Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Gumphof Sauvignon 2015

Komentarze

Gumphof Alto Adige Praesulis Sauvignon

Gumphof Alto Adige Praesulis Sauvignon 2015

Wina z Alto Adige są niby dobrze obecne na naszych półkach – może przebierać wśród licznych etykiet z czołowych winiarni takich jak San Michele Appiano, Colterenzio, Terlano (tu niestety regres, ale wciąż są obecne), Nals Margreid, Hofstätter. W tym interesie nie ma jednak zbytniego ruchu – a szkoda, bo winiarskie Dolomity dynamicznie się zmieniają, pojawia się niemało nowych, ekscytujących nazwisk.

Dwie bardzo ciekawe nowości do swego katalogu wprowadził wszakże mikroimporter Winemates. O Rieslingu Köfererhof – bodaj najlepszym na południe od Alp – już wspominałem tutaj. Natomiast nowością dosłownie jeszcze ciepłą są dwie etykiety z małej, rodzinnej firmy Gumphof. Markus Prackwieser uważany jest za jednego z czołowych „prywaciarzy” w regionie (w Alto Adige, jak wiadomo, przeważają spółdzielnie). Równie dobrze wychodzi mu Gewürztraminer, lokalna czerwona Schiava, jak i Pinot Bianco i Sauvignon Blanc. Ten pierwszy (rocznik 2015 etykiety Praesulis) zachwyci Was przy obiadowym stole swoją solidną mineralnością i całkiem potężną strukturą (♥♥♥♥). Mnie ujął jednak Sauvignon Praesulis 2015. To niezwykle poważna, głęboka interpretacja tego szczepu, o oleisto-mineralnej fakturze, ale zachowująca świeżość i prawdziwą elegancję. Jesteśmy zdecydowanie bliżej ascetycznej Loary niż bombastycznej Nowej Zelandii, ale Gumphof – jak wiele Sauvignonów z Alto Adige – jest mniej ostry i kwasowy niż porównywalne Sancerre. Znakomite Sauvignon! ♥♥♥♥+

Wina Gumphof importowane są na razie w aptekarskich ilościach – Pinot Bianco trafi tylko do warszawskiej restauracji Delicja, a Sauvignon – do restauracji Nolita. Ale można je też nabyć bezpośrednio u importera Winemates w Warszawie za 104108 zł – bardzo atrakcyjne ceny za tę jakość.

Źródło wina: udostępnione do degustacji  przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • GrzegorzC

    Mówię sprawdzam i dorzucam do listy narciarskich zakupów (przy okazji polecam miejsce gdzie te i dziesiątki innych butelek z Alto Adige można kupić w nieco innych cenach: http://www.weindiele.com). :-)

    Nie wiem nic na temat stosunków wewnętrznych panujących u Gumphofa, czy mógłby Pan Redaktor wyjaśnić dlaczego uważa, że firma ta jest mało rodzinna? ;-)

    • Yeti

      GrzegorzC

      „z małej, rodzinnej firmy”
      Nie myślec broń Boże, że papa Gump oddał dziatki do bidula…