Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Pure Fer Servadou 2014

Komentarze

Domaine de Brau Pure Fer Servadou 2014-etykieta

Domaine de Brau vin de France Pure Fer Servadou 2014

O debiucie mikroimportera VivoLoVin pisał już miesiąc temu Maciej Nowicki. A ja na targach EnoExpo w Krakowie miałem okazję poznać Kaia Schamara, który za tym projektem stoi. Ma on wieloletnie doświadczenie w handlu winami ekologicznymi i naturalnymi w Bremie. Od wielu lat ma też polskich klientów, którzy „nieoficjalnie” (bo to przecież w Polsce niedozwolone) kupowali te wina z dostawą do Polski; VivoLoVin sp. z o.o. to po prosta sformalizowanie tego typu eksportu nad Wisłę (i Odrę).

Próbowałem kilkunastu win i wszystkie zrobiły na mnie dobre wrażenie: soczyste, pijalne, stylowe hiszpany z Azul y Garanza, klasyczne, doskonałe Corbières z Château Pech-Latt czy kilka ciekawych etykiet od znanej już u nas bodegi Albet i Noya z Katalonii. Lecz najciekawsze wydały mi się wina z Château de Brau. Ta rodzinna posiadłość w apelacji Cabardès butelkuje między innymi wina jednoszczepowe w serii Pure. Całkiem nieźle wypadło na przykład Pinot Noir, lecz moim faworytem okazał się Fer Servadou. To rdzenna odmiana z południowego zachodu Francji, znana obieżyświatom, etnografom i czytelnikom ś.p. książki Wina Europy. Można ją spotkać w takich apelacjach jak Marcillac, Fronton, Béarn czy Gaillac (pod nazwą Braucol). Wino z VivoLoVin to bodaj pierwszy czysty Fer na polskim rynku. Hurra!

A jest naprawdę ciekawy. Ma mało alkoholu (12,5%), interesujący, złożony bukiet kwiatowy i zwłaszcza korzenny, bogaty śródziemnomorski owoc na mocno pieprznej, ziemistej podbudowie. Z jednej strony zaleca się maliną i fiołkiem jak Grenache, z drugiej – odgryza ziarnistą taniną jak Carignan. Posmak jest długi, żywot też – nawet pięć dni po otwarciu wino smakowało doskonale! Za 59 zł jeden z ciekawszych zakupów tej jesieni. ♥♥♥♥

Wino dostępne u importera (kontakt tutaj) oraz w kilku sklepach współpracujących, m.in. Alewino.pl w Warszawie.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Artur

    Nie jest to chyba pierwszy czysty Fer ale na pewno nieliczny. Tego importera oraz producenta już Pan kiedyś recenzował choć nie pamiętam czy to wino również: http://www.alterwina.com/wina-naturalne/red-wine-pl/braucol-plageoles-2013/

    • Wojciech Bońkowski

      Artur

      Braucola od Plageoles ostatnio (tj. w Alterwina) nie próbowałem ale dawniej owszem. Moim zdaniem recenzowany Pure Fer wyróżnia się in plus na tle innych win z tej odmiany, jest pełniejszy, bardziej owocowy, natomiast inne wina z tego szczepu, a zwłaszcza wersje Braucol z AOC Gaillac są surowe, mocno taniczne i nieco zwiędłe.

      • Artur

        Wojciech Bońkowski

        Bardzo dziękuję za komentarz. Braucol od Plageoles już czeka, mam nadzieję, że uda mi się dostać również Pure Fer i porównać osobiście.

  • Guillaume Deliancourt

    100% Fer Servadou from Domaine du Cros (Philippe Teulier) was first in Poland in 2012. Importer stopped 2 years ago or so. However, It will be back in stock :)