Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zwykła codzienność

Komentarze

Godzina 13:30. W środku ciasno i gwarno. Na pierwszy rzut oka widać, że wśród gości są sami Włosi. Przy wejściu para elegancko ubranych dżentelmenów pochylona nad kieliszkiem dyskutuje o winie, głębiej ktoś gestykulując żali się na ostatnie decyzje rządzących, dwa kroki dalej ktoś inny zachwyca się świeżo skrojonymi kawałkami tarese del Valdarno – 20-kilogramowego kawałka boczku wieprzowego dojrzewającego w przyprawach przez 90 dni. Ot, zwykła codzienność…

tarese del Valdarno
Tarese del Valdarno, boczek dojrzewający 3 miesiące w ziołach.

Jesteśmy na via dell’Ariento, w samym centrum Florencji nieopodal Mercato Centrale. Ukryty za rzędem straganów oferujących ubrania we wszystkich kolorach tęczy mieści się niewielki lokal zwany Casa del Vino. Winoteka założona w 1880 r. przez toskańskich handlarzy winem swój profil zmieniła dopiero w 1930 r., przechodząc w prywatną własność rodziny Migliorini związanej z Florencją od pokoleń. Wystrój praktycznie się nie zmienił. Z zewnątrz wyglądająca być może niepozornie, wewnątrz zaś obficie zaopatrzona we wszystkie najważniejsze przysmaki kuchni toskańskiej, starannie wyselekcjonowane tak, aby tworzyć jak najlepszy akompaniament do wina. Począwszy od crostini przez tartufini a kończąc na przynajmniej dziesięciu różnych kombinacjach schiacciatine, czyli toskańskiej bułki przypominającej nieco ciabatte, na bieżąco przygotowywanych przez żonę właściciela. Właściciel Gianni pomaga w wyborze wina. Czerwone, białe, musujące… właściwie wszystko co chcemy, bo na kieliszki dostępnych jest zawsze kilkanaście różnych pozycji. Ceny przyzwoite – od 1,5 do 4€ za kieliszek. Do tego jedna z najdłuższych i najciekawszych ofert win rocznikowych, pośród których znaleźć można takie tytuły jak: Soldera 1996, 1998, Salvioni 1998, Montesodi 1991, Poggio al Sole, Isole e Olena czy Castello di Ama.

Casa del Vino Firenze
Niby zwyczajny wine bar...

Schodzimy z właścicielem do rodzinnego muzeum. Już na schodach czuć zapach stęchlizny, a żarówka ledwo oświetla zakamarki piwnicy. Gdy wzrok się już przyzwyczai, w oczy od razu rzucają się skrupulatnie poprzyczepiane do szyjek etykietki: Biondi Santi 1977, ’79, ’81, ’82, Poggio Reale 1962, ’64, ’69, Tignanello 1980, Solaia 1979, ’82 i wiele innych, które można by wymieniać do znudzenia. Ja jednak dzisiaj przyszedłem spróbować czegoś zupełnie innego. W kieliszku czeka na mnie prościutkie Chianti Colli Fiorentini 2010 od Fattoria Poggio Romita, widniejące w ofercie jako wino domowe. Kosztuje 1,5€ za kieliszek, ale dzięki swojej surowej strukturze, delikatnej wiśniowej owocowości i nieco wyższej kwasowości idealnie współgra z kawałkami tłustego boczku tarese. Casa del Vino to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, których ciekawi, gdzie się pija wino we Florencji od przeszło stulecia.

Casa del Vino Firenze
Wnętrze Casa del Vino niewiele się zmieniło przez 100 lat.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Izabela Kamińska

  No to zaklepuję tam sobie miejsce na niedzielę!

 • Grzegorz Okaz

  A ja dorzucę do trasy wycieczki, jak już się wybiorę do tej Florencji. Będzie zaraz po Santa Maria del Fiore! 

 • Teodor Hryniewski

  Twój barwny i literacki język spowodował, że już poczułem atmosferę tego magicznego miejsca. Czuję smak tarese i bukiet prostego domowego Chianti. Razem ze Zbyszkiem Starowiczem mamy nadzieję, że zaprowadzisz nas tam w niedzielne popołudnie 4 marca.

  • Izabela Kamińska

   Teodor Hryniewski

    Niestety, ja już się dowiedziałam, że w niedzielę jest zamknięte, chłopaki!

 • Piotr Kolodziejczak

  Leczą kaca po sobocie? Co za pomysł, żeby Winebar w niedziele zamykać… Już mi się nie podoba :-/ Tak ludzi rozochocić a później porzucić z pragnieniem w najwolniejszy z dni tygodnia. 

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Lukasz Czajkowski

  Hi Lukasz!
  Doskonały tekst. Kiedy następne?
  Pozdrowienia,
  Łukasz Czajkowski