

Smaczne, czyste, ale dość neutralne wino. Średniej budowy, średniej barwy, średniej intensywności, komercyjne. W tej cenie niezłe.

♥♥♡ Finca Museum Cigales Vinea Rosado 2015

Hiszpania, cena 42 zł, kupisz w: Dobrewino.pl / Partner Center

Rosé poważne, uniwersyteckie, z nutami szypułek, liści, potem w smaku uderza niespodziewaną pustką. W posmaku twarda stal nierdzewna. Szkoda, wyczuwa się dobry zamiar, ale zawiodła realizacja.

Jásdi Balatonfüred-Csopak Kékfrankos–Merlot Rosé

♥♥♡ Jásdi Balatonfüred-Csopak Kékfrankos–Merlot Rosé 2015

Węgry, cena 33 zł, kupisz w: Lutomski & Ko / Classico

Proste, kwasowo-śmietanowe wino bez osobowości. Niezła cena, ale brakuje trochę wypełnienia.

József Bock Villány DHC Rosé Cuvée

♥♥♡ József Bock Villány DHC Rosé Cuvée 2015

Węgry, cena 36 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Intensywne, wyraziste wino o dominancie truskawki. Trochę zielone, wręcz kaparowe, ale to w końcu Węgry. W swojej cenie robi dobre wrażenie.

Karl Pfaffmann Pfalz Dornfelder Rosé

♥♥♡ Karl Pfaffmann Pfalz Dornfelder Rosé 2015

Niemcy, cena 37 zł, kupisz w: Zacne Wino

Dużo kwasu, dużo owocu – barwa niemal jak czerwonego Beaujolais – wszystko trochę przejaskrawione, a treści i głębi tak dużo nie ma. Ciekawe wino, ucieszy Was przy stole do domowego ceviche, ale do najlepszych trochę mu brak.

Konyári Balatonboglár Rozé

♥♥♡ Konyári Rosé 2015

Węgry, cena 29,99 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Zapachy lekko działkowe, zielono-truskawkowe, w smaku mocno kwasowe, jest trochę owocu, ale lekko fluorescencyjnego. Przyzwoite wino w swojej cenie, dynamiczne, do jedzenia.

Les Celliers de Meknès Guerrouane Domaine Toulal

♥♥♡ Les Celliers de Meknès Guerrouane Domaine Toulal 2015

Maroko, cena 25,99 zł, kupisz w: Leclerc

„Wina szare”, czyli bladoróżowe, to historyczna specjalność Maroka, Algierii i Tunezji. Chwała Leclerkowi za to, że podtrzymuje na naszym rynku tę tradycję. Samo wino niczym się nie odznacza, ale jest czyste, soczyste i warte swojej niskiej ceny. Lekkie, truskawkowe, galaretkowe, wytrawne, z dobrą kwasowością. Lubimy.

Les Maîtres Vignerons de Saint-Tropez Côtes de Provence Note Bleue

♥♥♡ Les Maîtres Vignerons de Saint-Tropez Côtes de Provence Note Bleue 2015

Francja, cena 39,50 zł, kupisz w: Mielżyński

Solidny róż ze spółdzielni. W innym regionie kosztowałby co prawda 10 zł taniej, ale to w końcu Prowansja, kraina glamour i „jeśli pytasz o cenę, to cię na mnie nie stać”. Dobrze zrobione wino.

Les Maîtres Vignerons de Saint-Tropez Côtes de Provence Terres de Mer

♥♥♡ Les Maîtres Vignerons de Saint-Tropez Côtes de Provence Terres de Mer 2014

Francja, cena 43 zł, kupisz w: Wineonline

Wino zdecydowanie ciemniejsze od innych z Prowansji, zapewne dlatego, że rok starsze. Zamiast subtelnych nut kwiatowych mamy ostrzejsze – czereśnie, wiśnie. Wypić w ciągu tego lata. Ale wypada nieźle i jest niemal warte swojej ceny, dzięki temu, że kulturalne i po francusku solidne.

Les Vignerons de Buzet Buzet Terrasses d’Autan Rosé

♥♥♡ Les Vignerons de Buzet Terrasses d’Autan Rosé 2015

Francja, cena 21,99 zł, kupisz w: Leclerc

O apelacji Buzet pisaliśmy już wiele razy, ale zawsze w czerwieni. Róż to nie jej specjalność, choć to wino wypada przyzwoicie – ma moment mocnego owocu od Merlota. Pojawia się też trochę pieprzu. Rustykalne, zdecydowanie wytrawne, ale nie kwaśne. W tej cenie polecamy zdecydowanie.

Les Vignerons de la Vicomté Vicomté d’Aumelas Le Froglet Rosé

♥♥♡ Les Vignerons de la Vicomté d’Aumelas Le Froglet Rosé 2014

Francja, cena 31,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

W markecie 32 zł to już średnia półka. Wino się broni, choć starszy rocznik 2014 daje się we znaki nutami tostowo-utlenionymi. Soczyste i smaczne, ale pora je wypić.

M Chapoutier Pays d’Oc Marius Rosé

♥♥♡ M. Chapoutier Pays d’Oc Marius Rosé 2015

Francja, cena 36 zł, kupisz w: Vininova

Proste, wręcz cienkie wino, rozczarowujące jak na jedno z najbardziej magicznych nazwisk w świecie wina. Smaczne, ale za drogie.

♥♥♡ Murviedro Valencia Moscatel Grenache 2015

Hiszpania, cena 28,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Megalandryna spod znaku lampy w solarium. Kwasu brak, więc Kowalska będzie zadowolona. Czuć Moscatel w słodkich aromatach, ale Garnachę też, wino jest wyraźnie różowe.

Pigno Bardolino Chiaretto

♥♥♡ Pigno Bardolino Chiaretto 2014

Włochy, cena 33 zł, kupisz w: Adexwina.pl

Ciekawe, ale i dziwne wino, mocno macerowane – rubinowy kolor był najciemniejszym z 110 degustowanych win różowych – natomiast oczekiwanej intensywności w smaku nie ma tak wiele. Jak na rocznik 2014 trzyma się nieźle, choć już na pewno się nie poprawi. Dobre, zwłaszcza w tej cenie, ale do najlepszych sporo mu brak.

Casa Burti Flûte en Rose Spumante Extra-dry

♥♥♡ Ri.Vi. Casa Burti Flûte en Rose Spumante Extra-dry

Włochy, cena 32 zł, kupisz w: Twoja Winnica

Smaczne, ale już chyba za stare wino z nutą orzechową. Jest trochę cukru i to pomaga w piciu.

Roseline Diffusion Négociant Côtes de Provence Perle by Roseline

♥♥♡ Roseline Diffusion Côtes de Provence Perle by Roseline 2015

Francja, cena 32 zł, kupisz w: Winnice Europy

Błyska blady majtkowy róż, śmieją się piwonie zza szyby, struktura i miniintensywność smaku są przyzwoite. W tej cenie całkiem dobry wstęp do różowej Prowansji.

Stift Niederösterreich Rosé vom Cabernet Sauvignon

♥♥♡ Stift Rosé vom Cabernet Sauvignon 2015

Austria, cena 42 zł, kupisz w: Wino i Kieliszki

Kolor w butelce dość nasycony, tymczasem intensywność średnia. Dobry owoc, choć pojawiają się też zielone nuty Caberneta – papryka, jabłko. Czyste i dobrze zrobione, ale trochę za mało „sexy” na wyższą ocenę.

Tahora Alentejano Medeiros Rosé

♥♥♡ Tahora Alentejano Medeiros Rosé 2015

Portugalia, cena 39 zł, kupisz w: La Vinothèque

Smaczne, proste, mocno dojrzałe, śródziemnomorskie w stylu wino. Dominuje wiśnia, czuć gorąc Alentejo, brakuje świeżości, ale wino się broni, choć tanie nie jest.

Tamás Dúzsi Szekszárd Kékfrankos Rozé

♥♥♡ Tamás Dúzsi Szekszárd Kékfrankos Rozé 2015

Wegry, cena 49,99 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Szczebel wyżej od Dúzsi Rose (zob. niżej), ale może nie aż tak wielki. Delikatnie, środkowoeuropejskie wino ze sporą kwasowością. Ale bez większej głębi czy struktury, która by uzasadniała naprawdę zbyt wysoką cenę.

Trerè Viola Spumante Extra-dry

♥♥♡ Trerè Viola Spumante Extra-dry 2015

Włochy, cena 40 zł, kupisz w: Formuła Wino

Pachnie staro, smakuje świeżo, bo jest bardzo kwasowe. Pojawiają się kiszone nuty redukcji. Długo szukaliśmy owocu i się go nie doszukaliśmy jak na wino o tak pięknej barwie i z pewnego źródła, czyli z uznanej winiarni w Romanii. Ćwierć serca dajemy więc na kredyt.

Trpělka & Oulehla Frankovka Rosé

♥♥♡ Trpělka & Oulehla Frankovka Rosé 2015

Czechy, cena 36 zł, kupisz w: Lutomski & Ko / Classico

Wino w stylu słowiańsko-nordyckim, zbudowane na kwasie, pojawiają się też nuty maślane, roślinne… Mało natomiast jest stereotypowych malin i poziomek. W tej cenie trudno narzekać, ale zagryźcie to czymś.

Union des Vignerons de l’Ile de Beauté Corse François Franceschi Cuvée Séduction

♥♥♡ Union des Vignerons de l’Île de Beauté Corse François Franceschi Cuvée Séduction 2015

Francja, cena 24,99 zł, kupisz w: Carrefour

Parę win różowych z Korsyki w naszych marketach jest – za wszystkimi stoi wielka spółdzielnia kontrolująca większość produkcji na „Wyspie Piękności”. Dzięki nowemu rocznikowi wino wypada bardzo dobrze, jest świeże, soczyste, proste, ale ładnie owocowe i zdecydowanie warte swojej ceny!

Villabella Bardolino Chiaretto Classico

♥♥♡ Villabella Bardolino Chiaretto Classico 2015

Włochy, cena 43,90 zł, kupisz w: Rafa-Wino

Kolor jaśniutki, niemal biały – na pewno nie jest to żaden „klaret”. Lekkie, delikatne, rzeczywiście to raczej wino białe z ciemnych winogron, ale wypada całkiem fajnie.

Alberts Besombes Cabernet d’Anjou Pierre Chanau

♥♥ Albert Besombes Cabernet d’Anjou Pierre Chanau 2013

Francja, cena 19,99 zł, kupisz w: Auchan

Po pierwsze, wino wciąż jest żywe, choć rocznik 2013 powinien już dawno być martwy. Ale po drugie, nie jest to wino ciekawe i nie polecamy go mimo niskiej ceny, bo jest po prostu nijakie i rozwodnione, a pustkę zakrywa cukier resztkowy.

Aldegheri Veronese Zaleo

♥♥ Aldegheri Veronese Zaleo Rosé 2015

Włochy, cena 34 zł, kupisz w: Wine And You

Lekko gazowane, ale to nie jest frizzante. W ogóle trudno określić, czym to wino jest – smakuje trochę jak żurawinowa aspiryna. Owocu niewiele, kwas przeważa nad treścią. Niekoniecznie.

Aveleda Vinho Verde Casal Garcia

♥♥ Aveleda Vinho Verde Casal Garcia

Portugalia, cena 24,99 zł, kupisz w: Cerville Investments, Faktoria Win

Ładny ciemny kolor. Trochę chemii, sporo wody, sporo kwasu. Przyjemności co najwyżej ciut. W konkurencji Vinho Verde jest to jednak przyzwoite wino, tylko pamiętajcie, żeby dobrze zmrozić!

Bodegas de El Toboso Castilla Campos de Dulcinea Rosado

♥♥ Bodegas de El Toboso Castilla Campos de Dulcinea Rosado 2014

Hiszpania, cena 21,99 zł, kupisz w: Piotr i Paweł

Pachnie emeryturą, smakuje rozwodnioną truskawką. Jest jakaś tam kwasowość, ale to już jest koniec kariery tej flaszki.

Bodri Szekszárd Rozi

♥♥ Bodri Szekszárd Rozi 2015

Wegry, cena 29,99 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Bledziutka barwa. W bukiecie nuty chemiczno-landrynowe, w smaku banan z octem, średnio krótkie, smakuje mało naturalnie.

Casa Santos Lima Lisboa Joya Leve

♥♥ Casa Santos Lima Lisboa Joya Leve 2015

Portugalia, cena 21,90 zł, kupisz w: Rafa-Wino

Aromat nawet fajny, ale potem następuje atak kwasu. Pije się przyjemnie, ale jest to szprycer. Niuch gumowego węża też jest. Średnie.

Collefrisio Rosé

♥♥ Collefrisio Rosé 2015

Włochy, cena 35 zł, kupisz w: Appellation

Lekka redukcja, potem bardzo słodka landrynka. Dużo cukru, mocno pod publiczkę. Dziwne, nieharmonijne wino.

Diomede Puglia Lamarose

♥♥ Diomede Puglia Lamarose 2015

Włochy, cena 30 zł, kupisz w: Formuła Wino

Kolor ładny, ale kosztem zapachu, którego praktycznie brak. W smaku rządzi cukier, ale jest przyjemna wiśnia. W tej cenie możemy mu sporo wybaczyć, ale nie warto po nie specjalnie jechać do sklepu.

Grandes Vinos y Viñedos Raso de la Cruz Rosé

♥♥ Grandes Vinos y Viñedos Raso de la Cruz Rosé 2015

Hiszpania, cena 20,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Zapachu niemal brak, smaku trochę jest, ale doprawdy nie jest on szlachetny – słoik umyty po wiśniowym dżemie. W tej cenie ujdzie.

Le Cercle des Vignerons de Saint-Louis Côtes de Provence Bio

♥♥ Vignerons de Saint-Louis / Pierre Chanau Côtes de Provence Bio 2014

Francja, cena 31,58 zł, kupisz w: Auchan

Lekko zleżałe poziomki, ale jak na rocznik 2014 w supermarkecie wino trzyma się nieźle i nie jest utlenione. Niezłe wino, ma prowansalską subtelność, a jednocześnie przyjazność. Niestety słabnie z każdą chwilą w kieliszku.

Les Producteurs Réunis Pays d’Oc Granbeau Syrah Rosé

♥♥ Les Producteurs Réunis Pays d’Oc Granbeau Syrah Rosé 2015

Francja, cena 14,99 zł, kupisz w: Biedronka

W zapachu lekko utleniająca się landrynka, w smaku półmocne, trochę niedojrzałe, anonimowe (nie szukajcie tu terroir ani szczepu!), ale w swojej cenie całkiem pijalne.

Lupi Reali Vino Rosato

♥♥ Lupi Reali Vino Rosato 2015

Włochy, cena 32,90 zł, kupisz w: The Fine Food Group

Smacznie, ale pusto – smakuje głównie wodą. Oprócz tego czereśnie, truskawki, kwasowa obwódka. W posmaku zaś sporo goryczki. Pijalne, ale w tej cenie to nie jest rewelacja.

Monte del Frà Frattino Frizzante Rosé

♥♥ Monte del Frà Frattino Frizzante Rosé

Włochy, cena 39 zł, kupisz w: Wineonline

Smaczne, udane wino, choć bardzo proste, a lekki gaz trudno uznać za coś więcej niż drogę na skróty. Niestety drogie.

Pál Mészáros Szekszárd Pinot Noir Rosé

♥♥ Pál Mészáros Szekszárd Pinot Noir Rosé 2014

Wegry, cena 34,99 zł, kupisz w: Faktoria Win

Raczej warzywa i cebula niż owoc, ale wino jest czyste i ma swój środkowoeuropejski charakter. Spory kwas, za to tylko 11,5% alk. Milej byłoby pić rocznik 2015, ale trzeba przyznać, że wino dobrze się trzyma. Przyzwoite.

Parés Baltà Penedès Ros de Pacs

♥♥ Parés Baltà Penedès Ros de Pacs 2014

Hiszpania, cena 39,99 zł, kupisz w: Centrum Wina / Winezja

Pachnie staro, smakuje nienajgorzej – poziomką i maliną, jest autentycznie smaczne, ale struktury już nie ma żadnej i jest po prostu zmęczone.

Pierre de Passendale Pays d’Oc Gold Label Rosé

♥♥ Pierre de Passendale Pays d’Oc Gold Label Rosé 2014

Francja, cena 28,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Jak na rocznik 2014 przechowało się lepiej niż marketowa większość. Smaczne i warte swojej ceny, choć kompletnie anonimowe – mogłoby pochodzić skądkolwiek.

Santa Cristina Antinori Toscana Cipresseto Rosato

♥♥ Santa Cristina / Antinori Toscana Cipresseto Rosato 2015

Włochy, cena 39,99 zł, kupisz w: Centrum Wina / Winezja

Zredukowane, bezzapachowe. W smaku trochę świeżości, mało treści, mało owocu, w swojej cenie i jak na swoją markę bardzo rozczarowuje.

Tamás Dúzsi Szekszárd Dúzsi Rose

♥♥ Tamás Dúzsi Szekszárd Dúzsi Rose 2015

Wegry, cena 46 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Przyjemne, choć pachnie i smakuje trochę jak wino domowe. Spory kwas, nieco zieloności, wrażenia są niezłe, no ale absolutnie nie za 46 zł.

Tarjányi Felső-Magyarország Rosé

♥♥ Tarjányi Rosé 2015

Wegry, cena 33 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Atak truskawkowej szminki, dalej chemia, lekki powiew RWPG. W smaku szypułkowo-zielone. W miarę tanie, ale i tak nieciekawe.

Alliance Rhône vin de France Réserve de la Saurine

♥♡ Alliance Rhône Réserve de la Saurine 2015

Francja, cena 20,99 zł (aktualnie promocja – 16,79 zł), kupisz w: Marks & Spencer

Młode i intensywne jak na pochodzenie i cenę. Soczyste i smaczne, ale jest w nim coś chamowatego – może migdałowa nuta lekkiego utlenienia? Przeciętne do słabego.

Castillo Perelada Rosé Pescador

♥♡ Castillo Perelada Rosé Pescador

Hiszpania, cena 34 zł, kupisz w: Mielżyński

Mocno malinowe wino zaostrzone wyraźnym gazem. Cienki szprycer na różowym winie. Do wypicia, gdy nie ma nic innego w pobliżu.

Cellier de Saint-Jean Côtes de Provence

♥♡ Cellier de Saint-Jean Côtes de Provence 2014

Francja, cena 19,99 zł, kupisz w: Lidl

Tania Prowansja smakuje jak woda po kwiatach, tutaj jesteśmy niedaleko tej skrajności, ale w swojej arcyniskiej jak na ten region cenie wino oferuje krótki moment przyjemności. Potem jednak wychodzi pustka i zieloność.

♥♡ Dea del Mare Pinot Grigio Blush 2014

Włochy, cena 24,99 zł, kupisz w: Faktoria Win

Jest szczypta owocu (maliny), ale dominuje kwas i redukcja. Wytrawne rosé, przy którym tęsknimy do półwytrawnych. Bardzo przeciętne.

Isidro Milagro La Mancha Conde de Monterroso Syrah–Tempranillo

♥♡ Isidro Milagro La Mancha Conde de Monterroso Syrah–Tempranillo 2015

Hiszpania, cena 9,99 zł, kupisz w: Biedronka

Słoik po czereśniowym dżemie i dziwne nuty sardynkowe – to już jest moc wrażeń za dychę. Kompocik, który już wydaje się zmęczony mimo niecałego roku w butelce.

Les Caves Saint-Ronain Languedoc La Cave d’Augustin Florent

♥♡ Les Caves Saint-Ronain Languedoc La Cave d’Augustin Florent 2015

Francja, cena 16,99 zł, kupisz w: Carrefour

Wino bez właściwości, żurawinowo kwaśne, supermarketowo nijakie, niewarte nawet swojej niziutkiej ceny.

Margherita & Arrigo Venezie Pinot Grigio Rosé

♥♡ Margherita & Arrigo Venezie Pinot Grigio Rosé 2014

Włochy, cena 45,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Wino sprzeczne, w zapachu zmęczone, a w smaku bardzo kwaśne. Zalet brak (może poza dizajnem etykiety), a są wady.

Maurel Vedeau Pays d’Oc Belle Tour Rosé

♥♡ Maurel Vedeau Pays d’Oc Belle Tour Rosé 2014

Francja, cena 20,99 zł, kupisz w: Marks & Spencer

Pachnie starością, w smaku jeszcze się jakoś trzyma, ale to już ostatnie chwile. W tej cenie nie ma bólu, ale tak naprawdę wino nie powinno być na półkach szanującego się sklepu.

Nosio Terre Siciliane Feudo Arancio Rosato

♥♡ Nosio Terre Siciliane Feudo Arancio Rosato 2014

Włochy, cena 39,99 zł, kupisz w: Piotr i Paweł

Mr. Nobody, zapachy i smaki warzywne, siarkowe, wręcz toaletowe (wśród opisów panelistów „kostka toaletowa”). Bardzo słabe.

Quinta da Alorna Tejo Touriga Nacional Rosé

♥♡ Quinta da Alorna Tejo Touriga Nacional Rosé 2014

Portugalia, cena 39 zł, kupisz w: Dobrewino.pl / Partner Center

Miły zapach, ale już podstarzały. W smaku niestety cienkie i płaskie. Generalnie już po ptakach.

Blackboard Wines Navarra Tapas Wine Collection Garnacha Rosado

♥♡ Tapas Wine Collection Navarra Garnacha Rosado 2014

Hiszpania, cena 18,99 zł, kupisz w: Piotr i Paweł

W kolorze prawie klaret, w zapachu szypułki, w smaku też. Wino warzywne, owocu mimo długich poszukiwań nie stwierdziliśmy. Szkoda, bo ongiś nam się podobało.

Varvaglione Salento Moi Rosato

♥♡ Varvaglione Salento Moi Rosato 2015

Włochy, cena 35 zł, kupisz w: Wineonline

Blady róż o zapachu mokrego piasku i szypułek i bardzo gorzkim posmaku aspiryny. Coś się tu kompletnie nie udało.

VEB. Salento Rosato

♥♡ V.E.B. Salento Rosato 2015

Włochy, cena 11,99 zł, kupisz w: Lidl

Mocna landrynka o smaku identycznym z winem. Za 12 zł jest to w zasadzie miła niespodzianka, ale jednak jest to wino przemysłowe.

Vignerons Ardéchois Ardèche Orélie

♥♡ Vignerons Ardéchois Ardèche Orélie 2015

Francja, cena 23,50 zł, kupisz w: Winnice.eu

Ambitne wino różowe o bardzo ciemnym kolorze, które zapachowo chciałoby być winem czerwonym, ale nie staje mu mocy, więc zamiast nut czarnej porzeczki mamy rozmoczony chleb. Brak kwasowości. Tanie, ale mało emocjonujące.

W1226 UK California Wave Brak Zinfandel Rosé

♥♡ Wave Brak California Zinfandel Rosé 2014

USA, cena 24,99 zł (aktualnie promocja – 17,49 zł), kupisz w: Marks & Spencer

Smakuje jak kompot arbuzowo-truskawkowy: cukru sporo, kwasu brak, w zasadzie nie przypomina w smaku wina – ale taka uroda różowego Zina. Jest jednak czysty i nieźle „wchodzi”. Cena nie taka niska jak na tę jakość, ale akceptowalna.

Casa Santos Lima Lisboa Quinta da Espiga Rosé

♥ Casa Santos Lima Lisboa Quinta da Espiga Rosé 2014

Portugalia, cena 29 zł, kupisz w: Atlantika

Pachnie jak wino z liści, a nie z winogron. W smaku kwas, zieloność i trochę landrynki. Dziwactwo, ale nie na nasz gust.

Fontana di Papa Castelli Romani Poggio del Cardinale Riflesso

♥ Fontana di Papa Castelli Romani Poggio del Cardinale Riflesso 2014

Włochy, cena 25 zł, kupisz w: Appellation

Kolor łupiny cebuli, zapach takiż. Wino pośmiertne. Importerze! Zaimportuj jak najprędzej rocznik 2017.

Home of Origin Wine Western Cape Lion’s Gate Rosé

♥ Home of Origin Wine Western Cape Lion’s Gate Rosé 2014

RPA, cena 12,99 zł, kupisz w: Tesco

Podstarzała galaretka z porzeczek, a pod nią pustka. Raczej wytrawne. Pijalne, ale ledwie.Wino już za stare, na półkach powinien być rocznik 2016, bo jednak różowe z RPA za 13 zł należy wypić w ciągu pół roku.

Beauvillon medium sweet

♥ Beauvillon medium sweet

UE, cena 16,99 zł, kupisz w: Castel Frères

Wino „mieszane z różnych win ze Wspólnoty Europejskiej”. Jedyną zaletą jest to, że jest lepsze od najgorszego wina w naszym panelu, czyli polskiego Bulgariusa.

Pep Wines Export Catalunya Tarrida Rosé

♥ Pep Wines Export Catalunya Tarrida Rosé 2014

Hiszpania, cena 17,94 zł, kupisz w: Alma

Koralowy kolor. Cienkie, słabe wino, pora na nowy rocznik. ¡Adios!

El Torete semi sweet

♥ V.D.P.S.L. 46360 El Torete semi sweet

Hiszpania, cena 10,99 zł, kupisz w: AN.KA, markety m.in. Leclerc

Arcydzieło sztuki winiarskiej! Landrynka, syrop na kaszel. Ale może lepsze niż Fresco?

Vini Tonon Srl Veneto Villa Teresa Rosé Frizzante

♥ Vini Tonon Srl Veneto Villa Teresa Rosé Frizzante

Włochy, cena 40 zł, kupisz w: Folwark Bolesławów

Pachnie syropem brzozowym. W smaku dramat spod znaku oranżady albo może malinowego radlera. Tyle że będzie to najdroższy radler w Waszym życiu.

Tree Avenue Tempranillo Rosé

♥ Tree Avenue Tempranillo Rosé 2013

Hiszpania, cena 18,99 zł, kupisz w: Faktoria Win

Zamiar był nawet fajny – mocno owocowe, bardzo ciemne w kolorze, za to niskokwasowe rosé dla mas – natomiast sprzedawanie rocznika 2013 po trzech latach to jest po prostu skandal, szczególnie dla tak prostego i taniego wina.

Bulgarius Prestige

☠ Jantoń Bulgarius Prestige półsłodkie

Polska, cena 7,99 zł, kupisz w: Jantoń

„Wino aromatyzowane z soku winogronowego” czyli polski przemysł fermentacyjny obrobił jakieś wino luzem przywiezione nie wiadomo skąd. Smakowo – dno nie do opisania!

wina powyżej 50 zł nadesłane na panel:

McPherson Wines Australia Vintage Secret Shiraz Rosé

McPherson Wines Australia Vintage Secret Shiraz Rosé 2015

Australia, cena 59,90 zł, kupisz w: Cerville Investments

Przyzwoite, ale o wiele za drogie wino o niezłym owocu spod znaku czereśni. Ładnie wyważone, miękkie, ale nie mdłe. Wino na tak, jedynym problemem jest cena. ♥♥♡

Steininger Niederösterreich Cabernet Sauvignon Rosé

Steininger Niederösterreich Cabernet Sauvignon Rosé 2015

Austria, cena 59 zł, kupisz w: Wino i Kieliszki

Różowy Cabernet tryskający poziomkami i ogólną kulturą wykonania. Wyczuwalny lekki cukier resztkowy, gdzieś w tle czają się też lekkie nuty zielone. Generalnie jest trochę kwaśno, żurawinowo, im dłużej wino oddycha w kieliszku, tym bardziej brak owocu, choć całość jest z pewnością solidna. ♥♥♥

Tamás Dúzsi Szekszárd Cabernet Sauvignon Rozé

Tamás Dúzsi Szekszárd Cabernet Sauvignon Rozé 2015

Wegry, cena 55 zł, kupisz w: Laubel Peter Illesy

Soczystsze of Kékfrankosa tego samego producenta (zob. wyżej) i obiektywnie ciut lepsze, ale i tak za drogie. ♥♥♡

VERNISSAGE ROSE MAIN

Vernissage Rosé 2015

Francja, cena 69 zł, kupisz w: Wineonline

Opakowanie jest bardzo zabawne – przynajmniej z zewnątrz, bo próba wydobycia kranika z tego minikartonu (1,5 litra) jednak chwilę trwa. Samo wino kompletnie niczym się nie odznacza, choć jest przyzwoite, z jakimiś tam nutami kwiatowo-owocowymi. Nie jesteśmy jednak pewni, czy warto za to płacić, w przeliczeniu na normalną butelkę, 35 zł.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów, zakup własny Winicjatywy. Degustował w ciemno panel w składzie: Maciej Nowicki, Sebastian Bazylak, Robert Szulc, Wojciech Bońkowski.

Komentarze

 • Różowe Tapas Wine Collection od dawna dostępne jest na półkach w roczniku 2015. Sama recenzowałam je na blogu 4 maja. I w przypadku rocznika 2015 jest owoc, może niedojrzały, może nie tak intensywny, ale jest. W cenie 25zł (za tyle kupiłam butelkę w Piotrze i Pawle) propozycja jak najbardziej ok.

 • Jaka to szkoda, że różowych pija się u nas tak mało. Chciałoby się więcej i lepiej.

 • Kuba

  Dlaczego szkoda?
  Osobiscie wspolczuje WI udzialu w takim panelu.

 • To trolling, co nie?

 • Kuba

  Serio pytam, dlaczego to Pana zdaniem szkoda.

 • Bo rose to świetne wina, smaczne, rześkie a często uniwersalne kulinarnie. Szczególnie boli brak dobrej selekcji Tavela. Ja wiem, że to ponoć 3% rynku i rozumiem importerów, ale mój wewnętzrny miłośnik różu skrycie płacze.

 • he he, w P&P w Jankach stoją dziesiątki butelek 2014 i nic innego. Trudno mi sprawdzać wszystkie sklepy danej sieci w poszukiwaniu być może nowszych roczników…

 • Nie 3 tylko 10%.

 • A my serio pytamy, dlaczego Pan współczuje?

 • Marcin Czerwiński

  W Płocku jest jeszcze rocznik 2013 ;)

 • Łuuuu, litości!

 • Kuba

  To był tylko taki dodatek, przede wszystkim trochę zaskoczyło mnie to ubolewanie Pana Sebastiana. Generalnie nie należę do fanów różowego wina i degustacja 100 win różowych do 50 złotych nie wydala mi się niczym przyjemnym. Skoro Panom sprawiło to radość, to ja się cieszé.
  A te liczby (mam na myśli te 10%) tez się chyba skądś biorą i z tego co się orientuje to jest to statystyka podobna dla większości rynków europejskich. Osobiście jak potrzebuję smacznego, rześkiego wina to kupuję Muscadeta, ale rozumiem, ze ktoś może wolec w tej sytuacji różowe wino. Niemniej nie rozumiem ubolewania nad brakiem popularności tych win.

 • Ale pamiętasz naszą wczorajszą rozmowę – nikt nie pyta o róże. Więc i importerzy nie mają ciśnienia, żeby sprowadzać jakieś perełki. Trochę błędne koło się zrobiło.

 • Dagmar

  Nie widzę Mateusa Rose. A to przecież klasyka pita przez miliony klientów…

 • Winopodobnego Mateusa degustowaliśmy w tym roku już dwa razy i wystarczy:
  http://winicjatywa.pl/biedronka-wina-z-portugalii-i-hiszpanii/

 • Dagmar

  Ale w ciemno degustacja to co innego. Myślę, że w cuglach byłby w środku stawki…

 • Proszę nie żartować. Byłby w środku stawki win z jednym serduszkiem.

 • Dagmar

  A jak na prima aprilis degustatorzy pili carlo rossi w ciemno? Były zachwyty, zwroty „niegłupie”. Tu byłoby podobnie :-)

 • No żadną miarą Carlo Rossi nie uplasowało się wtedy w środku stawki Primitivo. Chyba że w środku stawki pięciu najtańszych i najsłabszych win.

  Ponadto Mateus jest jednak dość łatwy do rozpoznania z uwagi na gazowanie i cukier, dwa aspekty które zanadto nie podnoszą oceny rosé, przynajmniej w oczach naszych panelistów.

 • anonim

  Rozumiem, że pędem owczym wszyscy spijamy słowa/wyrazy z klawiatury Pana Wojciecha, ale na litość boską – miejmy swoje zdanie. Dlaczego więc śmiejemy się z rocznika 2014/13 w przypadku win różowych bez zapoznania się z rodzajem tego wina? (pytam i liczę na odpowiedź… trzymając w ręku kieliszek z różowym winem anno 2013 zakupionym w jednej z toskańskich winnic w tym roku. I przyznam: 2014 nie piłem, bo najzwyczajniej w świecie taki winnica zaoferuje w roku przyszłym.).

 • Krzysztof Czaja

  Cóż to za unikatowy „rodzaj” różowego wina z Toskanii rocznik 2013 Pan popija że da się to wypić i jeszcze się tym chwalić? Może się Pan podzieli szczegółami. Ciekawe jaka to winnica stosuje takie praktyki że wypuszcza różowe wina po 3 latach. Pytam także dlatego że dużo może zależeć od samego wina jak i sposobu przechowywania.

  Tu nie chodzi o owczy pęd za słowami „Pana Wojciecha” tylko to raczej powszechna w świecie winiarskim wiedza + każdy sam z własnego doświadczenia może raczej szybko i łatwo wywnioskować że wina różowe z reguły średnio znoszą próbę czasu. Szczególnie na półkach marketów.

 • Drogi Anonimie, nie chodzi o owczy pęd, tylko o fakt, że my te wina z 2014 piliśmy i z nielicznymi wyjątkami (skrupulatnie odnotowanymi w recenzjach) były za stare i smakowały niefajnie. Szczytem tej tendencji jest winiarski trup sprzedawany w Faktorii Win.
  Naturalnie nie wątpię, że w toskańskich winnicach jest zupełnie inaczej. Tyle że w tekście opisane są w większości tanie wina marketowe sprzedawane u źródła po 2–3€. W tej kategorii cuda się raczej nie zdarzają.

 • anonim

  To nie jest kwestia unikatu. Dlaczego mamy mówić o winach marketowych? To nie miejsce sprzedaży wpływa na jakość a miejsce produkcji (oczywiscie mam na myśli cały proces winifikacji) i sposób przechowywania. Mówi Pan, że każdy łatwo może wywnioskować… no więc wszyscy łatwo wnioskujemy, że wino różowe to do wypicia max 1rok. Proste? Oczywiście, tak nad nauczono. Masakra.

 • Jako, że pytanie skierowane jest do mnie- odpowiem. Wino o którym piszę- rose z kolekcji The Tapas Wine Colletion, z całą pewnością nie jest winem, które zniesie próbę czasu. Piłam je w roczniku 2015, oceniając jako „ok w tej kategorii cenowej” (25zł). Łatwe i pijalne- bez uniesień i bez „och-achów”. Wszystkie przesłanki wskazują, że te wino z 2013 jest po prostu winiarskim trupem. Tym bardziej dziwi, że ciągle dostępne jest na sklepowych półkach. Nie wiem na jakiej podstawie napisał Pan tekst ze śmianiem się bez zapoznania z winem. Ja się z winem The Tapas Wine Colletion zapoznałam i rocznikowi 2013 z całą odpowiedzialnością mówię, tak jak wcześniej, „łu, litości”. Czy to samo powiedziałabym Pańskiemu toskańskiemu rose z 2013? Być może nie, jednak najpierw musiałabym je spróbować :)

 • Radek Rutkowski

  Po pierwsze, gratuluję szerokiej selekcji i dzielnej walki z degustacją :). Taka drobna uwaga – czy byłaby może szansa na umieszczanie miast przy importerach? Wiadomo, że taki Mielżyński to i Poznań, i Warszawa, ale jak ruszyłem od góry listy, to jakoś na Poznań nie mogłem natrafić, a wiadomo, że chyba większość importerów ma jeden sklep stacjonarny w rodzimym mieście albo kilka w najbliższej okolicy…

 • Marcin Czerwiński

  Z chęcią napiję się różowego szampana extra brut z gron pinot meunier zbieranych w 2011. Natomiast różową Toskanię 2013 już niekoniecznie.

 • Fassofil

  Mmmmm… Długo starzone w beczce rose! Brałbym..!

 • GrzegorzC

  Noo niee, bąbelki nie podnoszą oceny? Spośród kilku rose jakie wypiłem w te wakacje, rose frizzante było w mojej ocenie zdecydowanie najlepsze. ;-)

 • Chcielibyśmy, ale to naprawdę trudne, bo np. Centrum Wina ma sklepu w kilkudziesięciu miastach. Markety – wiadomo. A pewnie gdzie połowa mniejszych importerów sprzedaje przez internet. Krótko mówiąc, danych przy każdym winie (a win w tekście jest 100) byłoby bardzo dużo.

 • denko

  „Na tym poziomie cen i ambicji to naprawdę nie powinno mieć miejsce.” „Miejsca”, kurna!!! Nie mylić z Kurni. Wasz różowy ortograf. d.

 • Radek Rutkowski

  Rozumiem, może nazwa mogłaby być jednocześnie odnośnikiem do strony „Sklepy”?

 • ale przecież większość są dostępne w wielu sklepach, a nie tylko w jednym.

 • denko

  Spasibo;)

 • Robert Borowski

  Rose z AOP Tavel ma MP Pawlina, chyba, że chodzi tylko o wina do 50 zł (jego cena to 73 zł).

 • Panel obejmował tylko wina do 50 zł.
  Nie oczekuję, że Tavel od małego winiarza w sklepie specjalistycznym będzie kosztował mniej niż 50 zł, natomiast nie ma przeszkód, żeby za 39 czy 49 zł ta apelacja pojawiła się w marketach. I np. w Leclerku zawsze jakiś Tavel w tych granicach był.

 • Radek Rutkowski

  Dość surowa ocena Alliance Rhône Réserve de la Saurine – kupiłem je „w ciemno” i jak dla mnie jest całkiem przyjemne, może i bez uniesień, ale do niezobowiązującego wypicia nie bez pewnej satysfakcji.

 • Szczęściarz!

 • Radek Rutkowski

  Cóż, pijało się gorsze, a w tej cenie to raczej ciężko będzie dużo lepsze znaleźć :). Swoją drogą, z oceną różowych mam zawsze największy problem – o ile białe czy czerwone da się (amatorsko) względnie łatwo ocenić, to z różowym zazwyczaj jest ciężko, przynajmniej mnie.

 • Radek Rutkowski

  W Vininova przecena różowych (najlepiej!) – dzisiaj kupiłem Villa Wolf i Marques de Riscal (2015) po 32,20 zł. M. Chapoutier po 27 zł, Cabernet d’Anjou też przeceniony, ale nie moja bajka, więc nawet nie patrzyłem na cenę.