Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

J. Bouchon Canto Sur 2015

Komentarze

j-bouchon-canto-sur-decanternews_ingles

J. Bouchon Canto Sur 2015

Kolejna perełka ze Świątecznego Kiermaszu Winicjatywy. Tym razem wino z Chile! Ale zupełnie inne od waniliowych słodziaków i eukaliptusowych beczkowców, do których przyzwyczaił nas (zwłaszcza na niższej półce) ten kraj. To kolejne doskonałe chilijskie znalezisko w katalogu importera The Fine Food Group, który niby specjalizuje się w winach z RPA, ale przecież sprowadza także jedne z najlepszych win chilijskich w Polsce – Amayna.

Do tej pory nie poczułem mięty do win J. Bouchon, które – degustowane wielokrotnie – wydawały mi się takie mało indywidualne… Z Canto Sur jest dokładnie odwrotnie. To chyba jedyna taka kompozycja w Chile – 54% swojskiej, powidłowej Carménère, ale do tego 23% słonego jak wieprzowa skórka Carignan i 23% kwaśnego, łodygowego País, czyli do niedawna najbardziej znienawidzonego szczepu w Chile, który teraz na fali mody na wina świeższe wraca do łask, ale i tak często jest niepijalny.

Canto Sur jest rzeczywiście niesamowitym połączeniem przeciwieństw – śliwki i selera naciowego, cukru i pieprzu, poduszki i kastetu. Nie trafiło w ogóle do beczek, trafi do Waszego kieliszka w stanie czystym, naturalnym, jak piękna fotografia dzisiejszego, pełnego sprzeczności Chile.

Cena – 71,90 zł, wino z uwagi na bardzo małą produkcją (do Polski trafiło tylko 240 but.) dostępne tylko w sklepie firmowym Po Prostu Wino w Krakowie oraz przez sklep internetowy.

A dodatkowo prezent od Mikołaja – rabacik 15% na wszystkie wina dostępne w sklepie internetowym producenta. Wystarczy wpisać kod rabatowy D29MVLGA6 (ważny do 31.12).

Źródło wina: degustowane na Kiermaszu Winicjatywy.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • rurale

    Zabawny jest kontekst tej historii. Bouchon był uzależniony bodaj w 70-80 proc. od sprzedaży w Rosji. Po załamaniu się tamtejszego rynku przyszła chwila refleksji i więcej przestrzeni na eksperymenty. Stąd linia Canto, oprócz Sur, oczywiście też Norte (merlot, cs i cf), czyste pais (od razu obwołane rewelacją na rynku), a od niedawna bąbelki z pais/cinsault. Idą zresztą dalej, bo ostatnio odbyła się prezentacja prasowa pais, ale w wersji… białej, kombinują też z semillon. W ten oto sposób polityka imperialna naszego sąsiada zmieniła jedną z najbardziej konserwatywnych winnic chilijskich, w miejsce pełne innowacji i wolnomyślicieli:)

    • Wojciech Bońkowski

      rurale

      No to w pełni popieramy taki wpływ polityki na wino. Martwi mnie tylko duży i rosnący udział (oraz jedna z nielicznych umów o imporcie bezcłowym) Chile na rynku chińskim, bo tam smakowe wolnomyślicielstwo raczej się nie sprawdzi.

      • rurale

        Wojciech Bońkowski

        To prawda. Gospodarka chilijska jest jedną z najbardziej uzależnionych od Chin ekonomii na świecie. Ale wracając do wina, to rzeczywiście Chiny od niedawna są na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o import win z Chile, wyprzedziły Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Brazylię. Europę kontynentalną mają w nosie. Mainstream zatem trzyma się dobrze, wymaga czasem tylko kosmetycznych zmian:)

  • MalWina

    To co to w końcu jest za kupaż? 54-23-23%? Bo na etykiecie jest 70-15-15%…